Úvod > Aktuality > Vodní hrad Švihov je skvostem, který stojí za to vidět zblízka

Vodní hrad Švihov je skvostem, který stojí za to vidět zblízka

Vydáno 23. května 2018 Památky
Švihov je chráněn vynalézavým systémem vodních příkopů a nechali jej postavit v 16. století páni z Rýzmberka. Dodnes fascinuje zařízením schopným v mžiku zaplavit okolí vodou a zase ji vypustit. Návštěvníci vodního hradu budou moci v pátek 25. května mimořádně na vlastní oči spatřit Proměny Panny Marie v hradní kapli při svíčkách. Atmosféra večerní a noční kaple osvětlené pouze svitem svící vybízí k zastavení se ve shonu běžného života, ke zklidnění mysli a k odpočinku.

Hrad Švihov se chystá v pátek 25. května na Noc kostelů. Volně přístupná bude hradní kaple Nanebevzetí panny Marie s výstavou, a to 19:00 do 23:00 hodin. Součástí večera bude bližší prezentace tematických uměleckých děl, která jsou běžně k vidění při prohlídce hradu, ale také uměleckých děl, která jsou běžně skryta v depozitáři.

Hradní kaple Nanebevzetí Panny Marie byla postavena roku 1489 panem Půtou Švihovským z Rýzmberka, jak dokládá dochovaný nápis. Prostor kaple obsahuje ukázku gotického umění, oltář a sochy čtyř církevních otců z 16. století. Vzácná nástěnná malba zpodobňuje Jindřicha z Rýzmberka jako sv. Jiří a statky, které vlastnil. Je zde znázorněn i švihovský hrad v podobě kolem roku 1520, tedy v době jeho největší slávy.

Hradní stezka Burgenstrasse vás zavede do časů dávno minulých

Hradní stezka Burgenstrasse vás zavede do časů dávno minulých

Burgenstrasse je jednou z nejslavnějších evropských historických tras. Nachází se na ní několik desítek půvabných historických hradů, zámků i měst, především ve středním Německu, ale i poblíž našich hranic. Celá trasa měří 1200 km a vede z Mannheimu až do Prahy.

Naučná stezka Švihov a okolí

Naučná stezka Švihov a okolí

Tato vycházková trasa zavede návštěvníky do míst šerého dávnověku, bohaté historie středověku a vzácných přírodních památek na švihovsku.

Vodní hrad Švihov - skvost, který stojí za to vidět zblízka

Vodní hrad Švihov - skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.