Úvod > Aktuality > Vydejte se do Plzně za poznáním díla Adolfa Loose
Vydejte se do Plzně za poznáním díla Adolfa Loose
"> "> "> "> "> "> "> ">

Vydejte se do Plzně za poznáním díla Adolfa Loose

Vydáno 23. února 2020 Památky
Soubor osmi dochovaných bytových interiérů od Adolfa Loose je jedinečným architektonickým skvostem. Světoznámý architekt, považovaný za zakladatele moderní architektury, je v Plzni ve 30. letech 20. století navrhl pro místní židovské podnikatele. Na dvou prohlídkových trasách si můžete pod značkou Adolf Loos Plzeň pravidelně prohlédnout tři z nich. Provozovatelem prohlídkových tras je organizace destinačního managementu Plzeň – TURISMUS, která v loňském roce získala certifikát kvality „Q“.

Moderní a nadčasové bydlení

Byty „od Loose“ byly velice moderní a nadčasové. Dá se říci, že svými návrhy předběhl svou dobu. Typické je používání kvalitních přírodních materiálů a maximální důraz na promyšlenou funkci a vnitřní uspořádání bytu. Důkazem jsou například precizně vybavené vestavěné skříně či další atypické vychytávky, které měly obyvatelům bytu usnadnit jeho užívání.  Kromě jedinečného designu se na prohlídkách seznámíte také s osobitými příběhy původních majitelů interiérů. Často se v nich prolínají tragické soukromé osudy jednotlivců s dějinnými událostmi před 2. světovou válkou, v jejím průběhu i v období komunismu.

V současné době si mohou návštěvníci na dvou prohlídkových trasách prohlédnout celkem tři zrekonstruované interiéry: Voglových a Krausových a Brummelův dům. Několikrát ročně se návštěvníkům otevírá také doposud nezrekonstruovaný interiér bývalého domu Huga Semlera na Klatovské 19. Další z interiérů Semlerova rezidence na Klatovské 110 je ve správě Západočeské galerie a momentálně se rekonstruuje.
 

Výstavy a kulturní akce u příležitosti roku Adolfa Loose

Proč se vydat objevovat Loosovo dílo právě letos? V prosinci uplyne 150 let od jeho narození. Při této příležitosti vyhlásilo Muzeum hlavního města Prahy a Národní památkový ústav rok 2020 Rokem Adolfa Loose.  Zajímavé akce a velké výstavy se chystají jak v Praze, tak v Loosově rodném Brně. Do programu se zapojí také Plzeň.

Hlavní část programu v Plzni bude směřována na podzim. Chystají se dvě výstavy i doprovodný tematický program plný přednášek a kulturních akcí v interiéru v bytě Krausových v Bendově ulici. Už na jaře se ale mohou návštěvníci těšit například na Purimový kabaret klezmerové skupiny Mi Martef a na řadu dalších menších akcí.
 

Pravidelné komentované prohlídky

Na pravidelné komentované prohlídky interiérů se můžete vydat každý týden: od listopadu do března v pátek a v sobotu, v hlavní sezoně také v neděli. Vstupenky je možné si zakoupit předem v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky. Další z možností je nákup přes internet prostřednictvím online rezervačního systému. Pro skupiny je možnost si návštěvu s výkladem objednat i mimo stanované dny.
Loosovy interiéry v Plzni - cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni - cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870 - 1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století. Na přelomu 20. a 30. let Adolf Loos v Plzni často pobýval. V Plzni Adolf Loos realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu (Husova 58) a 13 bytových interiérů.

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Přestavbu starého patrového domu a vybavení jeho interiéru projektoval Adolf Loos pro Jana a Janu Brummelovy na Husově třídě 58. Původní dům vystavěný v neorenesančním stylu mezi lety 1885–1886 později zakoupila rodina Liebsteinových, vlastnící obchod se dřevem.

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Prvorepublikový byt Viléma Krause se nachází v Bendově ulici 10. Navrhl jej světoznámý architekt Adolf Loos pro potřeby inženýra Viléma Krause a jeho ženy Gertrudy mezi lety 1930 – 1931. V bytě se dochovaly vzácné mramorové obklady, protilehlé zrcadlové stěny a komfortně řešený vestavěný nábytek.

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Unikát mezi památkami architektury 20. století v České republice představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy produkující drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Nachází se na Klatovské třídě 19 a vydat se sem můžete v rámci komentovaných prohlídek.

Dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Unikát mezi památkami architektury 20. století v ČR představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy na drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Přestože se Adolf Loos účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce, lze interiér považovat za vrchol Loosovy činnosti v Plzni.

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose

Adolf Loos patřil mezi nejvýznamnější architekty dvacátého století. Byt na Klatovské třídě navrhl ve dvacátých letech minulého století pro MUDr. Josefa Vogla, dětského lékaře, a jeho choť Štěpánku, která byla dcerou majitele domu. Do dnešních dní se zachovala i jídelna s obývacím pokojem.

Ubytování v pražské Winternitzově vile od Adolfa Loose

Ubytování v pražské Winternitzově vile od Adolfa Loose

Chcete se stát na jednu noc majiteli vily od Adolfa Loose? Ve Winternitzově vile na pražském Smíchově můžete tento pocit zažít. Kromě zajímavých prohlídek nabízí majitelé také možnost přenocování v tomto unikátním objektu.

Kalendář nejlepších výstav roku 2020: Rembrandt, Frida Kahlo, Banksy a desítky dalších akcí

Kalendář nejlepších výstav roku 2020: Rembrandt, Frida Kahlo, Banksy a desítky dalších akcí

Co čeká příznivce výtvarného umění v roce 2020? Vybrali jsme pro vás to nejlepší z výstavních plánů Pražského hradu i galerií a muzeí z celé republiky. Už teď se můžete těšit třeba na přehlídku fotografií Fridy Kahlo, street art světově proslulého umělce Banksyho anebo známé i neznámé Rembrandtovy obrazy.

Letošní rok připomene 150. výročí narození Adolfa Loose

Letošní rok připomene 150. výročí narození Adolfa Loose

V pondělí 13. ledna 2020 byl v prostorách Studijního a dokumentačního centra Norbertov v Praze 6 – Střešovicích oficiálně vyhlášen Rok Adolfa Loose 2020. Cílem této iniciativy, vzniklé na půdě Muzea hlavního města Prahy a Národního památkového ústavu, je připomenout české i evropské veřejnosti 150 let od narození světově proslulého architekta Adolfa Loose, který se narodil dne 10. prosince 1870 v Brně.