Úvod > Aktuality > Vydejte se do Písku za pískem
Vydejte se do Písku za pískem
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Vydejte se do Písku za pískem

  • Vydáno9. května 2022
V malebném jihočeském Písku se o víkendu 13. až 15. května bude konat další ročník tradiční akce Pískoviště 2022. Ve městě je připravena řada zajímavých akcí, ale hlavní atrakcí bude tvorba soch z písku v nadživotních velikostech. Hlavní myšlenkou letošního ročníku je porovnání současného labyrintu světa s Labyrintem světa Jana Amose Komenského skrze společnou práci umělců, zájmových skupin, místních obyvatel, institucí, návštěvníků a všech, kteří mají chuť se zapojit.

Hledáte akci, přímo stvořenou pro děti a všechny hravé dospělé bez ohledu na věk? Portál Kudy z nudy pro vás má báječný tip na tento víkend, kdy v Písku zahajují letní turistickou sezónu a nábřeží řeky Otavy opět ozdobí velkolepé sochy z písku. Na Pískovišti 2022 si ale můžete hrát i vy!

Před několika lety v Písku opravili středověký kamenný most a nábřeží, poničené povodněmi, otevřeli kulturní centrum Sladovna s multimediálními expozicemi plnými dětských ilustrací a vymysleli Pískoviště – hravou akci, která sem každý květen láká děti zblízka i zdálky. Ostatně, kde jinde můžete vidět několik metrů vysoké pískové hrady, pohádkové postavy a další úžasné výtvory?
 

Partnerská města Písku z písku 2022

Pískoviště PísekKaždé Pískovištějiné téma. To letošní představí partnerská města Písku. Na náplavce u Kamenného mostu nebudou ani letos chybět sochy z písku. Stejně jako v minulých letech jich sochaři vytvoří pět a tentokrát budou představovat partnerská města Písku. Spolupráce s několika z nich má letos kulaté či „polokulaté“ výročí. Díla letos vytvoří firma sochaře Mariana Maršálka, který v minulosti na tvorbě soch v Písku spolupracoval. Umělci na nich začali pracovat na přelomu dubna a května, vernisáž je naplánována na 13. května.

Letošní třímetrová díla ukážou architekturu a znaky vybraných partnerských měst, ale také postavy či další atributy pro dané místo typické. Díky umístění soch u hrany náplavky se bude podruhé pracovat i se zadní stranou soch. Připraven je také příběh putování po městech Jičín, Veľký Krtíš, Bad Leonfelden, Deggendorf a Wetzlar.
 

Zábava, soutěže a závody

Zábava pro dětiPáteční dopoledne bude patřit školám a školkám, na odpoledne jsou pak naplánované hned dvě vernisáže. Zahájení výstavy soch z písku, letos inspirovaných partnerskými městy proběhne jako vždy na náplavce. Následovat bude vernisáž nové interaktivní výstavy Jan A jaK dál ve Sladovně.

Hlavní program je připravený na sobotu, kdy se návštěvníci stanou poutníky v labyrintu smyslů, které prozkoumají na pěti stanovištích. Dům U Slona bude patřit zraku, sklep Sladovny a jeho okolí ovládne čich, kavárnu Balzám Café pak sluch. Chuť potěšíte v prostorách Skautského domu a gotického příkopu, zatímco na městském ostrově si vyzkoušíte hmat.

Návštěvníky čekají kreativní workshopy, divadelní představení, koncerty, ale i kurzy vaření, střelnice nebo animační dílna. Těšit se můžete například na divadlo Víti Marčíka nebo kapelu Bombarďák. Chybět nebude ani doprovodný program: geohra Městské knihovny Písek Znáte Fráňu?, soutěž amatérských robotiků nebo prezentace audiovizuálních děl vzniklých před i během příprav Pískoviště.

Elektrárna královského města Písku

Elektrárna královského města Písku

Elektrárna královského města Písku vznikla na místě bývalého Podskalského mlýna na doporučení vynálezce Františka Křižíka.

Sladovna Písek – galerie hrou

Sladovna Písek – galerie hrou

Zážitkové výstavy pro celou rodinu, čtyři patra zážitků a kreativity. Výstavy a jejich témata prostřednictvím hry nabízí spoustu inspirace a poznání. Přijďte a poznejte svět létání a nebe, zažijte Mraveniště, zahnízděte ve světě ilustrovaných knížek, nebo si něco vytvořte v Animáriu.

Prácheňské muzeum v Písku

Prácheňské muzeum v Písku

Písecké muzeum vzniklo již v roce 1884 v období celkového vzestupu české národní společnosti. Zprvu bylo umístěno v různých prostorách ve městě a po roce 1902, kdy objekt bývalého královského hradu opustilo vojsko, přestěhovalo své sbírky do budovy, která byla součástí královského hradu.

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku byl postaven jako součást Zlaté stezky na pokyn Přemysla Otakara II. královskou písecko-zvíkovskou stavební hutí. Je národní kulturní památkou a klenotem města. Výstavba mostu byla nepochybně zahájena ve druhé polovině 13. století.

Děkanský kostel Narození Panny Marie v Písku

Děkanský kostel Narození Panny Marie v Písku

Trojlodní stavba ze druhé poloviny 13. století, původně s dvojicí stejně vysokých věží. Stejně jako hrad či most a další nejstarší stavby ve městě je farní kostel dílem písecko-zvíkovské stavební huti. Je možné navštívit také věž po předchozí rezervaci.