Úvod > Aktuality > Vydejte se na kole po Greenway Jizera podél řeky za přírodou a historií
Vydejte se na kole po Greenway Jizera podél řeky za přírodou a historií
"> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Vydejte se na kole po Greenway Jizera podél řeky za přírodou a historií

Vydáno 2. května 2021
Greenway Jizera vede po cyklotrasách Jizerskými horami, západními Krkonošemi, Českým rájem a Polabím. Údolí a říční niva Jizery si dosud zachovaly přírodní kouzlo, které nepoznáte, projíždíte-li tudy jen autem či vlakem. Jizera se vlévá do Labe u Lázní Toušeň, cyklotrasa 17/EuroVelo 4 ale pokračuje dále až do Prahy.
jizerkaŘeku Jizeru znali lidé již před více než deseti tisíci lety. Keltové jí dali jméno Isora „prudká řeka“, což Slované pozměnili na "Jizera". Jako i jiné řeky byla odedávna osou, podle níž procházel život. Nejprve jejím údolím vedly obchodní stezky, později tu začaly vznikat osady. S postupem času, s rozvojem osídlení i ve vyšších polohách, a zejména s rozvojem nezemědělských způsobů obživy, se stupňovalo využití přirozeného říčního koridoru. Na místě stezek vznikly cesty, pak vozové cesty, silnice a v 19. století i železnice. Řeka se začala využívat také jako zdroj energie. Do cesty vodě byly postaveny jezy, továrny a elektrárny, a města i vesnice se rozrostly.

Sdružení Český ráj a další partneři přišli s projektem Greenway Jizera, jehož cílem je vytvoření bezpečného a atraktivního koridoru podél řeky, kterým stojí za to projít pěšky či projet na kole, bruslích, koloběžce nebo proplout na lodi. Můžete se vydat po značených cyklotrasách v blízkosti Jizery Jizerskými horami, západními Krkonošemi, Českým rájem a Polabím až do Prahy.

Greenway JizeraPáteřní cyklotrasa Greenway Jizera je dnes v celé délce jednotně vyznačena jako nadregionální cyklotrasa č. 17. Pojedete po nově vybudovaných úsecích cyklostezky, po klidných silnicích či po nezpevněných cestách. Někdy je třeba vystoupat z říčního údolí, nenechte se však odradit náročnějšími úseky a vydejte se na cestu. Odhalíte tak kouzlo šesti svérázných krajin, poznáte jejich přírodní památky, hrady a zámky, technické pozoruhodnosti i lidovou a církevní architekturu. Přes řeku byly postaveny nové mosty, fungují zde půjčovny lodí, koloběžek, in – line bruslí, kol, přibyly stravovací a ubytovací služby.
 

Greenway v Jizerských horách a Krkonoších

greenway jizeraCyklotrasa Greenway Jizera začíná v Jizerských horách. Prochází osadou Jizerka a klesá podle Jizery do Martinského údolí. Těmito místy vedla již v dávných dobách zemská stezka, která spojovala Slezsko a Čechy.

Od Jizerských hor se obrací ke Krkonoším v osadě Mýto, jejíž název také potvrzuje existenci dávné spojovací obchodní cesty. Za starým kamenným mostem přes Jizeru v Mýtě sleduje doporučená trasa starou cestu, zvanou Planýrka, traverzující svahem na pravém břehu Jizery do typické horské obce Paseky nad Jizerou. Ta byla vždy ryze česká, podobně jako další obec na trase – Vysoké nad Jizerou. Pak se trasa přes Škodějov a osadu Loukov vrací zpět k Jizeře.
 

Průjezd Českým rájem

Greenway JizeraOd soutoku Jizery s Jizerkou, která přivádí vodu ze západních Krkonoš, obrací řeka svůj tok do kopcovitého kraje dalekých rozhledů a hlubokých údolí, přírodních i technických zajímavostí a lidové architektury. GWJ sleduje řeku až na úsek pod Semily, kde se řeka prodírá hlubokým kaňonem s Riegrovou stezkou (pouze pro pěší). Cyklotrasa vede členitým terénem do Bítouchova, Dolního Bozkova a pak kolem potoku Vošmenda do Podspálova.
 
