Úvod > Aktuality > Aktivní dovolená 2024: na kole po značkách aneb cyklostezky a cyklotrasy
Letní sporty

Aktivní dovolená 2024: na kole po značkách aneb cyklostezky a cyklotrasy

Poslechněte si audio verzi článku
Cyklistika patří k nejoblíbenějším sportům. Všem, kteří rádi jezdí na kole, se jistě bude hodit rychlý přehled cyklistického značení, rozdíly mezi cyklostezkami a cyklotrasami i jasná pravidla, kam se na kolech smí a nesmí jezdit. Vydejte se s Kudy z nudy na výlet na kole!

Na kole s celou rodinouMožná vás jen baví jízda na kole, možná si svou oblíbenou trasu jednoduše vyberete z našeho přehledu tras podle náročnosti terénu.

Napadlo vás ale někdy, jak složitá je orientace v odborné terminologii cyklistických komunikací? Že cyklostezka není totéž co cyklotrasa, a už vůbec ne turistická stezka pro pěší? Pojďme si v těchto zdánlivě velice podobných slovech udělat jednou provždy jasno.
 

Cyklostezky a cyklotrasy: co je spojuje a v čem se liší

S cyklostezkami i cyklotrasami se setkáte jak v terénu, tak v mapách, a po obou se jezdí na kole – mimo jiné. Jejich význam se ale liší.

Cyklostezka je samostatná komunikace pro cyklisty. Nemusí být vyhrazená jen cyklistům, často je navržená jako stezka se smíšeným provozem, tedy pro cyklisty a chodce. Mívá zpevněný povrch a pro její vyznačení se používá kulatá modrá značka s bílým kolem. Pokud je to smíšená stezka pro pěší a cyklisty, v jedné polovině značky je bílé kolo, v druhé polovině chodec.

Cyklotrasa je vyznačení cesty v terénu pomocí cyklistických značek. Může vést po silnicích, ale také po lesních a polních cestách anebo právě po cyklostezkách. Je vyznačená směrovými značkami ve žlutočerné barvě, umístěnými jako dopravní značky. Na nich najdete symbol kola, číslo dané trasy a na směrových tabulích i vzdálenost k jednotlivým cílům trasy.

Zejména ve městech a tam, kde není možné oddělit cyklostezku od vozovky, bývá u okraje vozovky vyznačený pruh pro cyklisty. Tam kde je, ho cyklisté musí využít, ale s opatrností: do pruhu pro cyklisty sice nesmí vstupovat chodci, ale může do něj zajíždět městská hromadná doprava nebo i taxi.
 

Čísla cyklotras a tematické cyklotrasy

CykloČeská síť cyklotras je číslovaná, a v jejím značení platí jednoduché pravidlo, podobné číslování silnic: čím nižší číslo, tím významnější cyklotrasa. Mezi páteřní dálkové cyklotrasy I. třídy patří například Labská stezka, Cyklostezka Ohře nebo Cyklostezka Bečva.

Na některých značkách ale můžete kromě čísel najít i obrázkové značení či logo. To platí pro tematické trasy, například Barokní cyklotrasy na Plzeňsku nebo síť Moravských vinařských stezekJihomoravském a Zlínském kraji.

Kromě nich Evropu křižuje síť evropských dálkových cyklotras EuroVelo, o kterou pečuje Evropská cyklistická federace. Českem prochází trasy EuroVelo 4, Vltavská stezka značená jako EuroVelo 7, Jantarová stezka aneb EuroVelo 9, a Stezka železné opony EuroVelo 13.
 

Na kole po lesních a polních stezkách

MTB cykloZdálo by se, že na kole vlastně můžete jezdit všude, ale není to pravda. Čemba, tedy Česká mountbiková asociace ve svém Manuálu legální terénní cyklistiky v Česku vysvětluje, že pro terénní cyklistiku je klíčový Zákon o lesích (č. 289/95 Sb.) a Zákon o ochraně přírody a krajiny (č. 114/1992 Sb.). V nich je uvedeno, že „…v lesích je zakázáno mimo lesní cesty a vyznačené trasy jezdit na kole, na koni, na lyžích nebo na saních.“ Zjednodušeně řečeno tedy v lesích a jinde v přírodě smíte jezdit po lesních cestách a stezkách, nikoliv volným terénem.
 

Na kole v chráněném území? Jde to, ale opatrně!

