Úvod > Aktuality > Všichni chodí s holemi! Pojďte také!
Všichni chodí s holemi! Pojďte také!
">
Letní sporty

Všichni chodí s holemi! Pojďte také!

  • Vydáno20. července 2012
Ne, nebojte se, Kudy z nudy se neproměnilo v náborovou platformu ultrapravice. Chceme vám nabídnout sport, který u nás velmi rychle zdomácněl. Opakujeme, nejde o nic násilného! Někteří určitě vytušili, oč jde – nordic walking. Nordic, protože tohle chození se speciálními holemi ne nepodobnými těm lyžařským vymysleli ve Finsku. Zatímco jejich jazyku nerozumí téměř nikdo, tento jejich výmysl velmi rychle absorboval celý svět. Aby ne! Ukázalo se, že zdravěji snad ani chodit nejde!
Finové tvrdí, že s holemi jich chodí pravidelně celá pětina. U nás to ještě tak slavné není, ale potkat v přírodě lyžaře bez lyží v létě už přece jen není nic výjimečného a nikoho to nepřekvapí. Co je na nordic walkingu tak úžasného?

Podle lékařů a fyzioterapeutů tento způsob chůze může mít řadu příznivých efektů na zdraví. Člověk při něm využívá speciální hůlky a zapojuje tak do chůze daleko intenzívněji horní polovinu těla. Tedy i víc svalů, které spalují víc kalorií. Udává se, že při běžné chůzi to bývá 280 kalorií, zatímco u nordic walkingu je to až kolem 400 kalorií. Nechte se námi proto pozvat na deset míst, kam můžete vyrazit se svými „čerstvě nabroušenými“ holemi!

1. Radost z chůze nejen po Brně
Pokud nemáte s tímto podivným sportem žádné zkušenosti, měli byste se přece jen nechat instruovat. Třeba v Brně slibují, že když k nim přijedete a necháte si vysvětlit co a jak, objevíte zase radost z chůze. Pro jistotu jeďte vlakem. Kdyby vás to moc chytlo a šli jste domů pěšky, ať nemají v Brně další auto na ulici.

2. Za certifikovaným walkerem do Jesenicka
Vyzkoušejte také centrum poblíž Prahy. Zajímavá je nabídka pro pokročilé: Power Walkingové výšlapy, které jsou zaměřeny na zlepšování vytrvalosti a zvyšování výkonnosti. V češtině by to znělo asi jako „silnošlapové výšlapy“, a to je něco, co musí být s krásnou přírodou parku Jesenicko a certifikovaným průvodcem k nezapomenutí!

3. Severská vinná chůze v Podyjí
Spojit nordic walking s vínem je geniální nápad. Když se vracíte ze sklípku, mohou totiž i ty dvě hole být málo. Ale vážně. Znovín se sídlem v Šatově rozšířil turistickou nabídku také o chození s holemi. Připraveno je pro vás 14 tras, v nichž se snoubí půvabná krajina Národního parku Podyjí s vinařskou turistikou. Provoz je celoroční (kromě stánků na vinici, které jsou mimo sezonu uzavřené). Přesto na trase můžete i mimo sezónu využít různé „osvěžovny“ a ubytovací zařízení. Tohle je prostě horký tip!

4. Nordic walking v kombinaci se sněžnicemi
Na Božím Daru bývají třeskuté zimy a sněhu, že byste s holemi nemuseli projít. Ale nebojte se. Zdejší centrum myslí na všechno, a kdyby k tomu nedejbože došlo, mají pro vás připravené sněžnice – další vynález mazaných seveřanů. Můžete si tu s holemi vyrazit na Ježíškovu stezku nebo na Špičák. Také můžete zajít na Klínovec. Když si nasadíte sněžnice, dostanete se pak i na místa, která byste jinak jen těžko zdolávali.

5. Obejděte Lipno!
Jestlipak víte, kam se musíte vypravit, abyste se se svými holemi dostali na horu Svatý Tomáš a Alpskou vyhlídku? Na Lipno! V okolí naší největší vodní plochy naleznete krásnou přírodu, ve které nechybí lesní bystřiny ani božský klid, kterého dosáhnete právě nordic walkingem. Lipno za to stojí, nenechte se pobízet.

6. Co si jen budete přát v Bílých Karpatech
Existují místa, kde můžete dělat, na co si jen vzpomenete. Není proto důvod, proč nedat přednost chození s holemi třeba před masáží, tenisem nebo bazénem. Ať už se ale rozhodnete, jak chcete, všechno pod jednou střechou (a v těsném okolí) naleznete v hotelu Kopanice ve skutečně divukrásné CHKO Bílé Karpaty.