Greenway JizeraOdtud sleduje GWJ opět Jizeru až do Železného Brodu – města skla a lidové architektury. Pak vás čeká stoupání přes Chloudov ke vsi Prosíčka nedaleko Suchých skal, a pak dolů k Malé Skále a dále do Turnova. Nad pravým břehem řeky se tyčí zámek Hrubý Rohozec, na levé najdete nejznámější skalní města – Hruboskalsko, Příhrazské skály, Drábské světničky a také Mužský – čedičový vrchol s kruhovým rozhledem. U Mnichova Hradiště opouští tok oblast pískovcových ker a protéká Mladoboleslavskem. Ve městě úzce spjatém s automobilovým průmyslem, najdete zajímavé Škoda Muzeum. Na cyklotrase ale leží i řada dalších hradů, zámků, zřícenin a církevních staveb (zámek Mnichovo Hradiště, Zvířetice, Michalovická putna, Loreta v Kosmonosích).
 

Poslední úsek Polabím

Greenway JizeraJak se tok řeky vzdaluje od Mladé Boleslavi, terén se otevírá do kraje, který je příznivý cyklistům, kteří neradi překonávají velké výškové rozdíly. Mírně zvlněná krajina je vhodným prostředím pro rodinné výlety, ale i pro cyklisty z řad seniorů. Mezi pozoruhodnosti se zde řadí zámek v Benátkách nad Jizerou, Jabkenická obora s Památníkem Bedřicha Smetany a tiché lesy v oblasti bývalého vojenského prostoru Milovice.

Řeka před svým ústím vstupuje do polabských rovin. Na pravém břehu při dolním toku Jizery se lesy prostírají až ke starobylému dvojměstí Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. Za horkých letních dnů nabízejí koupání Proboštská jezera, pískovny u Lhoty a Mlékojed ve směru na Neratovice. U soutoku Jizery a Labe se Greenway Jizera kříží s Labskou cyklostezkou. Zajímavé Lázně Toušeň jsou na druhém břehu Labe, kam lze přejet po lávce a pokračovat dále ku Praze.
Železný Brod

Železný Brod

Železný Brod – město skla, přírodních krás i lidových památek se nachází na rozhraní Českého ráje, Krkonoš a Jizerských hor. Příjemně zvlněná krajina je vhodná pro nenáročnou turistiku i cykloturistiku. Řeka Jizera vybízí k vodáckým sportům. Poloha města je příznivá i pro zimní aktivity (běžecké tratě, sjezdovky v přílehlých obcích).

Drábské světničky – skalní pevnost v Českém ráji zůstává zavřená

Drábské světničky – skalní pevnost v Českém ráji zůstává zavřená

Drábské světničky patří mezi nejvyhledávanější místa Českého ráje, a to především kvůli dalekému výhledu do okolní krajiny. Vnitřní okruh hradem je dlouhodobě uzavřen. Průchod areálem po červené značce a prohlídka okolí s přirozenými skalními vyhlídkami je nadále možná.

Vysoké nad Jizerou

Vysoké nad Jizerou

Jedno z nejvýše položených horských měst v Česku se rozkládá v nadmořské výšce kolem 700 metrů na rozhraní Krkonoš a Jizerských hor. Díky jedinečné poloze se pyšní řadou krásných výhledů všemi směry: dokonale jsou vidět Krkonoše, Kozákov, Bezděz, Ralsko i Jizerské hory.

Semily

Semily

Čím vás upoutá město v údolí Jizery na rozhraní Krkonoš a Českého ráje? Za vidění stojí Riegrův domek, barokní dům Vlkánovsko, několik kostelů i rodný dům Ivana Olbrachta, v němž sídlí muzeum a galerie. Měli byste se také projít romantickým údolím řeky Jizery a vyšplhat na nedaleký kopec Kozákov.

Mnichovo Hradiště

Mnichovo Hradiště

Město mezi Turnovem a Mladou Boleslaví nad údolím řeky Mohelky je jednou ze vstupních bran do Českého ráje. Pozornost si zaslouží velkolepý barokní zámek s hrobkou Albrechta z Valdštejna i nádherná skalní města v blízkém okolí se zříceninami dvou známých hradů, Valečova a Drábských světniček.