Horská cyklistikaPravidla se ale zásadně mění, pokud na kole vjedete na chráněné území. V národních parcích a národních přírodních rezervacích můžete jezdit jen na povolených cestách a trasách. Většinou tedy pouze po silnicích, cestách uvnitř obcí a cyklotrasách schválených správou parku. Hranice národních parků bývají vyznačené v mapách i v terénu.

Složitější je to v CHKO / Chráněných krajinných oblastech, kde sice cyklisté mají povolený přístup na všechny cesty a stezky, ale mohou tu platit místní úpravy. Na území CHKO se často nacházejí národní přírodní rezervace, kde je režim přísnější, případně stezka vede po nesjízdných úsecích, ať už třeba po klikatém chodníčku v podmáčeném terénu anebo úzkou pěšinou ve skalách. Tam můžete narazit na výstražnou tabulku „cyklisto, sesedni z kola“ anebo na značku, která pro daný úsek jízdu na kole zakazuje.
 

Pár důležitých pravidel

  • Na turistických značených trasách mají přednost pěší turisté.
  • Na cyklostezku mohou i sportovci například na kolečkových bruslích nebo na kolečkových lyžích.
  • Na přechodech musíte kolo vést. Pokud cyklista projede po přechodu pro chodce na kole, hrozí mu pokuta.
  • Na kole se nesmí jezdit po chodníku, ale můžete je vést vedle sebe. Nikdy ale nesmíte ohrozit ostatní chodce!
  • Cyklisté nesmějí na kole jezdit na dálnici, stezce po chodce a pěší zóně. Za porušení zákazu hrozí pokuta.
  • I když máte řidičák, za dopravní přestupek spáchaný na kole o body nepřijdete, ale můžete dostat pokutu.


Cykloturistika v Česku
Cyklostezka Baťův kanál – páteřní trasa podél kanálu

Cyklostezka Baťův kanál – páteřní trasa podél kanálu

Baťův kanál patří k nejoblíbenějším turistickým cílům Východní Moravy. Po jeho březích se můžete vydat po cyklostezce směrem od Kroměříže až do Hodonína. Celková délka cyklostezky je 80 kilometrů.

Aktivní dovolená 2024: cyklokros a zima na kole

Aktivní dovolená 2024: cyklokros a zima na kole

Pro někoho končí cyklistický rok s prvními podzimními dny, ovšem právě v té době začíná sezona cyklokrosařům. Jak vlastně cyklokros vznikl, kde se jezdily první závody a kde se závodí dnes? Pojďte se s tímto zvláštním odvětvím cyklistiky seznámit na Kudy z nudy.

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí cca 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.

Čarodějnická cyklotrasa v Jeseníkách – po stopách inkvizice na kole

Čarodějnická cyklotrasa v Jeseníkách – po stopách inkvizice na kole

Vydejte se na kolech do 17. století, do období, kdy se na Jesenicku a později i Šumpersku odehrávaly čarodějnické procesy, které připravily o život desítky nevinných lidí. K uctění jejich památky byly na vybraných místech, vedle již existujících památníků, instalovány pomníčky a pamětní desky.

Valdštejnova turistická cyklostezka Cheb – Marktredwitz

Valdštejnova turistická cyklostezka Cheb – Marktredwitz

Na kole nebo pěšky můžete projít turistickou cyklostezku v česko-německém hraničním pásmu z Chebu do německého Marktredwitzu. Stezka je pojmenována po slavném vojevůdci Albrechtu Valdštejnovi, který byl v roce 1634 v Chebu zavražděn.

Jezerní cyklo-inline stezka na Lipně

Jezerní cyklo-inline stezka na Lipně

Jezerní cyklo-inline stezka s perfektním povrchem ideálním pro inline bruslení a cykloturistiku vede z Lipna nad Vltavou až do Frymburka. Trasa dlouhá 11,5 km kopíruje levý břeh Lipna a nabízí nádherné výhledy na jezero, ale hlavně pestré houpačky, zatáčky, krátká stoupání a bezpečné malé sjezdy.

Rychlebské hory – neporušená příroda v tichu a samotě

Rychlebské hory – neporušená příroda v tichu a samotě

Rychlebské hory se nacházejí severně od města Jeseník. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem, z jihu Hrubým Jeseníkem. Hlavní hřeben leží na Česko-Polské hranici, odkud Rychlebské hory pokračují do Polska.

