Úvod > Aktuality > Hladinu Brněnské přehrady začal brázdit vor
Hladinu Brněnské přehrady začal brázdit vor
">
Zážitky

Hladinu Brněnské přehrady začal brázdit vor

  • Vydáno9. června 2016
U příležitosti 550. výročí od doby, kdy Brno koupilo svoje první lesní hospodářství, postavili odborníci téměř 70 metrů dlouhý vor na Brněnské přehradě. Přijít sem nejen za vůní smrkového dřeva, ale i na projížďku po přehradě bude možné až do konce srpna. Vor kotví na Rakovci v zátoce U Rybářské bašty.
Vor v BrněPramen ze čtyř tabulí postavila po vzoru starých plavců parta čtyř vorařů z jižních Čech a Prahy. Vor má délku téměř 70 metrů, tvoří jej 4 tabule po 18 až 20 kmenech. Není však zcela autentický, například jednotlivé klády k sobě byly přišroubovány na pevno. Původně se kmeny vázaly volně takzvanými houžvemi, což jsou zpracované kmeny mladých smrků. Ty ovšem není možné kvůli bezpečnosti cestujících na voru použít. Postavit pevný vor je docela obtížné, nezbytně nutná je pomoc zručného dřevorubce a tesaře. Kmeny pro přehradu pocházejí z městských lesů. Jsou to kvalitní smrky ze zimní těžby - aby dostatečně vyschly, byly hned po skácení zbaveny kůry, aby se do nich nedostali škůdci.

Plavení dřeva je historicky spojené především s českými řekami, zejména s Vltavou, kde skončilo v souvislosti s výstavbou velkých vodních nádrží v druhé polovině minulého století. Dřevo se po vodě přepravovalo ale i na Moravě, zejména v souvislosti s napoleonskými válkami, kdy byl nedostatek koní pro klasický transport po silnicích a lesních cestách. Historici zjistili, že po Svratce se dřevo dopravovalo zhruba 50 let do roku 1850. Vorařství se však u Brna nikdy nerozvinulo tak, jako na Vltavě, protože Svratka silně meandrovala. Pro zrušení poddanství byla plavba dřeva pro nerentabilitu zastavena a náplavka v Brně zrušena.

VorVor začne brázdit hladinu Brněnské přehrady ode dneška, tedy od 9. června a návštěvníky bude převážet po Prýglu až do konce prázdnin. Brněnský vor spojený v pramen je opatřen podlážkami, lavicemi a zábradlím a tlačit jej budou i dva malé motory o výkonu pěti koní, které plavidlu dopomohou k rychlosti asi devět kilometrů v hodině. Povodí Moravy muselo proto voru udělit zvláštní výjimku, protože kvůli nové vyhlášce města platí, že v létě malé motory nesmějí na přehradu. Jak často a po jaké trase se zájemci na voru svezou, společnost Lesy města Brna teprve upřesní. Na hladině přehradního jezera však zůstane nejméně do konce srpna.
Brněnská přehrada – Prýgl

Brněnská přehrada – Prýgl

Jednou z nejvýznamnějších rekreačních oblastí v bezprostřední blízkosti moravské metropole je Brněnská přehrada. Přehradní nádrž s rozlohou 252 ha byla vybudována na řece Svratce v letech 1936-1940. Dnes je přehrada oblíbenou rekreační oblastí s pravidelnou lodní dopravou.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura