Úvod > Aktuality > Czech Press Photo 2021 představuje nominované snímky
Kultura

Czech Press Photo 2021 představuje nominované snímky

  • Vydáno4. listopadu 2021
Letošní ročník soutěže Czech Press Photo už je za dveřmi: 19. ledna 2022 si v budově Národního muzea v Praze fotografové z Česka a Slovenska převezmou ceny za nejlepší snímky roku 2021 a zároveň začne výstava, kde budou od 20. 1. 2022 k vidění všechna nominovaná díla.

Czech Press PhotoMezinárodní porota vybrala nominované snímky 27. ročníku fotografické soutěže Czech Press Photo. Soutěžilo se v osmi fotografických kategoriích, kde porota posuzovala jednotlivé snímky a série společně. Pět odborníků hodnotilo více než 4300 snímků od 250 fotografek a fotografů z České a Slovenské republiky. Oznamujeme vítěze Grantu Prahy a partnerské ceny. Paralelně s hlavní soutěží byla vyhlášena fotografická soutěž pro děti a mládež, která již také zná nominované snímky.

Czech Press PhotoZ přihlášených příspěvků si porotci pamatovali silné a kvalitní soubory, které postupovaly do dalších kol. Tematicky dominovalo rozhodně tornádo, které zasáhlo jižní Moravu, olympijské hry, kříže na Staroměstském náměstí a také demonstrace proti očkování, které se účastnili fotbaloví hooligans. Společně porotci vybrali nejkvalitnější snímky, které reprezentují posledních dvanáct měsíců.

Mezinárodní porota zasedala ve dnech 17.– 19. října v galerii Czech Photo Centre ve složení: předseda poroty – šéf fotobanky ČTK Petr Mlch, Adrian Evans, ředitel agentury Panos Pictures z Velké Británie, Sean Gallup, vedoucí fotograf Getty Images z Německa, Alžběta Jungrová, fotografka ze skupiny 400ASA, a Jan Zátorský, fotograf mediálního domu Mafra. Fotografie roku bude vyhlášena společně s vítězi v kategoriích na slavnostním ceremoniálu v lednu 2022 Národním muzeu.

 

Fotografické výstavy a stálé expozice

Galerie Czech Photo Centre v Nových Butovicích je výkladní skříní toho nejlepšího, co se ve světě fotografie děje. Setkávají se tu profesionální fotografové i amatéři, zkrátka všichni lidé, které zajímá fotografie. Metrem je to z centra Prahy jen chvíle cesty, každý měsíc je tu nová výstava, někdy i dvě, lákavá je i místní kuriozita v podobě plastiky Trifot od Davida Černého.

Výstavy, workshopy, fotografické besedy, výtvarné dílny a semináře chystá řada speciálních fotografických galerií a expozic, například pražské Galerie Polagraph, Leica Gallery, Nikon Photo Gallery, Galerie Fotografic nebo Dům fotografie v péči Galerie hlavního města Prahy.

Z mimopražských expozic patří k lákavým místům Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci a Dům fotografie v Českém Krumlově, kde se až do konce roku můžete podívat na výstavu fotografií a obrazů Jana Saudka. Téměř povinnou zastávkou pro milovníky fotografického umění je českokrumlovské Museum Fotoateliér Seidel, rodinný dům s fotografickým ateliérem, kde si prohlédnete dochované technické vybavení a téměř 140 tisíc skleněných desek i celuloidových negativů.

Podobně fascinující místa najdete i v Praze: jde o Ateliér známého českého fotografa Josefa Sudka na Újezdě a Galerii Josefa Sudka v prostorách hradčanského domu U Luny, kde fotograf žil od roku 1959 až do své smrti v roce 1976.

Víte, že nejstarší stálou fotografickou galerií v Česku je Galerie 4Chebu? Aktuální výstava Značka Michael představuje fotografické práce studentů pražské SŠ a VOŠ reklamní a umělecké tvorby Michael a VŠKK, od 7. prosince do 3. února zaplní interiéry fotografie Tona Stana, jednoho z představitelů takzvané nové slovenské vlny.

Příbrami navštivte zámeček Ernestinum a Galerii Františka Drtikola, příbramského rodáka a prvního českého fotografa, který již za svého života získal světové uznání.
Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci

Výstavní prostory Muzea fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci jsou zřízeny v bývalé Jezuitské koleji, která je sama o sobě významnou kulturní památkou.

Letohrádek Portheimka na pražském Smíchově – letní sídlo K.I. Dientzenhofera

Letohrádek Portheimka na pražském Smíchově – letní sídlo K.I. Dientzenhofera

Letohrádek Portheimka postavil v roce 1728 Kilián Ignác Dientzenhofer pro svoji rodinu jako letní sídlo. V současnosti je v letohrádku otevřena Galerie Porthemika.

Czech Photo Centre v Nových Butovicích

Czech Photo Centre v Nových Butovicích

V galerii Czech Photo Centra v pražských Nových Butovicích se návštěvníci setkají s díly předních českých i světových fotografů i se street artovými a video instalacemi. Ve venkovní galerii je zde vybudován i variabilní prostor pro návštěvníky s možností interaktivní zábavy.

