Úvod > Aktuality > Vstupte do Jiného světa Stanislava Kolíbala na Pražském hradě
Vstupte do Jiného světa Stanislava Kolíbala na Pražském hradě
">

Vstupte do Jiného světa Stanislava Kolíbala na Pražském hradě

  • Vydáno4. října 2012
Až do 6. ledna 2013 můžete v jízdárně Pražského hradu nahlédnout do díla jedné z nejvýznamnějších postav českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století Stanislava Kolíbala. Nachází se zde totiž rozsáhlá expozice velká reprezentativní výstava Jiný svět zahrnující díla od roku 1956 do roku 2012.
Výstava Jiný svět představuje objekty, reliéfy, plastiky, kresby a akvarely významného umělce narozeného v roce 1925. Pojetí výstavy nemá charakter chronologického přehledu celoživotní tvorby, divákovi nabízí řadu děl, která dosud nebyla v Čechách vystavena nebo se ztratila na zahraničním trhu. Výstava svět je autorským konceptem samotného Kolíbala, jehož dílo se vyvíjelo v postupných proměnných etapách.

Mezi nejznámější Kolíbalovy realizované architektonické projekty patří například opěrné zdi Nuselského mostu z roku 1964, i v současnosti výrazná dominanta pražského prostoru, známý je také Kolíbalův projekt Památník obětem fašismu v Praze z roku 1969.

Stanislav Kolíbal vystudoval užitou grafiku na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a scénografii na pražské DAMU. Jeho tvorba se vyvíjela od figurálních kompozic inspirovaných kykladskou plastikou k jazyku geometrie a abstrakce, k práci se základními geometrickými útvary. Spolu s Adrienou Šimotovou, Václavem Boštíkem a dalšími založil uměleckou skupinu UB 12, která byla v roce 1970 zakázána. Kolíbal vystavoval v nejprestižnějších světových galeriích, jako jsou Muzeum moderního umění a Guggenheimovo muzeum v New Yorku, v pařížském Centre Pompidou, jeho dílo je zastoupeno vedle veřejných a soukromých sbírek i v londýnské Tate Gallery, newyorském Metropolitním muzeu nebo vídeňské Albertině.