Úvod > Aktuality > Vydejte se do Chropyně za Ječmínkem i Emilem Filou
Vydejte se do Chropyně za Ječmínkem i Emilem Filou
"> "> Chropyne "> Chropynský zámek
Památky

Vydejte se do Chropyně za Ječmínkem i Emilem Filou

  • Vydáno21. září 2019
Malebný zámek Chropyně je spojen s legendárním hanáckým králem Ječmínkem, který spí v Ječmínkově sále v noze stále prostřeného stolu. Připomenout si tu můžete také život a dílo chropyňského rodáka Emila Filly a vedle prohlídky historických sálů navštívit zámeckou galerii.

Dávná moravská pověst vypráví, že nešťastná paní vyhnaná z chropyňského zámku tajně porodila syna v místě zvaném Markrabina a podle ječmenného pole jej pojmenovala Ječmínek. V Chropyni se traduje, že bájný hrdina se sem vrací dodnes; proto je stůl v jeho sále stále prostřený a zaklepete-li na něj přesně o půlnoci, Ječmínek se ozve. Kdo ví? Není divu, že jej místní vyhlížejí, protože lidová tradice rovněž dodává, že až se jednou hanácký král Ječmínek vrátí, nastanou Moravě zlaté časy.

Chropyňský zámek postavený v duchu manýrismu počátkem 17. století, se může pochlubit svými interiéry a muzejní expozicí věnovanou místní historii, kultuře a rybníkářství. Na zámku jsou vystaveny zbraně z třicetileté a následných tureckých válek, památník hudebního skladatele a ředitele Národního divadla Emila Axmana. Další místnosti jsou věnovány rybníkářství, které mělo na chropyňském panství dlouhou tradici, zemědělství a lidové kultuře.

Ve 2. patře zámku je památník zdejšího rodáka Emila Filly, jednoho z nejvýznamnějších představitelů evropského kubismu, s ukázkami jeho děl, životopisných údajů a dokumentů z jeho života.

Zámek leží v sousedství Chropyňského rybníka, který je národní přírodní památkou. Stezka lužními lesy kolem Zámeckého rybníka je oblíbeným místem procházek. Má rozlohu asi 22 ha, jsou v něm dva ostrůvky, zčásti leží v nádherném zámeckém parku a je jediným pozůstatkem středověké rybniční soustavy.

Naučná stezka a rybník v Chropyni

Naučná stezka a rybník v Chropyni

Ze středověké rybniční soustavy v okolí Chropyně se dochoval pouze Chropyňský rybník. Má rozlohu asi 22 ha, jsou v něm dva ostrůvky, zčásti leží v zámeckém parku a je domovem mnoha vzácných druhů fauny a flory. Lužním lesem v jeho okolí vede naučná stezka Okolo Chropyně.

Zámek Chropyně

Zámek Chropyně

S městečkem v rovinách Hané je spojena lidová pověst o králi Ječmínkovi. Ve zdejším zámku jsou umístěny expozice Muzea Kroměřížska a památník chropyňského rodáka malíře Emila Filly (1882–1953), jednoho z nejvýznamnějších představitelů evropského kubismu.

Koupaliště Chropyně

Koupaliště Chropyně

Koupaliště v Chropyni má dlouholetou tradici a je velmi oblíbeným cílem všech turistů a cestovatelů.

Další aktuality