Galerie Josefa Sudka v Praze

Galerie Josefa Sudka v Praze

Galerie Josefa Sudka se nachází v prostorách hradčanského domu U Luny. Český fotograf zde pobýval od roku 1959 až do své smrti v roce 1976. Jeho byt byl místem nesčetných schůzek, přičemž k přátelskému okruhu patřili mimo jiné básník Jaroslav Seifert, malíř Jan Zrzavý a řada dalších umělců.

Ateliér Josefa Sudka v Praze na Újezdě

Ateliér Josefa Sudka v Praze na Újezdě

Na Újezdu v Praze navštivte ateliér Josef Sudka, známého českého fotografa, který v v jednoduchých podmínkách ateliéru žil, pracoval a současně ho až do smrti využíval jako laboratoř. Ateliér představuje jak díla mnohých autorů, tak se vrací také k rozsáhlému dílu Josefa Sudka.

Další aktuality

Užijte si předvánoční plavby lodí po Vltavě

Téměř hodinová okružní plavba, občerstvení v ceně a hlavně únik z předvánočního shonu. To jsou hlavní lákadla projížďky na Vltavě v adventním čase, které pro vás nachystaly Pražské Benátky. Plavba probíhá na patentních celodřevěných lodích typu Vodouch, které jsou postaveny v duchu nejlepší tradice 19. století. Vyhlídkové plavby jsou v prosinci Na lodích je vždy teplo a není nutné se obávat větru, deště či zimy.
Praha | Zážitky

Stříbrné vánoční dny začaly v Letňanech

Od 7. do 10. prosince 2023 se rozzáří letňanské výstaviště PVA EXPO Praha světlem vánočních stromků, rozezní se vánoční koledy a stovky vystavovatelů přinesou na 10 000 tipů na vánoční dárky. Stříbrné vánoční dny patří již tradičně k adventnímu období a letos vám opět nabídnou možnost, jak si v klidu užít předvánoční atmosféru, pohodlně nakoupit vše potřebné na jednom místě a naladit se na vánoční vlnu.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (9.12. – 10.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Vánoční trh na zámku Dobříš, Královský advent na hradě Křivoklát , Michael Rittstein – Nohy na stole, Vánoční jarmark na náměstí v Mnichově Hradišti 2023, Novoměstský advent 2023. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Jak si užít Silvestr v Praze?

Zůstáváte na Silvestra v Praze? V našich tipech najdete řadu inspirací na silvestrovské akce v metropoli. Nabídek, co v hlavním městě podniknout je více než dost – Kudy z nudy vám přináší přehled tipů z různých soudků, stačí si jen vybrat: zábavné odpoledne s dětmi, zážitky pro milovníky romantických výhledů nebo slavit můžete přijít i do divadel a hudebních klubů. Letošní Silvestr si prostě vychutnáte!
Praha | Zážitky

Na Karlově mostě potkáte během adventu lampáře

V předvánočním čase, od 3. do 23. prosince 2023, máte jedinečnou možnost potkat na Karlově mostě lampáře v historickém obleku, který rozsvěcí plynové osvětlení pomocí dlouhé tyče. Se svou prací začíná lampář současně s rozsvícením veřejného osvětlení – tj. asi v 16:05 až 16:15, podle toho, jak se zkracuje den.
Praha | Zážitky

V Praze začíná Game Developers Session Prague, lze se setkat s tvůrcem hry Tetris

Game Developers Session Prague, jedna z největších akcí pro milovníky her a herních technologií, přiláká do Prahy zvučná jména z oboru. Koná se od pátku do soboty 8. až 9. prosince 2023 v Kongresovém Centru u stanice metra C – Vyšehrad. Na akci dorazí i Alexej Pažitnov, tvůrce legendární počítačové hry Tetris, který se ukáže svým fandům ve střední Evropě vůbec poprvé.
Praha | Zážitky

Znáte pražské pasáže? Představíme vám ty nejznámější kolem Václavského náměstí

Traduje se, že výraz pasáž poprvé použil Jan Neruda, když v novinách popisoval dojmy z Paříže. Bylo mu šestadvacet, právě se vrátil z cest a zářící chodby pařížských pasáží jej patřičně oslnily. Čeština už dávno slovo pocházející z francouzského výrazu passage, průchod, zařadila do spisovného jazyka. Schválně, jak dobře znáte pražské pasáže?
Praha | Památky

Využijte možnost navštívit Retro muzeum Praha ještě v Kotvě

Retro muzeum Praha, nyní umístěné ve 4. patře obchodního domu Kotva, se bude v lednu 2024 stěhovat do zatím nezveřejněných nových prostor. Využijte do 14. ledna 2024 příležitost navštívit expozici v jedinečné brutalistní stavbě obchodního domu, který dodává výstavě unikátnost doby. V adventním čase navíc vzpomínky na 70. a 80. léta zpestřuje dobová vánoční dekorace. Pamatujete si ještě, co jste si tehdy přáli nalézt pod stromečkem?
Praha | Kultura