Úvod > Aktuality > Zeměměřický úřad potvrdil, že je vrchol Sněžky je vyšší
Vrchol Snežky je vyšší, než se uvádí
"> Vrchol Snežky je vyšší, než se uvádí "> Nejvyšší bod hody 1603,30 se nachází u kaple svatého Vavrince "> Zememerický úrad provedl presné geodetické zamerení nadmorské výšky nejvyššího bodu Snežky
Příroda

Zeměměřický úřad potvrdil, že je vrchol Sněžky je vyšší

  • Vydáno2. března 2014
Nejvyšší česká hora Sněžka neměří 1602 metrů, jak bývá uvedeno v mnoha průvodcích, učebnicích a jiných publikacích. Dokládá to technická zpráva, kterou vypracoval geodet Geodézie Krkonoše, Vladimír Hlavsa. Podle jeho měření má Sněžka v nejvyšším bodě 1603,30 metrů nad mořem, což potvrdil také Zeměměřický úřad.
SněžkaDosud uváděná výška 1602 m n. m. je výška triangulačního bodu, který se na Sněžce nachází. Každému návštěvníkovi Sněžky je ale na první pohled jasné, že to není nejvyšší bod hory. Podrobným proměřením byl nyní určen nejvyšší bod Sněžky v nadmořské výšce 1 603,296 m. Tento bod se nachází na polském území u kaple svatého Vavřince, přibližně 3,5 metru od státní hranice.

Zeměměřický úřad proto provedl ve dnech 20. – 21. února 2014 přesné geodetické zaměření nadmořské výšky nejvyššího bodu Sněžky. Tímto měřením byla určena nadmořská výška 1603,296 m pro nejvyšší bod Sněžky zaměřený V. Hlavsou.

Kaple na SněžceNejvyšší bod na území České republiky se pak nachází na státní hranici s Polskou republikou v jeho blízkosti a jeho nadmořská výška je cca o 10 cm nižší. Dosavadní nadmořská výška 1602 m, uváděná v mapách, byla zaokrouhlením odvozena z výšky trigonometrického bodu, který neleží na nejvyšším místě hory, ale tam, odkud lze opticky měřit na další vzdálené body České státní trigonometrické sítě na českém území (Smrk, Luž, Ještěd, Černá hora, Zvičina, Kralický Sněžník, Velká Deštná). Jeho výška je přesně 1602,02 m nad střední hladinou Baltského moře.

Do 50. let 20. století nebyly jiné možnosti než používat v mapách výškové kóty geodeticky určených výšek trigonometrických bodů zpravidla situovaných v blízkosti vrcholů kopců. Teprve v současné době nové metody určování výšek s využitím leteckého laserového skenování umožňují ověřit a zpřesnit výškové údaje uváděné v mapách. Zeměměřický úřad postupně ověřuje pomocí nových výškopisných dat pořízených leteckým laserovým skenováním v letech 2010 až 2013 výškové kóty významnějších vrcholů a jejich případné změny začlení do dalších vydání státních mapových děl.
Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.