7. S holemi za Krušnohorci
Pamatujete se na Krušnohorce? Na scénky Pepy Náhlovského? Byli to koumáci, ale těžko říci, co by pověděli na současné aktivity. S hůlkami po Krušných horách to ale také jde, navíc můžete výlet spojit s paraglidingem (na ten by koukali Krušnohorci ještě víc), či lukostřelbou. Jsou tu pro vás víkendové pobyty!

8. Do lázní s holemi v batohu
Vzhledem k prospěšnosti nordic walkingu nemůže být snad lepší kombinace než vzít si s sebou hole do lázní. A když do lázní, tak třeba do Konstantinových, kde vám hole i vypůjčí, pokud vlastní nemáte. Bude vám skvěle po těle i na duši a opustí vás každý neduh. Když nezabere procedura, vezměte ho holí!

9. Krakonoš vždy chodil s holí!
Pamatujete? I Krakonoš chodil s holí. Pravda, měl sice jen jednu, ale to měli zprvu i lyžaři, kteří se od něj učili. A kdo ví, zda si dnes tento dobrý duch nerázuje po svých horách s hůlkami dvěma. Krkonoše v létě jsou zkrátka ideální pro nordic walkingu, ale i pro další sporty. Slyšeli jste někdy třeba o disc-golfu?

10. Do lesa
Když už teď o nordic walkingu víte všechno, byli jste na kurzu, obešli jste celou republiku, tak seberte hole a jděte s nimi do nejbližšího lesa, který máte kousek od domova. Najděte si pěšinku a pusťte se po ní. Zaručujeme vám, že vás to bude bavit stejně jako než předchozí tipy.
Ježíškova cesta na Božím Daru

Ježíškova cesta na Božím Daru

Boží Dar v Krušných horách je nejvýše položeným městem střední Evropy. Je známý vánoční Ježíškovou poštou a mají tu i Ježíškovu cestu se dvěma okruhy. Populárně naučná stezka v nadmořské výšce 1 028 metrů je určená především pro děti. Celý okruh měří 12,9 km, zkrácený 5,6 km.

Nordic Walking nebo sněžnice na Božím Daru

Nordic Walking nebo sněžnice na Božím Daru

Celoročně pohyb pro všechny při Nordic Walking (chůze s holemi). V zimě zábava pro každého na sněžnicích.

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn

Ukázkou výjimečně zachovalého říčního údolí v bohatě zalesněné krajině jihozápadní Moravy je Národní park Podyjí, vedoucí podél 40 km dlouhého údolí řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Na rakouské straně navazuje na park Nationalpark Thayatal.

Nordic Walking v Konstantinových Lázních

Nordic Walking v Konstantinových Lázních

Konstantinovy Lázně se v současnosti stávají moderním výchovným centrem životního stylu. Vyzkoušet zde můžete i Nordic Walking.

CHKO Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Hotel Kopanice – relaxace uprostřed nádherné přírody CHKO Bílé Karpaty

Hotel Kopanice – relaxace uprostřed nádherné přírody CHKO Bílé Karpaty

Nabízíme komfortní ubytování v oblasti zvané Moravské Kopanice v útulných pokojích a suitech s překrásnou vyhlídkou, relaxaci v hotelovém wellness centru a speciality naší restaurace. Užijte si týdenní a víkendové relaxační pobyty i individuální ubytování.

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Severská chůze v Brně – nordic walkingem za zdravím

Severská chůze v Brně – nordic walkingem za zdravím

Jsme tu pro vás, kteří chcete rozšířit své pohybové dovednosti o novodobý sport Nordic Walking. Naučíte se dovednost na celý život a ještě znovuobjevíte radost z chůze. Již na dvou místech v Brně – na Lesné a v Bystrci.

Aktivní odpočinek v Krušných horách

Aktivní odpočinek v Krušných horách

Pro zpestření pobytu vám můžeme nabídnout široký výběr sportovních aktivit od oblíbeného Nordic Walkingu až po lukostřelbu nebo paragliding. Můžete také využít naší nabídky víkendových či vícedenních pobytů.

Znovín Walking – chůze, která léčí

Znovín Walking – chůze, která léčí

Společnost Znovín se sídlem v Šatově rozšířila svůj vinařský turistický program o Znovín Walking – chůzi pomocí speciálních holí, při níž zapojíte až 90 % svalů celého těla. Znovín Walking vychází z všeobecně zaužívaného Nordic Walking, jenž má domov ve Finsku.

Pěší a cyklo výlety do okolí Lipna

Pěší a cyklo výlety do okolí Lipna

Pěší výlety do krajiny v okolí nádrže Lipna jsou nezapomenutelným zážitkem. Lipenské léto se svým mírným klimatem je ideální pro pěší turistiku a je rovněž skvělým obdobím pro individuální či skupinové výšlapy po místní krajině.