Naučná stezka a cyklostezka Po stopách českých králů

Naučná stezka a cyklostezka Po stopách českých králů

Cyklostezka Po stopách českých králů na Berounsku spojuje Beroun s hrady Točník, Karlštejn a Nižbor a mimo projížďky krásným údolím řeky také informuje o historii těžby vápence, vzácných zvířatech nebo o zkamenělinách spojených s osobou badatele Joachima Barrande.

Modřanská cyklostezka A2 Vltavská – okolo Vltavy z Prahy do Vraného nad Vltavou

Modřanská cyklostezka A2 Vltavská – okolo Vltavy z Prahy do Vraného nad Vltavou

Jedna z nejoblíbenějších pražských cyklostezek, kde si lze také skvěle zajezdit na kolečkových bruslích vede po pravém pravém břehu Vltavy z Mánesa okolo Podolské vodárny, nádraží Praha – Modřany, ke Zbraslavskému mostu a dále přes osadu Jarov do Vraného nad Vltavou.

Greenway Jizera – podél řeky za přírodou a historií

Greenway Jizera – podél řeky za přírodou a historií

V Českém ráji najdete hustou síť značených cyklotras s páteřní trasou Greenway Jizera vedoucí od pramene Jizery v Jizerských horách až k soutoku s Labem.

Královská hřebenovka – cyklotrasa po hřebeni Orlických hor

Královská hřebenovka – cyklotrasa po hřebeni Orlických hor

Oblíbená cyklotrasa o délce 23 km vede po horské cestě přímo po hřebeni a je bez velkých převýšení. Cestou narazíte na dva výborné bufety, které vás dostanou rychle do formy.

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 13

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 13

Téměř půlku století rozdělovala Železná opona Evropu na východ a západ. V současnosti se všech 20 evropských států podél této linie podílí na budování jedinečné trasy pro cyklisty i pěší. Česká část vede od Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot.

První cyklistická naučná stezka v Krkonoších

První cyklistická naučná stezka v Krkonoších

Rádi byste s kolem do hor, ale nechce se vám šlapat do kopce? Pak je právě pro vás ideální pohodová trať, kterou hravě zvládnou i vaše děti. K usnadnění a získání výškových metrů lze využít lanovky, která vám zdarma vyveze kolo na vrchol Černé hory jako vaše zavazadlo.

Bikerské Rychlebské a Lipovské stezky

Bikerské Rychlebské a Lipovské stezky

Jezdíte na horském kole a baví vás jízda po úzkých pěšinách? Pak právě pro vás jsou Rychlebské stezky a Lipovské stezky – traily pro horská kola, jejihž smyslem není dojet co nejdál a urazit co největší počet kilometrů, ale užít si jedinečnou krajinu Rychlebských hor a okolí Horní Lipové.

Orlické cyklo a inline království – ráj cyklistů na Orlicku

Orlické cyklo a inline království – ráj cyklistů na Orlicku

V Orlických horách a Podorlicku navštěvují milovníci cyklistiky a inline bruslí Orlické cyklo a inline království. Je to území protkané hustou pavučinou cyklotras a cyklostezek. Tu pravou si podle náročnosti a svých sil najde opravdu každý – rekreační i trénovaný cyklista.

Greenway Praha – Vídeň – na kole z Prahy až do Vídně!

Greenway Praha – Vídeň – na kole z Prahy až do Vídně!

Trasa spojuje dvě středoevropské metropole Prahu a Vídeň. Vznikla díky snaze občanského sdružení Greenways – Zelené stezky. Na kole nebo pěšky tak objevíte kus historie i přítomnosti.

MTB Beskydy – trasy pro horská kola v Beskydech

MTB Beskydy – trasy pro horská kola v Beskydech

Všichni nadšení cyklisté na horských kolech určitě ocení speciální trasy pro MTB v Beskydech, regionu Těšínské Slezsko. Projekt "MTB Beskydy" je turistickým produktem zaměřeným na aktivní turistiku na česko-polské hranici s důrazem na horskou cyklistiku.

Cyklostezka Bevlava: Bečva-Vlára-Váh

Cyklostezka Bevlava: Bečva-Vlára-Váh

Dálková mezinárodní Cyklostezka vás provede krásnou krajinou moravsko-slovenského příhraničí. Cyklostezka, která v budoucnu propojí povodí řek Bečvy, Vláry a Váhu, má již hotové některé úseky. Cílem projektu je vybudování cyklostezky o celkové délce 50 km, která propojí příhraniční oblasti.

Kam na kolo s rodinou? Cykloturistika jako životní styl!

Kam na kolo s rodinou? Cykloturistika jako životní styl!

