Úvod > Aktuality > Vydejte se do Plzně za poznáním díla Adolfa Loose
Vydejte se do Plzně za poznáním díla Adolfa Loose
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

Vydejte se do Plzně za poznáním díla Adolfa Loose

  • Vydáno16. února 2022
Soubor osmi dochovaných bytových interiérů od Adolfa Loose je jedinečným architektonickým skvostem. Světoznámý architekt, považovaný za zakladatele moderní architektury, je v Plzni ve 30. letech 20. století navrhl pro místní židovské podnikatele. Na dvou prohlídkových trasách si můžete pod značkou Adolf Loos Plzeň pravidelně prohlédnout tři z nich. Nově je v nabídce i příležitostná trasa, která vás zavede do bytu rodiny Huga Semlera.

Moderní a nadčasové bydlení

Byty „od Loose“ byly velice moderní a nadčasové. Dá se říci, že svými návrhy předběhl svou dobu. Typické je používání kvalitních přírodních materiálů a maximální důraz na promyšlenou funkci a vnitřní uspořádání bytu. Důkazem jsou například precizně vybavené vestavěné skříně či další atypické vychytávky, které měly obyvatelům bytu usnadnit jeho užívání.  Kromě jedinečného designu se na prohlídkách seznámíte také s osobitými příběhy původních majitelů interiérů. Často se v nich prolínají tragické soukromé osudy jednotlivců s dějinnými událostmi před 2. světovou válkou, v jejím průběhu i v období komunismu.
 

Pravidelné komentované prohlídky a příležitostná trasa

V současné době si mohou návštěvníci na dvou prohlídkových trasách prohlédnout celkem tři zrekonstruované interiéry: Voglových (Klatovská 12),  Krausových (Bendova 10) a Brummelův dům (Husova 58). Každý z nich je jiný, za návštěvu ale rozhodně stojí všechny. Nově je v nabídce i příležitostná trasa, která vás zavede do bytu rodiny Huga Semlera na Klatovské 110.
 
Na pravidelné komentované prohlídky interiérů se můžete vydat každý týden: od listopadu do března v pátek a v sobotu, v hlavní sezoně také v neděli. Vstupenky je možné si zakoupit předem v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky. Další z možností je nákup přes internet prostřednictvím online rezervačního systému. Pro skupiny je možnost si návštěvu s výkladem objednat i mimo stanované dny. Byty rodiny Krausových a Voglových jsou součástí prohlídkové trasy 1, Brummelův dům pak představuje  trasu 2.
Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Přestavbu starého patrového domu a vybavení jeho interiéru projektoval Adolf Loos pro Jana a Janu Brummelovy na Husově třídě 58. Původní dům vystavěný v neorenesančním stylu mezi lety 1885–1886 později zakoupila rodina Liebsteinových, vlastnící obchod se dřevem.

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Unikát mezi památkami architektury 20. století v České republice představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy produkující drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Nachází se na Klatovské třídě 19 a vydat se sem můžete v rámci komentovaných prohlídek.

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Prvorepublikový byt Viléma Krause se nachází v Bendově ulici 10. Navrhl jej světoznámý architekt Adolf Loos pro potřeby inženýra Viléma Krause a jeho ženy Gertrudy mezi lety 1930 – 1931. V bytě se dochovaly vzácné mramorové obklady, protilehlé zrcadlové stěny a komfortně řešený vestavěný nábytek.

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose

Adolf Loos patřil mezi nejvýznamnější architekty dvacátého století. Byt na Klatovské třídě navrhl ve dvacátých letech minulého století pro MUDr. Josefa Vogla, dětského lékaře, a jeho choť Štěpánku, která byla dcerou majitele domu. Do dnešních dní se zachovala i jídelna s obývacím pokojem.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870 – 1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století. Na přelomu 20. a 30. let Adolf Loos v Plzni často pobýval. V Plzni Adolf Loos realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu (Husova 58) a 13 bytových interiérů.

Dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Unikát mezi památkami architektury 20. století v ČR představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy na drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Přestože se Adolf Loos účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce, lze interiér považovat za vrchol Loosovy činnosti v Plzni.