Úvod > Aktuality > Vodní elektrárna Dalešice slaví 40 let
Vodní elektrárna Dalešice slaví 40 let
">
Památky

Vodní elektrárna Dalešice slaví 40 let

  • Vydáno19. září 2018
Vodní elektrárna Dalešice letos slaví 40 let. Od dubna do prosince 1978 se postupně rozeběhla všechna čtyři soustrojí této přečerpávací vodní elektrárny. V Česku jsou jen tři přečerpávací elektrárny, dalšími jsou Štěchovice a Dlouhé stráně. Významné výročí v Dalešicích náležitě oslaví, bohatý program se chystá od pátku 21. do neděle 23. září 2018. Příchozí se mohou těšit na hudební vystoupení zvučných jmen jako Lucie Bílá, David Koller, Aneta Langerová nebo Bára Poláková.
DalešicePřečerpávací elektrárna Dalešice slaví letos 40. výročí od dokončení a uvedení do provozu. V rámci oslav proběhne řada speciálních akcí, na které jste srdečně zváni. V pátek 21. 9. se bude od 19:30 hodin v areálu VE Dalešice promítat film Jiřího Menzela „Kdo hledá zlaté dno“.
 
V sobotu 22. 9. od 9 do 15 hodin bude probíhat den otevřených dveří elektrárny Dalešice. Kromě prohlídek infocentra a provozu budou připraveny také soutěže pro děti a Energy zóna s fotokoutkem. Zájemci mohou navštívil také loď Horácko z přístaviště Kramolín, která bude vyplouvat vždy v celou hodinu k Wilsonce a zpět.

DalešiceOd 15 hodin budou oslavy pokračovat na parkovišti Jaderné elektrárny Dukovany, kde bude až do 23 hodin probíhat ČEZ Energy fest, kde vystoupí interpreti zvučných jmen jako Lucie Bílá, David Koller, Aneta Langerová nebo Bára Poláková. Pořadatelé doporučují zdarma využít autobusovou dopravu z Třebíče, protože kapacita parkoviště u jaderné elektrárny je omezená.
 
neděli 23. 9. proběhne splutí řeky Jihlavy od Mohelnské hráze. Splutí zajišťuje vodácký oddíl Káčata, v rámci oslav 40 let Dalešic bude splouvání pro příchozí zdarma. Nasednout na vodu lze u mostu sil. II/392 mezi Mohelnem a Dukovany na levém břehu. Vysednout můžete buď v Hrubšicích (louka, pravý břeh), nebo v Ivančicích (pravý břeh). Voda bude upouštěna od 8 do 12 hodin.
 

Na jeden „zátah“ tisícovka domácností

DalešiceHlavní hráz nádrže Dalešice, která při stavbě spolykala téměř dva miliony kubíku materiálu, je nejvyšší přehradní hrází České republiky i bývalého Československa a v současnosti je nejvyšší funkční sypanou hrází v Evropě. Má výšku od základové spáry asi 100 metrů, délka hráze přes údolí přesahuje 300 metrů a ve svých základech dosahuje šířka hráze rovněž 300 metrů. Průběh této obrovské stavby zachytil i film Jiřího Menzela s Janem Hrušínským v hlavní roli „Kdo hledá zlaté dno“, který bude promítán pro účastníky letošních oslav.
 
Dalešice umí najet na plný výkon v čase pod 60 sekund, což z nich dělá v této disciplíně „nejrychlejší“ elektrárnu Skupiny ČEZ. Objem vody v plné horní nádrži jim umožňuje vyrobit v rámci jednoho cyklu téměř 2,3 milionu kWh, což je ekvivalent roční spotřeby 1 000 domácností.
 
Spolehlivý akumulátor energie s nejvyšší přehradní hrází České republiky dosud vyrobil více než 12 900 GWh a absolvoval přitom více než 140 tisíc provozních najetí.
Dalešická přehrada – lodní doprava, romantika a množství cyklotras

Dalešická přehrada – lodní doprava, romantika a množství cyklotras

Víte, že u nás máme hrad, který stojí na nepřístupném ostrově uprostřed jezera? Pokud jste trochu dobrodružné povahy, podnikněte výlet na Vysočinu k přehradě Dalešice. Budete-li mít štěstí, podaří se vám na tento hrad dostat suchou nohou...

Plavba lodí Horácko po Dalešické přehradě

Plavba lodí Horácko po Dalešické přehradě

Z paluby lodě je Dalešická přehrada nejkrásnější. Na lodi se můžete plavit i s vašimi koly, bez problémů lze přepravit 20 kol, další pak podle aktuální obsazenosti. Zastavuje se v přístavišti Kramolín, Dalešice, autokemp Wilsonka, Třesov a Koněšín.

Wilsonova skála s vyhlídkou

Wilsonova skála s vyhlídkou

Překrásná skála s vyhlídkou se nachází nedaleko obce Hartvíkovice.