Kdo by si byl pomyslel, že jízdní kolo urazí tak dlouhou cestu. Od kostitřasů k horským speciálům a nyní stále oblíbenějším elektrokolům vedla nesnadná cesta, přesto bylo, je a bude fenoménem každé doby. Moderní technická vylepšení, vybavení cyklistů, navigace, mapy, značené trasy, to vše jde cykloturistice k duhu. Pokud přidáme ještě služby jako jsou cyklobusy, cyklovlaky, půjčovny a místa k přenocování, je to dobrý argument, proč s tímto sportem začít, a třeba hned.

Cyklistické okruhy YES-cyklo v Jeseníku

Cyklistické okruhy YES-cyklo v Jeseníku

Přes 230 kilometrů značených okruhů YES-cyklo prochází především Sokolským hřbetem nad jesenickými lázněmi a Českou Vsí, zavedou vás však i do Zlatohorské vrchoviny a pod hřebeny Jeseníků. Atraktivní jsou také trasy z Hanušovic, Starého Města a Dolní Moravy.

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky vás provedou na kole nebo pěšky malebnou krajinou mezi vinohrady od starobylého Znojma až po slováckou metropoli Uherské Hradiště. 1200 km dlouhá síť vinařských stezek je tvořena osmnácti okruhy pojmenovanými podle hlavních vinařských měst a obcí.

Krkonošská pivní stezka – poznejte chuť krkonošských piv

Krkonošská pivní stezka – poznejte chuť krkonošských piv

Chcete vyzkoušet chuť krkonošských piv a zároveň objevit krásy zdejších lesů a kopců? Potom se projděte po Krkonošské pivní stezce, která spojuje pět minipivovarů umístěných na samých vrcholcích České republiky.

Šumavská cyklomagistrála Železná Ruda – Vyšší Brod

Šumavská cyklomagistrála Železná Ruda – Vyšší Brod

Cyklostezka Gerlova Huť – Nová Hůrka – Prášily – Srní, tzv. Šumavská cyklomagistrála, která je jedinou cyklostezkou v Národním parku Šumava, je od října 2015 dokončena. Celá cyklostezka je dlouhá 25 kilometrů.

Labská stezka v Českém středohoří

Labská stezka v Českém středohoří

Cyklostezka (Labská stezka CT 2, EuroVelo 7) začíná ve Štětí, vede přes Roudnici nad Labem, Terezín, Litoměřice, Velké Žernoseky, Ústí nad Labem, Děčín přes Hřensko, odkud pokračuje dále do Německa.

Cyklostezka z Českých Budějovic do Hluboké a Purkarce

Cyklostezka z Českých Budějovic do Hluboké a Purkarce

Cyklostezka na levém břehu Vltavy z Českých Budějovic přes Karlův hrádek do Hluboké a Purkarce je jedna z nejoblíbenějších v jižních Čechách. Více než 20 km dlouhá trasa je asfaltová a vedená, mimo krátkého úseku přes obec Bavorovice, mimo silniční komunikace.

Výlety na kole krajem vína po Moravských vinařských stezkách

Výlety na kole krajem vína po Moravských vinařských stezkách

Vinařské stezky na jihu Moravy jsou unikátní! Více než tisíc kilometrů dlouhá síť značených cyklistických tras protkává území všech jihomoravských vinařských oblastí.

Cyklostezka Radegast – pivovarská stezka Slezsko

Cyklostezka Radegast – pivovarská stezka Slezsko

Slezsko Radegast CykloTrack patří mezi "pohodové" trasy vedené v mírně zvlněném terénu Moravské brány a Ostravské pánve.

Vltavská cyklotrasa – č. 7 z Prahy přes Kralupy a Mělník

Vltavská cyklotrasa – č. 7 z Prahy přes Kralupy a Mělník

Vltavská cyklotrasa č. 7 začíná na severním okraji Prahy a přímo navazuje na pravobřežní vltavskou pražskou trasu A2. Vede přes Klecany, Vodochody, Kralupy nad Vltavou, Nelahozeves, zámek Veltrusy, Zálezlice a Hořín do Mělníka. V Mělníku u Starého mostu na trasu navazuje Labská cyklotrasa č. 2.

Cyklostezka Bečva – vyzkoušejte cyklodálnici na Moravě

Cyklostezka Bečva – vyzkoušejte cyklodálnici na Moravě

Doslova od horských pramenů do údolí se můžete vydat na kole díky ojedinělému projektu Cyklostezky Bečva, která je součástí tzv. první „cyklodálnice” C1. Od pramene Rožnovské nebo Vsetínské Bečvy až po její soutok s Moravou projedete více než 160 km po značené cyklotrase vinoucí se podél řeky Bečvy.

