Úvod > Aktuality > Vydejte se do Dobrušky za mamutím klem
Kultura

Vydejte se do Dobrušky za mamutím klem

  • Vydáno19. srpna 2018
Muzeum v Dobrušce na Rychnovsku se chlubí zajímavou stálou expozici s průchodem středověkou uličkou i s mamutím klem. Budova, bývalý rabínský dům, ukrývá také unikátní židovskou očistnou lázeň.
Mamutí kelV rabínském domě v bývalé židovské čtvrti města Dobrušky se dnes nachází hlavní budova vlastivědného muzea. Mezi řadou vystavených předmětů historických expozic zde můžete obdivovat i původně téměř třímetrový kel, stoličky a kosti z mamuta spolu s kostí z prakoně.

Všechny tyto fosilní nálezy byly objeveny v dnes již neexistující křovické cihelně. Stalo se to při těžbě cihlářské hlíny v hloubce pěti metrů pod úrovní terénu. Zhlédnout je můžete díky amatérskému archeologovi Janu Klenovi, který tento a mnoho dalších archeologických nálezů získal, a tím pro dobrušské muzeum i zachránil. Nad místem, kde k unikátnímu nálezu těchto pravěkých fosilií došlo, se dnes tyčí stále rostoucí kopec stvořený ze zaváženého komunálního odpadu, pravděpodobný ráj archeologů vzdálené budoucnosti.

Kromě klu se v expozici seznámíte s nejzajímavějšími událostmi a obdobími historie města a regionu. Expozice pokračuje dál do nitra budovy druhou částí věnovanou dějinám Židů. Její součástí je také typicky úzká středověká ulička (průchod mezi muzeem a synagogou). Jedná se o poslední takovou uličku ve městě, která se mezi synagogou a muzeem dochovala.
Expozice Židé v dějinách Dobrušky

Expozice Židé v dějinách Dobrušky

Expozice se nachází v bývalém rabínském domě na Šubertově náměstí v Dobrušce. Ve sklepení rabínského domu byla znovuobjevena tzv. mikve, což je vodní nádrž, která sloužila pro rituální lázně.

Vlastivědné muzeum v Dobrušce

Vlastivědné muzeum v Dobrušce

Muzeum má pět stálých expozic v šesti budovách. Čtyři z nich jsou kulturními památkami.

Další aktuality

10 tipů na nejlepší sjezdovky v Orlických horách

Lyžařská sezóna je v plném proudu a lyžařská střediska Orlických hor poskytují perfektní sjezdové tratě i zázemí. Pokud se sem chystáte na dovolenou, prázdniny či jen za víkendovým lyžováním, má pro vás Kudy z nudy tipy na nejlepší a nejoblíbenější ski areály v tomto pohoří. Vybírat můžete například ze sjezdovek v Deštném, Říčkách v Orlických horách, z tras ve Zdobnici anebo vyzkoušet skiareály Čenkovice a Červená Voda.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Safari Park Dvůr Králové nabízí během jarních prázdnin mimořádné procházky!

V průběhu celých jarních prázdnin od 7. 2. do 17. 3. 2023 nabídne safari park dvakrát týdně speciální komentované výpravy po areálu. Prohlídky se zkušeným průvodcem budou mířit nejen k nové expozici tučňáků brýlových! Sraz pro účastníky prohlídek je během jarních prázdnin vždy ve 13:30 za vstupem do safari parku u Restaurantu Lemur. Průvodce je vám k dispozici v rámci ceny vstupného. Seznámí vás se zajímavostmi ze zákulisí zoo a zodpoví všechny vaše otázky.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Apalucha, Homolkovi a Vánice: známé i neznámé zimní filmy

K zimní pohodě, se sněhem či bez, patří pohodové lenošení s teplým čajem, dekou a filmem, který máte rádi. A proč si nepustit tematický film, kde se jezdí na lyžích, saních, fouká vítr a sníh se sype z nebe o sto šest? Kudy z nudy vám přináší inspiraci na pár oblíbených komedií, drama nebo detektivku. A přidáme i několik zajímavostí z natáčení...
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

V Deštém se pojede Orlický maraton

První únorový víkend, tedy 4. až 5. 2. 2023 ožije okolí Deštné v Orlických horách již po 39. oblíbeným Orlickým maratonem. Členitý terén dává závodníkům pořádně zabrat a jen těžko najdou místo, kde by si mohli dovolit trochu odpočinku. Ale právě podhorské louky zapadané sněhem a náročnější běžecké tratě jsou to, co závodníky nejvíce láká. Startuje se na trasu 40 km klasicky, či poloviční distance s menším převýšením klasicky i volně. Pro méně zdatné běžkaře je přichystána 10 km trasa.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty