Úvod > Aktuality > Východní Moravu provoní husí speciality i mladá vína
Východní Moravu provoní husí speciality i mladá vína
">
Gurmánská turistika

Východní Moravu provoní husí speciality i mladá vína

  • Vydáno7. listopadu 2019
Máte rádi husí pochoutky a mladé víno? Pokud ano, přichází váš čas. Svatomartinské hodování si můžete užít na mnoha místech Východní Moravy. Všetšina akcí se koná přesně na svátek svatého Martina, jen ve Zlíně budou slavit až další týden, a to v sobotu 16. listopadu 2019.

Žehnání vína v Uherském Hradišti

Žehnání vína Uherské HradištěV pondělí 11. listopadu bude před jedenáctou hodinou dopolední zahájen slavnostní obřad Žehnání svatomartinského vína v Uherském Hradišti. Pondělí se tak vedle husích specialit ponese i ve znamení ochutnávání prvních letošních vín. Ochutnávat vína přímo od vinařů bude možné ve vinném stanu až do pozdních odpoledních hodin.

Slavnostní obřad začne v 10:45, kdy do povolaných rukou předá nové víno svatý Martin na bílém koni v doprovodu římských vojáků a krojované chasy. Ochutnávat Svatomartinská i ostatní mladá vína od renomovaných vinařů z jižní Moravy bude možno ve vinném stanu až do pozdních odpoledních hodin.
 

Svatomartinské hodování v Kroměříži

svatý Martin KroměřížPřijede letos svatý Martin na bílém koni do Kroměříže? Určitě, i kdyby zrovna nesněžilo! Dům kultury si jako každý rok připravilo na svátek svatého Martina oblíbený program. Připojte se k oslavám v pondělí 11. listopadu, program bude probíhat na Hanáckém a Velkém náměstí. Jako vždy vás čeká bohatý jarmark, příjemný doprovodný program, zábavu pro děti a spousta dobrého jídla i pití.

Jarmark začíná v 10:00 hodin na Hanáckém náměstí, kde v 11 hodin 11 minut otevře slavnostně starosta města Kroměříže Jaroslav Němec první lahev mladého letošního vína. Program pokračuje až do 18:00 hodin, kdy přijede svatý Martin na koni a vydá se v průvodu všech návštěvníků na Velké náměstí. Lampionky, které mohou svatému Martinovi posvítit na cestu, si vemte sebou!

I kroměřížské restaurace si připravily lákavou nabídku svatomartinských menu. Vybrat si můžete z nabídky restaurace Scéna, Radničního sklípka, Slavie, hotelu Octárna, Nová Bohemia, Café Bisto Matiné nebo restaurace a pivovaru Černý orel. Většina restaurací nabí husí speciality už od pátku 8. 11. 2019.
 

Zlínské Svatomartinské hody

Staročeská husaNáměstí Míru se v sobotu 16. listopadu stane již potřetí dějištěm Svatomartinských hodů. Letos mimořádně nebudou oslavy přímo na svatého Martina, protože 11. listopad připadne tentokrát na pondělí. Proto se hody uskuteční až nadcházející sobotu, aby si atmosféru hodů mohli užít opravdu všichni.

Na náměstí se budou stejně jako v předchozích letech po celý den prezentovat vinaři, kteří nabídnou milovníkům vína ochutnávku letošních mladých vín. Nebudou chybět ani tradiční svatomartinské pokrmy a degustační menu v čele s husou na různé způsoby. Akce potrvá až do pozdního večera a tak budete mít možnost bavit se u pestrého kulturního programu, který bude spojený se svatomartinskými tradicemi a zábavou pro malé i velké. Na pódiu se představí například moderní cimbálovka HellBand, bude připraven program pro děti a těšit se můžete i na kuchařskou show.