Úvod > Aktuality > Pochod k Brtnickým ledopádům se bude konat již tento víkend
Pochod k Brtnickým ledopádům se bude konat již tento víkend
"> "> Carokrásné ledopády "> Brtnické ledopády "> Zamrzlá krása "> Když príroda caruje
Příroda

Pochod k Brtnickým ledopádům se bude konat již tento víkend

  • Vydáno11. února 2020
Již 60. ročník oblíbeného turistického pochodu Brtnické ledopády letos proběhne během víkendových dnů 14. až 16. února 2020. Pochodníci se společně vydají do údolí Vlčího potoka u obce Brtníky na Děčínsku, kde bývají ledopády největší a nejkrásnější, mnohde i krásně probarvené. Akce nabízí pochody v řádu desítek kilometrů a jde se ve dne i v noci. Nejdelší variantou je ledopádová stovka.
Brtnické ledopádyK jednomu z největších ledopádů u nás jezdili už za první republiky v saních bohatí Němci. Brtnické ledopády jsou zvláštní úkaz – nejedná se o zmrzlé vodopády, ale útvary tvoří jen voda z tajícího sněhu. Obyčejně se voda v pískovcových skalách vsákne, jako třeba ve skalních městech Českého ráje, nebo v Adršpašsko-teplických skalách, zde ale stéká po hraně skal, kde tvoří obrovské rampouchy. Ledopády nemusí narůst každý rok, důležitá je totiž souhra mrazu a tání sněhu – mráz nesmí přijít najednou, ale postupně, aby vždy část sněhu stihla odtát a zásobit ledopád vodou. Když voda stéká ze skal, splavuje zeminu, železité a křemičité písky a tím ledopády nádherně zbarvuje od žlutých tónů přes zelenou do hnědé a dokonce i černé barvy.

V rámci Turistického víkendutradičního setkání turistů a přátel přírody v Šluknovském výběžku, který se koná od pátku 14. do neděle 16. února 2020, jsou připraveny denní i noční výlety za poznáním přírodních krás této oblasti.
 

Letošní trasy Brtnických ledopádů

Jeskyně vílV pátek 14. února si mohou účastníci turistického víkendu vybrat z individuální denní trasy ve skalách Saského Švýcarska Gossdorf Kohlmuhle – Hohe Liebe – Licht. Waserfall – Kuhstall – Mikulášovice (sraz v 8:30 na německém nádraží) anebo "noční výsadek" Mikulášovice – Liliový rybník – Staré Hraběcí – Hrazený – Zelený kříž – Brtníky v délce 12 km s 350 m převýšení. Startuje se od Slovanského domu v Mikulášovicích v 18:00 hodin. Během páteční noci startuje z Mikulášovic také Ledopádová stovka, tedy pochod na 100 km s převýšením 3 100 m.

Na denní pochody k Brtnickým ledopádům se vyráží tradičně v sobotu. Kromě již zmíněné Ledopádové stovky, což je extrémní podnik pro opravdu trénované a otrlé jedince, budou připraveny i turistické trasy – 15, 22, 30 a 53 km. Trasu si nádhernými zákoutími národního parku Česko-Saské Švýcarsko tedy vybere každý. Extrémisté na ledovou stovku startují už v noci z pátku na sobotu ve 22:00 v Mikulášovicích, denní pochodníci začínají v sobotu 15. 2. v Krásné Lípě, od zastávky “kino-kulturní dům“. Starty jsou možné od 6:00 do 11:00 hodin.

Brtnické ledopádyOdměnou za nachozené kilometry jsou nádherně zbarvené ledopády, které na trase nemůžete minout. Opravdovým klenotem brtnických ledopádů je např. osm metrů vysoký útvar Opona nebo Velký ledový sloup v jehož blízkosti lidé vypadají jako trpaslíci. I když půjdete jen "krátké výlety"připravte se na náročnost – buď brodění sněhem, klouzání po ledu nebo bahno, voda. Na pochod se můžete dát i se svými čtyřnohými miláčky, ovšem v NP České Švýcarsko je musíte mít na vodítku.

V neděli 16. 2. se pak půjde kratší pochod na 11 km na Tanečnici. Vycházet se bude od 8:00 do 10:00 a návrat bude možný do 14:00 hodin. Trasa povede z Mikulášovic na Zlodějskou cestu, k rozhledně Tanečnice a zpět do Mikulášovic.
Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Pokud vás láká dobrodružství v zimní krajině a neodradí vás prodírání se sněhovými závějemi, vyrazte k unikátním ledopádům nedaleko obce Brtníky. Čeká vás tu opravdový zážitek v podobě barevných kaskád z ledu, které v jiném ročním období neuvidíte.

Jeskyně Víl – ledová jeskyně v národním parku České Švýcarsko

Jeskyně Víl – ledová jeskyně v národním parku České Švýcarsko

Víte jak se dostanete z přítomnosti rovnou do pohádky? Nedaleko Kyjova v Křinickém údolí se nachází skalní převis s podzemními prostorami ve kterých zima každoročně vykouzlí čarokrásnou ledovou výzdobu.