Cyklo a in-line  trasa Nymburk – Poděbrady

Cyklo a in-line trasa Nymburk – Poděbrady

Jednu z nejlepších a zřejmě i nejfrekventovanějších cyklo a in-line stezek můžete navštívit v Polabí mezi městy Nymburk, Poděbrady a Libice nad Cidlinou.

Podorlická pivní cyklostezka

Podorlická pivní cyklostezka

Na nejdelší pivní stezce u nás poznáte pivovary v Rychnově nad Kněžnou, Dobrušce a Potštejně. Volit můžete jednotlivé trasy s různou náročností a degustaci místní piva spojit s vlastní prohlídkou pivovarů. Cestu si navíc zpříjemnit zastávkou v Letovisku Studánka.

Výlet po obou stranách řeky Jizery na kole i běžkách

Výlet po obou stranách řeky Jizery na kole i běžkách

Tento nenáročný výlet je určen především milovníkům nádherné přírody, kteří si rádi užívají volnosti v člověkem neporušené krajině. Část trasy vede na území Polska a v místě, kde leží hranice s českou stranou se nachází jizerská oblast tmavé oblohy.

Trail of Life Bílé Karpaty – singletraily a MTB okruhy v krásné přírodě

Trail of Life Bílé Karpaty – singletraily a MTB okruhy v krásné přírodě

V jihovýchodním cípu naší vlasti, poblíž slovenské hranice se u rekreační oblasti Lučina klikatí krásné singletraily i nádherné mountainbikové okruhy. Protáhnou vás nádhernou krajinou Bílých Karpat a dají ochutnat ryze přírodnímu bikingu.

Otavská cyklistická stezka: z Modravy přes Sušici a Strakonice na Zvíkov

Otavská cyklistická stezka: z Modravy přes Sušici a Strakonice na Zvíkov

Jihočeská část otavské cyklostezky začíná na Modravě a dále pak vede podél řeky Vydry a Otavy, přes Hartmanice, Sušici, Katovice, Strakonice, Písek a Vráž až do Zvíkovského podhradí. Délka celé trasy je 166 km.

Na kole až na konec Stromovky

Na kole až na konec Stromovky

Cyklostezka, která začíná v Papírenské ulici v pražské Bubenči, navazuje na Stromovku a prodlužuje cyklodálnici A1 směrem k hranicím Prahy a dále podél řeky do Klecánek. Příjemnou projížďkou okolo Vltavy se dostanete k holešovickému Výstavišti nebo na opačnou stranu do Roztok.

Strážnická vinařská stezka

Strážnická vinařská stezka

Trasa vede částečně Dolnomoravským úvalem, směrem na východ dosahuje k podhůří Bílých Karpat. Nejdelší úsek prochází zvlněnou Hluckou pahorkatinou. Klikatá, více než stokilometrová trasa pokrývá rozsáhlé území, jehož západní hranici tvoří Bzenec a Rohatec, na východě dosahuje až k Boršicím a Hluku.

Cyklotrasa A1 – z Prahy na Karlštejn podél Berounky

Cyklotrasa A1 – z Prahy na Karlštejn podél Berounky

Oblíbená trasa vede přímo z centra Prahy podél levého břehu Vltavy do Lahovic a následně okolo Berounky do Radotína, Černošic, Dobřichovic, Hlásné Třebáně a na Karlštejn. Nenáročná veskrze rovinatá trasa je vhodná pro cyklisty, a když je dostatek sněhu, lze se tudy projet i na běžkách.

Beskydy Radegast Cyklotrack

Beskydy Radegast Cyklotrack

Cyklotrasa vede malebným prostředím CHKO Beskydy a rekreačními oblastmi Žermanice a Těrlicko. Měří 53,3 km a protíná na 40 hostinců, hospůdek či restaurací ležících na trase nebo v blízkém okolí. Je napojena na mezinárodní cyklo okruh Euroregionem Těšínské Slezsko a Beskydsko-karpatskou magistrálu.

Radegastovy okruhy v Beskydech

Radegastovy okruhy v Beskydech

Radegastovy okruhy – to je název sedmi cyklistických tratí různých obtížností a délek, které propojují nejatraktivnější místa Radegastových Beskyd. Středem sedmi tras bude oblast Horeček mezi Frenštátem pod Radhoštěm a Trojanovicemi.

