Úvod > Aktuality > Vydejte se do Písku za pískem

Vydejte se do Písku za pískem

Vydáno 7. května 2019 Zážitky
V malebném jihočeském Písku se o víkendu 10. až 12. května bude konat další ročník tradiční akce Cipískoviště - letos jako Pískoviště 2019. Ve městě je připravena řada zajímavých akcí, ale hlavní atrakcí bude tvorba soch z písku v nadživotních velikostech. Letošní Pískoviště bude ve znamení hrdinů a hrdinství.

Hledáte akci, přímo stvořenou pro děti a všechny hravé dospělé bez ohledu na věk? Portál Kudy z nudy pro vás má báječný tip na tento víkend, kdy v Písku zahajují letní turistickou sezónu a nábřeží řeky Otavy opět ozdobí velkolepé sochy z písku. Na Pískovišti 2019 si ale můžete hrát i vy!

Před několika lety v Písku opravili středověký kamenný most a nábřeží, poničené povodněmi, otevřeli kulturní centrum Sladovna s multimediálními expozicemi plnými dětských ilustrací a vymysleli Pískoviště – hravou akci, která sem každý květen láká děti zblízka i zdálky. Ostatně, kde jinde můžete vidět několik metrů vysoké pískové hrady, pohádkové postavy a další úžasné výtvory?
 

Hrdinové z Písku 2019

Pískoviště PísekKaždé Pískovištějiné téma. To letošní je ve znamení hrdinů a hrdinství. Pořadatelé vybrali několik zastavení, která jsou věnovaná hrdinům z Písku. Osoby a osobnosti, které vnímáme jako malé kluky a holky. V ulicích města tak bude možné potkat děti – budoucí i současné malé hrdiny. Hrdinové se totiž mohou skrývat v každém z nás, v každém dítěti. Víte, co v budoucnu dokáže malý Fráňa Š.? Kateřina N.? Otakar Š.? Dáša Š.? Jindra Š. Baar, Otík Š. nebo vy? Jak tito hrdinové vidí svět a svou budoucnost?

Pískoviště 2019 dá prostor a svobodu tvořit umělcům z různých koutů světa, z Písku a z okolí, lidem a zájmovým skupinám které mají chuť tvořit a stát se součástí festivalu v ulicích Písku, udělat si svůj festival a užít si ho. Sochy z písku, závody dračích lodí, site specific projekt v okolí Domu U Koulí, divadelní představení na hrdinská témata, řeka jako tok inspirace a příběhů a mnoho dalšího.
 

Zábava, soutěže a závody

dračí loděZábavní programy se tradičně uskuteční v Palackého sadech - stavění hradů z písku, zpívání, tanec, workshopy, vystoupení místních souborů i známých kapel. Proběhne zde také již 11. ročník oblíbené soutěže "Robotem rovně aneb autíčka v parku" a seznámit se budete moci s cross golfem. Nedaleko na hladině řeky Otavy změří své síly týmy škol i dospělých posádek v závodě dračích lodí, zaposlouchat se do vystoupení kapel, zhlédnout nejrůznější loutková představení a večer pak světelnou show.

Zábava pro dětiDo programu se zařazuje i písecká galerie hrou Sladovna, která připravila komentované prohlídky Kamenného mostu z lodě nebo laboratoř Františka Křižíka. Užít si můžete i její stálé interaktivní výstavy a nádvoří s fontánou, které ožije mj. loutkovým představením, koncerty i projekcí.

Na okrajích Písku (park Na Trubách) pak děti mohou absolvovat Pochod pohádkovým lesem či se v neděli podívat na soutěž lodních modelářů. Přijďte si do Písku užít 3 dny zábavy pro celou rodinu!

Elektrárna královského města Písku

Elektrárna královského města Písku

Elektrárna královského města Písku vznikla na místě bývalého Podskalského mlýna na doporučení vynálezce Františka Křižíka.

Sladovna Písek – galerie hrou

Sladovna Písek – galerie hrou

V historické části města Písek a v bezprostřední návaznosti na někdejší královský hrad (dnes Prácheňské muzeum) se nachází zrekonstruovaná sladovna pivovaru v Písku. Dřevem vonící prostory objektu Sladovny s úžasnou akustikou slouží k pořádání různých divadelních, hudebních pořadů a výstav.

Prácheňské muzeum v Písku

Prácheňské muzeum v Písku

Písecké muzeum vzniklo již v roce 1884 v období celkového vzestupu české národní společnosti. Zprvu bylo umístěno v různých prostorách ve městě a po roce 1902, kdy objekt bývalého královského hradu opustilo vojsko, přestěhovalo své sbírky do budovy, která byla součástí královského hradu.

Děkanský kostel Narození Panny Marie v Písku

Děkanský kostel Narození Panny Marie v Písku

Trojlodní stavba ze druhé poloviny 13. století, původně s dvojicí stejně vysokých věží. Stejně jako hrad či most a další nejstarší stavby ve městě je farní kostel dílem písecko-zvíkovské stavební huti. Je možné navštívit také věž po předchozí rezervaci.

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku byl postaven jako součást Zlaté stezky na pokyn Přemysla Otakara II. královskou písecko-zvíkovskou stavební hutí. Je národní kulturní památkou a klenotem města. Výstavba mostu byla nepochybně zahájena ve druhé polovině 13. století.