Úvod > Aktuality > Vodárenské muzeum v Podolí o víkendu otevírá

Vodárenské muzeum v Podolí o víkendu otevírá

Vydáno 8. října 2018 Zážitky
V rámci dnů otevřených dveří se veřejnosti vzácně otevírají o víkendu dveře Muzea pražského vodárenství v Praze - Podolí. Volný vstup do muzea nabízí široké veřejnosti Pražské vodovody a kanalizace. V sobotu a neděli 13. a 14. října 2018 si tak můžete prohlédnout zajímavé stroje na čerpání a úpravu vod z 19. a 20. století.
Vodárna PodolíExpozice Muzea pražského vodárenství se nachází v objektu staré filtrace úpravny vody Podolí v Praze 4. Bývalý velín Podolské vodárny (součást muzea) se přemění v prostor, který návštěvníkům přiblíží provoz vodárny pomocí audiovizuálního programu a je doplněn o chlorátory ze 70. let ze zrušené čerpací stanice Lehovec. Pro děti bude připraven interaktivní program na dotykových obrazovkách.

O víkendu 13. a 14. října můžete Podolskou vodárnu navštívit. Otevřeno je od 9:30 do 16:30 a vstup je zdarma.

Celá expozice zachovává chronologické členění historického vývoje pražského vodárenství od prvních soukromých vodovodů z 12. století, přes vltavské vodárny renesančního období a vodárenské snahy konce 19. století, až po současné zásobování hl. m. Prahy vodou. Je zde vystaven originál čerpacího stroje klatovské vodárny z roku 1830, vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. a řada dalších exponátů. Trojrozměrné předměty doplňuje řada kopií unikátního a dosud nevystavovaného archivního materiálu a množství historických fotografií. Velmi cenné jsou sbírky druhů vodovodního potrubí, uzavíracích elementů a další historických přístrojů a nástrojů. Samostatně je prezentována unikátní sbírka vodoměrů.

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí

Ve vodárně se seznámíte s chemickou úpravou říční vody a navštívíte vodárenskou věž. Otevřeno je pouze po předchozím objednání.