Úvod > Aktuality > Vychutnejte si operu Carmen pod hvězdami
Vychutnejte si operu Carmen pod hvězdami
">
Zážitky

Vychutnejte si operu Carmen pod hvězdami

  • Vydáno20. července 2012
Do deseti zámeckých parků a zahrad v celé České republice přichází v rámci festivalu Klasika pod hvězdami jedno z nejúspěšnějších operních děl G. Bizeta – Carmen. V kombinaci s romantickými zámeckými kulisami a možná i rojem Perseid, které prolétávají letní oblohou, je putovního operní open-air festival zárukou neopakovatelných zážitků i emocí.
Třetí ročník festivalu Klasika pod hvězdami láká na deset nezapomenutelných večerů, jež se uskuteční od 20. července do 24. srpna na vybraných českých a moravských zámcích. V premiéře bude slavná Carmen uvedena již tento pátek 20. července v prostředí malebného zámeckého parku v Průhonicích, následovat budou představení na zámku v Telči, Orlíku, Sychrově, během srpna pak na zámcích v Hradci nad Moravicí, Buchlovicích, Kynžvartu, Kačině, Lednici nebo Ploskovicích. Opera je nastudována ve francouzštině s českými titulky a v původní verzi se zkrácenými dialogy. Začátky představení jsou plánovány vždy ve 21:00, předpokládaný konec pak ve 24:00.

Diváci se mohou těšit na bohatou vizuální produkci, kterou budou mít na svědomí výpravná scéna, speciální dekorace a kostýmy od renomovaných tvůrců svého oboru. Organizátoři kladou důraz i na kvalitní ozvučení a osvětlení scény, stejně jako na projekci titulků v českém jazyce, jež poběží na velkoplošné LED obrazovce o velikosti 6 x 4 m. Slavnostní tečkou za každým z letních operních večerů se stane oslnivý ohňostroj, jenž ozáří kouzelné prostředí zámeckých zahrad a podtrhne velkolepost uměleckého zážitku.

Klasické operní dílo o čtyřech dějstvích francouzského hudebního skladatele Georgese Bizeta (1838 – 1875) – Carmen se odehrává ve Španělsku roku 1830. Na svou dobu odvážný děj, který však silou svých emocí a obrazů učaruje divákům i po téměř dvou stoletích, vypráví o rebelii i nešťastné lásce na pozadí slavné toreadorské atmosféry. Dívka Carmen je členkou pašerácké bandy a na náměstí v Seville rozpoutá konflikt, za který má jít do vězení. Mladý voják Don José, jehož na první pohled okouzlila, se rozhodne dívku před vězením uchránit a snaží se rozmarné Carmen zalíbit. Jeho silné city se vzápětí stanou jablkem sváru a nenávisti a rozpoutají vlnu tragických událostí, jež končí Carmeninou smrtí. Působivé libreto je navíc podtrženo úchvatnými a v mnoha případech téměř zlidovělými melodiemi z Bizetovy dílny, jež se těší nadčasové oblibě u široké veřejnosti i v dnešní době.

Termíny představení:
Pá 20. 7. zámecký park Průhonice (Praha – západ)
So 21. 7. zámek Telč (kraj Vysočina)
Pá 27. 7. zámek Orlík (Jihočeský kraj)
So 28. 7. zámek Sychrov (Liberecký kraj)
Pá 3. 8. zámek Hradec nad Moravicí (Moravskoslezský kraj)
So 4. 8. zámek Buchlovice (Zlínský kraj)
So 11. 8. zámek Kynžvart (Karlovarský kraj)
Pá 17. 8. zámek Kačina (Středočeský kraj)
So 18. 8. zámek Lednice (Jihomoravský kraj)
Pá 24. 8. zámek Ploskovice (Ústecký kraj)

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie.

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova NZM Kačina

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova NZM Kačina

V Muzeu českého venkova jsou uloženy sbírkové předměty, vztahující se k dějinám a současnosti venkova, zemědělství a potravinářského průmyslu. Prohlídkové okruhy nabízejí jak pohledy do dějin pěstování zemědělských plodin a chovu hospodářských zvířat, tak prohlídku sídla rodu Chotků.

Zámek Orlík nad Vltavou

Zámek Orlík nad Vltavou

Na skalnatém ostrohu, který se kdysi jako orlí hnízdo tyčil vysoko nad údolím Vltavy a dnes jej obklopuje hladina Orlické přehrady, kdysi stával raně gotický hrad, celnice vybírající poplatek za plavbu po řece. V okolí zámku se rozkládá rozlehlý anglický park se Schwarzenbergskou hrobkou.

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi

Architekt Kilián Ignác Dientzenhofer vybudoval někdy mezi lety 1720-30 nedaleko Litoměřic jednopatrový zámek, přibližně čtvercového půdorysu, pro Annu Marii Toskánskou z rodu Sasko-lauenburského, manželku toskánského vévody Gastona III., posledního z rodu Medici.

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Objekt, který i dnes nabídne atraktivní podívanou každému návštěvníkovi. Prohlídková trasa přepychově zařízenými salóny mj. připomíná i pobyty Ludwiga van Beethovena a Ference Liszta.

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města – to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury.