Úvod > Aktuality > Vydejte se na kole za krásami Karlovarského kraje
Vydejte se na kole za krásami Karlovarského kraje
"> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Vydejte se na kole za krásami Karlovarského kraje

  • Vydáno6. dubna 2021
Pokud jste příznivci aktivního odpočinku, lázeňské Karlovarsko pro vás možná není synonymem sportovního vyžití a adrenalinu. Určitě vás proto překvapí, že i tady se „vyblbnete” co hrdlo ráčí a hned na několik způsobů. Vybírat můžete z Cyklostezky Ohře vhodné pro rodiny s dětmi, Krušnohorské magistrály pro všechny sportovce, cyklotras Slavkovského lesa pro milovníky jízdy v terénu anebo Trail na Klínovci, který ocení především mladí jezdci.
cyklistéNáš nejzápadnější kraj má všechno, na co byste si mohli vzpomenout. V souladu tu hrají všechny čtyři živly a nabízejí vyžití, o kterém se vám během jedné dovolené ani nesnilo. Hluboké doly skrývají v temnotách pod zemí 800letou historii krušnohorského hornictví, půda je kromě rud bohatá i na minerální prameny a ani oheň nezůstává pozadu.

Přesvědčit se o tom můžete při návštěvě světoznámé sklárny Moser, která otevírá návštěvníkům dveře muzea, sklářské hutě i prodejní galerie. Pokud se ale rozhodnete prozkoumat krásy Karlovarska na kole, poznáte živel poslední. Vítr a všechny jeho podoby vás budou doprovázet na každém kilometru.


Cyklostezkou Ohře

cyklostezka ohřeRodiny s dětmi a pohodoví či sváteční jezdci nepochybně ocení Cyklostezku Ohře. Nenechte se ale zmást, má sice malebná zákoutí a na první pohled se může jevit mírně, dohromady má ale úctyhodných 102 kilometrů, takže jestli se vám zachtělo delšího výletu, hledat alternativní trasy rozhodně nemusíte. Poslouží i všem, kteří by se rádi podívali za hranice.

Pokračovat z ní totiž můžete do sousedního Bavorska, kde plynule navazuje na Valdštejnovu cyklostezku. Pokud se chcete vydat naopak dál na českou stranu, přivítá vás Labská stezka vedoucí od Litoměřic.


Po Krušnohorské magistrále

krušnohorská magistrálaKilometry a kilometry perfektního terénu, živý provoz a skvělé jízdní parametry. To všechno si můžete slibovat od Krušnohorské magistrály. Jak dává tušit samotný název, nečeká vás žádná zaprášená polní cestička. 242 kilometrů vedoucích z Chebu až na Klínovec uspokojí i ty největší cyklo nadšence.

Okolí Horní Blatné poskytne těm, co si budou před další cestou chtít oddychnout, i možnosti turistického vyžití a odpočinku. Vydat se můžete na rozhlednu na Blatenském vrchu, prohlédnout si Vlčí jámy nebo navštívit Blatenský příkop, který vás zavede až na Boží dar.

Co je vzdálenost téměř nepřekonatelná pro jednoho, může být pouhým zahřátím pro druhého. Vytrvalostní zdatní sportovci tak jistě ocení fakt, že ani po necelých 300 kilometrech nemusí jejich jízda končit. Stačí sjet přes Děčín a plynule navázat na další z cyklo magistrál – Labskou.
 

Kopce a kopečky Slavkovského lesa

slavkovský lesVýhledy z cyklistického sedla si užijete i v magických kopcích Slavkovského lesa. Panenská příroda mezi Mariánskými Lázněmi a Karlovými Varykouzlo, které byste jinde jen těžko hledali. Tuto trasu oceníte i pokud si chcete odpočinout od turistického ruchu. Jako zázrakem zůstává tento kus země ještě málo frekventovaný a poskytuje kýžený klid.

Krásné trasy si projedete okolo Kladské, Pramenů, Tří Seker, Milíkova a Mariánských Lázní. V hlubokých lesích objevíte kladské rašeliniště, Farskou kyselku, vývěry plynů Smraďoch, NS Slatina, skanzen Doubrava, poutní areál Maria Loreto v Hrozňatově a další krásná místa.
 

Trail park Klínovec nejen pro mladé

trail klínovecVyhnout se dalšímu cyklistickému „poutnímu místu”, Klínovci, by byl pro cyklistu neodpustitelný hřích. Místní Trail park sice láká především drsné jezdce a není nic pro čajíčky, postarají se zde ale dobře i o začátečníky. Úplní začátečníci si mohou nejdříve vyzkoušet jízdu přes terénní boule na pump tracku a zlepšovat své dovednosti ve skill centrech na nástupních místech. Pro ty nejzdatnější připravil Bikepark a Trail park Klínovec 3,3 km dlouhou sjezdovou trať.

A že vám třeba pojem pump track nic neříká? Po téhle návštěvě už bude! Čtyřsedačková lanovka se vám postará o cestu nahoru. A cesta dolů… ta už je na vás. Tak šlápněte do pedálů… a jeďte s větrem o závod!
 

S kolem do vlaku či autobusu

Krušné horyMáte už v ruce mapu a plánujete první kilometry? V tom případě se nezapomeňte podívat na stránky autobusy-kv.cz. Právě tady najdete všechny linky systému přepravy cyklistů Cyklo Egrensis. Cyklobusy jezdí po celém kraji, s jízdenkou EgroNet máte zase možnost využít přepravu kol zdarma ve vlacích, autobusech a MHD nejen u nás, ale i ve vybraných regionech Bavorska, Durynska a Saska.

„Mezi svými“ můžete trávit opravdu celou dovolenou. Stravovacími i ubytovacími zařízeními, která mají cyklisty jako svoji prioritní klientelu a poskytují jim perfektní zázemí, vás provede web cyklistevitani.cz.
Objevte Trail parky v Krušných horách

Objevte Trail parky v Krušných horách

Ať už jste začátečník, nebo zkušený jezdec, ať hledáte upravenou stezku nebo kladete důraz na techniku jízdy, v Krušných horách najdete oboje. Trail parky nabízejí síť pozvolně klesajících přírodních stezek, speciálně navržených pro potěšení z jízdy na horském kole. Stezky jsou různé náročnosti a odpovídající obtížnost tak naleznou jak začínající cyklisté a rodiny s dětmi, tak zkušenější jezdci.

Trail Park Klínovec

Trail Park Klínovec

V městských lesích Jáchymova naleznete 24 km pozvolně klesajících plynulých stezek speciálně navržených pro potěšení z jízdy na horském kole. Stezky jsou odstupňovány do tří úrovní náročnosti a odpovídající obtížnost tak naleznou jak začínající cyklisté, rodiny s dětmi, tak i zkušenější jezdci.

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku

Chráněnou krajinnou oblast Slavkovský les je možné přirovnat k hornatému ostrovu zeleně, klidu a dosud málo narušené přírody v geografickém trojúhelníku Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní.

Národní cyklotrasa po cyklostezce Ohře – na kole z Bavorska do Čech

Národní cyklotrasa po cyklostezce Ohře – na kole z Bavorska do Čech

Lehká trasa bez většího převýšení v délce 110 km a vede přes regiony Chebsko, Sokolovsko, Karlovarsko a Ostrovsko. Cyklostezka Ohře navazuje na Valdštejnovu cyklostezku v Bavorsku označenou jako Wallenstein-Radweg.

Pumptrack a trampolínové centrum Klínovec

Pumptrack a trampolínové centrum Klínovec

Přes 22 km trailových tratí různých obtížností se nachází v okolí vrcholu Klínovec v Krušných horách. Přímo u vrcholové restaurace najdete pumtrack s terénními vlnami a nové trampolínové centrum.

Krušnohorská magistrála

Krušnohorská magistrála

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede přes celé Krušné hory cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.

Valdštejnova cyklostezka z Chebu do německého Waldsassenu

Valdštejnova cyklostezka z Chebu do německého Waldsassenu

Město Cheb a německý Waldsassen propojila Valdštejnova cyklostezka. Podařilo se dobudovat její druhou část mezi chebskou částí Háje a pohraničními Slapany.