Hruboskalské skalní město

Hruboskalské skalní město

Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova v Českém ráji se nachází oblast zvaná jako Hruboskalské skalní město. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i laiky na více než 400 věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Osada Jizerka v Jizerských horách

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Greenway Jizera – podél řeky za přírodou a historií

Greenway Jizera – podél řeky za přírodou a historií

V Českém ráji najdete hustou síť značených cyklotras s páteřní trasou Greenway Jizera vedoucí od pramene Jizery v Jizerských horách až k soutoku s Labem.

Zámek Mnichovo Hradiště – putování za Valdštejnem i Casanovou

Zámek Mnichovo Hradiště – putování za Valdštejnem i Casanovou

Prohlídka návštěvníkům nabídne zámecké divadlo s původními kulisami, duchcovskou knihovnu spravovanou Giacomem Casonovou nebo hrobku slavného válečníka Albrechta z Valdštejna. Od května 2013 je otevřena nová expozice ke 180. výročí setkání "Sv. Aliance".

Zámek Benátky nad Jizerou – interaktivní prohlídka nejen pro děti

Zámek Benátky nad Jizerou – interaktivní prohlídka nejen pro děti

Navštivte zámek, kde pobýval Tycho Brahe, bratři Bendové a Bedřich Smetana. Na zámku se nachází dvě muzea – Muzeum Benátky sídlí ve druhém patře a soukromé muzeum hraček v přízemí. Vyzkoušet zde můžete interakce v expozicích Pánů z Dražic, Tycha Brahe, Jana z Werthu a Keltů.

Jabkenická obora

Jabkenická obora

Jabkenická obora leží 1 km východně od Jabkenic. Byla založena roku 1750 rodem Fürstenberků pro chov divoké a cizokrajné zvěře. Roku 1943 byla zrušena a po roce 1964 opět obnovena. Dnes se využívá pro chov daňků a přístupná je jen po vyhrazených cestách.

Jizera – řeka mnoha tváří

Jizera – řeka mnoha tváří

Řeka Jizera pramení v Jizerských horách, kde tvoří hranici Českou republikou a Polskem. Řeka propojuje území Krkonoš, Jizerských hor i Českého ráje, a je osou celého území. Soutěska Jizery od soutoku s Mumlavou do Horní Sytové je v jarních měsících rájem pro milovníky divoké vody a raftingu.

Zříceniny hradu Zvířetice u Bakova nad Jizerou

Zříceniny hradu Zvířetice u Bakova nad Jizerou

Nedaleko Bakova nad Jizerou nad řekou Jizerou se tyčí zřícenina hradu Zvířetice. Její okolí je vhodné k pěším i cyklo výletům. V současné době zřícenina opět ožívá v rámci projektu Vision 21.

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Na východ od vrchu Mužského se rozkládá pískovcové skalní město Příhrazské skály. Tato přírodní rezervace je tvořena stejně jako okolní skalní města pískovcovými skalami a úzkými roklemi se strmými svahy. Místo je oblíbené zejména horolezci.

Loreta Kosmonosy

Loreta Kosmonosy

K architektonickým skvostům města Kosmonosy patří Loreta. Byla postavena v letech 1702-1708 podle návrhu italského architekta Giovanni Alliprandiho na místě kostelíka svatého Martina. Areál Lorety je průběžně opravován a restaurován. O víkendech je zde zajištěn průvodce.

Škoda Muzeum

Škoda Muzeum

Automobilka Škoda Auto se jako jedna z mála může pochlubit více než stodvacetiletou nepřerušenou výrobní tradicí. Muzeum vám představí její příběh, který se od roku 1895 odehrává v Mladé Boleslavi.

Michalovická putna – Máchova romantika nad řekou Jizerou

Michalovická putna – Máchova romantika nad řekou Jizerou

Oblíbený hrad Karla Hynka Máchy nad romantickým údolím Jizery, s krásnou vyhlídkou z rozložité věže zvané Putna, která je dnes díky hledačům pokladů a stavbě železnice pod hradem viditelně nakloněná.

Zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec, obklopený nevelkým anglickým parkem, nabízí svým návštěvníkům prohlídku více jak třiceti bohatě zařízených místností, které dříve sloužily jako reprezentační a obytné pokoje příslušníků původem francouzské hraběcí rodiny Des Fours Walderode.