Úvod > Aktuality > Pochod k Brtnickým ledopádům se bude konat již tento víkend
Pochod k Brtnickým ledopádům se bude konat již tento víkend
"> "> Carokrásné ledopády "> Brtnické ledopády "> Zamrzlá krása "> Když príroda caruje

Pochod k Brtnickým ledopádům se bude konat již tento víkend

Vydáno 11. února 2020 Příroda
Již 60. ročník oblíbeného turistického pochodu Brtnické ledopády letos proběhne během víkendových dnů 14. až 16. února 2020. Pochodníci se společně vydají do údolí Vlčího potoka u obce Brtníky na Děčínsku, kde bývají ledopády největší a nejkrásnější, mnohde i krásně probarvené. Akce nabízí pochody v řádu desítek kilometrů a jde se ve dne i v noci. Nejdelší variantou je ledopádová stovka.
Brtnické ledopádyK jednomu z největších ledopádů u nás jezdili už za první republiky v saních bohatí Němci. Brtnické ledopády jsou zvláštní úkaz - nejedná se o zmrzlé vodopády, ale útvary tvoří jen voda z tajícího sněhu. Obyčejně se voda v pískovcových skalách vsákne, jako třeba ve skalních městech Českého ráje, nebo v Adršpašsko-teplických skalách, zde ale stéká po hraně skal, kde tvoří obrovské rampouchy. Ledopády nemusí narůst každý rok, důležitá je totiž souhra mrazu a tání sněhu – mráz nesmí přijít najednou, ale postupně, aby vždy část sněhu stihla odtát a zásobit ledopád vodou. Když voda stéká ze skal, splavuje zeminu, železité a křemičité písky a tím ledopády nádherně zbarvuje od žlutých tónů přes zelenou do hnědé a dokonce i černé barvy.

V rámci Turistického víkendu - tradičního setkání turistů a přátel přírody v Šluknovském výběžku, který se koná od pátku 14. do neděle 16. února 2020, jsou připraveny denní i noční výlety za poznáním přírodních krás této oblasti.
 

Letošní trasy Brtnických ledopádů

Jeskyně vílV pátek 14. února si mohou účastníci turistického víkendu vybrat z individuální denní trasy ve skalách Saského Švýcarska Gossdorf Kohlmuhle – Hohe Liebe – Licht. Waserfall – Kuhstall – Mikulášovice (sraz v 8:30 na německém nádraží) anebo "noční výsadek" Mikulášovice – Liliový rybník – Staré Hraběcí – Hrazený – Zelený kříž – Brtníky v délce 12 km s 350 m převýšení. Startuje se od Slovanského domu v Mikulášovicích v 18:00 hodin. Během páteční noci startuje z Mikulášovic také Ledopádová stovka, tedy pochod na 100 km s převýšením 3 100 m.

Na denní pochody k Brtnickým ledopádům se vyráží tradičně v sobotu. Kromě již zmíněné Ledopádové stovky, což je extrémní podnik pro opravdu trénované a otrlé jedince, budou připraveny i turistické trasy - 15, 22, 30 a 53 km. Trasu si nádhernými zákoutími národního parku Česko-Saské Švýcarsko tedy vybere každý. Extrémisté na ledovou stovku startují už v noci z pátku na sobotu ve 22:00 v Mikulášovicích, denní pochodníci začínají v sobotu 15. 2. v Krásné Lípě, od zastávky “kino-kulturní dům“. Starty jsou možné od 6:00 do 11:00 hodin.

Brtnické ledopádyOdměnou za nachozené kilometry jsou nádherně zbarvené ledopády, které na trase nemůžete minout. Opravdovým klenotem brtnických ledopádů je např. osm metrů vysoký útvar Opona nebo Velký ledový sloup v jehož blízkosti lidé vypadají jako trpaslíci. I když půjdete jen "krátké výlety"připravte se na náročnost – buď brodění sněhem, klouzání po ledu nebo bahno, voda. Na pochod se můžete dát i se svými čtyřnohými miláčky, ovšem v NP České Švýcarsko je musíte mít na vodítku.

V neděli 16. 2. se pak půjde kratší pochod na 11 km na Tanečnici. Vycházet se bude od 8:00 do 10:00 a návrat bude možný do 14:00 hodin. Trasa povede z Mikulášovic na Zlodějskou cestu, k rozhledně Tanečnice a zpět do Mikulášovic.
Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Pokud vás láká dobrodružství v zimní krajině a neodradí vás prodírání se sněhovými závějemi, vyrazte k unikátním ledopádům nedaleko obce Brtníky. Čeká vás tu opravdový zážitek v podobě barevných kaskád z ledu, které v jiném ročním období neuvidíte.

Jeskyně Víl – ledová jeskyně v národním parku České Švýcarsko

Jeskyně Víl – ledová jeskyně v národním parku České Švýcarsko

Víte jak se dostanete z přítomnosti rovnou do pohádky? Nedaleko Kyjova v Křinickém údolí se nachází skalní převis s podzemními prostorami ve kterých zima každoročně vykouzlí čarokrásnou ledovou výzdobu.