Úvod > Aktuality > Vydejte se do Dobrušky za mamutím klem
Vydejte se do Dobrušky za mamutím klem
">
Kultura

Vydejte se do Dobrušky za mamutím klem

  • Vydáno19. srpna 2018
Muzeum v Dobrušce na Rychnovsku se chlubí zajímavou stálou expozici s průchodem středověkou uličkou i s mamutím klem. Budova, bývalý rabínský dům, ukrývá také unikátní židovskou očistnou lázeň.
Mamutí kelV rabínském domě v bývalé židovské čtvrti města Dobrušky se dnes nachází hlavní budova vlastivědného muzea. Mezi řadou vystavených předmětů historických expozic zde můžete obdivovat i původně téměř třímetrový kel, stoličky a kosti z mamuta spolu s kostí z prakoně.

Všechny tyto fosilní nálezy byly objeveny v dnes již neexistující křovické cihelně. Stalo se to při těžbě cihlářské hlíny v hloubce pěti metrů pod úrovní terénu. Zhlédnout je můžete díky amatérskému archeologovi Janu Klenovi, který tento a mnoho dalších archeologických nálezů získal, a tím pro dobrušské muzeum i zachránil. Nad místem, kde k unikátnímu nálezu těchto pravěkých fosilií došlo, se dnes tyčí stále rostoucí kopec stvořený ze zaváženého komunálního odpadu, pravděpodobný ráj archeologů vzdálené budoucnosti.

Kromě klu se v expozici seznámíte s nejzajímavějšími událostmi a obdobími historie města a regionu. Expozice pokračuje dál do nitra budovy druhou částí věnovanou dějinám Židů. Její součástí je také typicky úzká středověká ulička (průchod mezi muzeem a synagogou). Jedná se o poslední takovou uličku ve městě, která se mezi synagogou a muzeem dochovala.
Expozice Židé v dějinách Dobrušky

Expozice Židé v dějinách Dobrušky

Expozice se nachází v bývalém rabínském domě na Šubertově náměstí v Dobrušce. Ve sklepení rabínského domu byla znovuobjevena tzv. mikve, což je vodní nádrž, která sloužila pro rituální lázně.

Vlastivědné muzeum v Dobrušce

Vlastivědné muzeum v Dobrušce

Muzeum má čtyři stálé expozice v pěti historických budovách.