Další aktuality

Užijte si výzvy pro milovníky hor a polykače kilometrů na kole i pěšky!

Závody, při nichž jde o zdolání co největšího množství vrcholů v co nejkratším čase, zvládnou jen lidé se skvělou fyzičkou a dobrým tréninkem. Na portálu Kudy z nudy ale najdete i pohodové akce, na kterých sice budete v centru dění, ale rozhodně se nemusíte uštvat. Jedná se o individuální závody, které si můžete rozvrhnout podle svých schopností, jak vám bude libo.
Letní sporty

Využijte na své cyklodovolené služeb s certifikací Cyklisté vítáni

Cykloturistická nabídka v Česku dokáže uspokojit všechny typy milovníků cyklistiky, od milovníků silniční cyklisty přes výletníky a pohodové cykloturisty až po rodinky s dětmi a seniory nebo adrenalinové bikery. Cyklisté vítáni je celonárodní certifikační systém, který z pohledu cyklistů prověřuje nabídku a vybavenost stravovacích a ubytovacích služeb, kempů a turistických cílů. Certifikace obsahuje standardy srovnatelné se systémy, které můžete znát z jiných evropských zemí, například Bett & Bike v Německu nebo RADfreundliche Betriebe v Rakousku. Nabídku perfektního zázemí a služeb pro cykloturisty již od roku 2005 rozvíjí Nadace Partnerství.
Letní sporty

Koupání pod širou oblohou: 10 tipů na bazény, kde je možné celoroční koupání venku

Láká vás plavání pod širým nebem v jakémkoli ročním období? I když je to možná zvláštní, venkovních bazénů s celoročním provozem v Česku příliš není. Přesto však existují výjimky, kde si můžete zaplavat ve venkovním bazénu i na jaře, na podzim a v zimě. Které venkovní bazény nabízejí celoroční provoz vám poradí Kudy z nudy.
Letní sporty

Objevujte krásy Česka ze sedla motorky

Patříte k milovníkům jedné stopy a hledáte, kam se svým strojem vyrazit na pěkný jarní výlet? Pak se nechte inspirovat portálem Kudy z nudy, který vám tentokrát přináší tipy na výlety v sedle vaší nablýskané krasavice. Objevte speciální motorkářskou jeskyni, kam lze až k baru dojet na motocyklu, vyrazte na výlet do šumavských hvozdů anebo si užijte kvalitní zatáčky v Jeseníkách.
Letní sporty

Kalendář 2024: Cyklistické závody a seriály od jara do podzimu

Jezdíte rádi na kole? A chtěli byste porovnat své síly s dalšími cyklisty, cyklistkami, nebo jen poznat nové trasy napříč Českem? Právě pro vás portál Kudy z nudy připravil přehled cyklistických seriálů a závodů. Startují již v dubnu a pokračují do podzimu. Stačí si vybrat, kam se zaregistrujete. A nebojte se, neopomněli jsme ani závody, kterých se mohou zúčastnit i malí jezdci a jezdkyně.
Letní sporty

Kůň nejlepší přítel turisty: tipy na hipotrasy a hipostezky po celé republice

Možná patříte mezi ty lidi, kterým přijde svět nejhezčí z koňského sedla. V takovém případě jistě oceníte tipy na nejrůznější hipostezky a trasy, které vedou pěknými lesními či polními cestami. Jejich značení se chopil Klub českých turistů, který upravuje "hipoznačky" do podoby bílého jezdce na koni v modrém poli.
Letní sporty

50 tipů na skvělé koupání v lomu

Voda v zatopených lomech je opravdu čistá a v parných dnech vám zaručí příjemné osvěžení. Když letní dny přinesou teploty okolo 25 – 30°C, je skvělé vědět o koutku přírody, kde vám bude příjemně. A pokud vám chladnější voda na koupání nevadí, vodním radovánkám nebude nic bránit. Stačí si jen vybrat mezi našimi tipy a hurá do vody!
Letní sporty

Stezky pro bosé nohy: tipy, kde vyzkoušet chůzi naboso

Projít se bosky ranní rosou, trávou, potokem nebo po jehličí můžete téměř všude, ale někde pro příznivce chůze naboso připravili speciální stezky, chodníčky a šlapátka, ale i poměrně dlouhé trasy. Víte o nich? Pokud ne, tak si honem zujte boty a vydejte se s portálem Kudy z nudy na velmi neobvyklé výlety.
Letní sporty