Úvod > Aktuality > Vodácký svátek na Vltavě se blíží! V sobotu se jede Devils Extreme Race
Vodácký svátek na Vltavě se blíží! V sobotu se jede Devils Extreme Race
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Vodácký svátek na Vltavě se blíží! V sobotu se jede Devils Extreme Race

  • Vydáno18. srpna 2022
Letos se opět otevírají stavidla Lipenské přehrady pro otevřené mistrovství ČR a Evropy Devils Extreme Race 2022. Těšit se můžete na mistrovství Evropy v extrémním kajakingu, svátek sportu na divoké vodě a hudební festival. Pověstné Čertovy proudy na Vltavě v úseku mezi Loučovicemi a Vyšším Brodem pod Lipenskou přehradou se budou postupně naplňovat vodou už od čtvrtka, aby tu v sobotu 20. 8. 2022 vznikla jedna z nejtěžších vodních tratí na světě!

čertovy proudyTradiční již 16. ročník otevřeného mistrovství v extrémním kajakingu také letos přivítá borce z celého světa. Závod se pojede na takzvaných Čertových proudech pod Lipenskou přehradou, které jsou unikátním balvanitým řečištěm Vltavy. Toto divoké a romantické území vzniklo erozí a rozpukáním částí Čertovy stěny, která se tyčí nad řekou. Řečiště je zaplněno mohutnými balvany s charakteristickými erozními projevy jako jsou vymleté "obří hrnce" v balvanech. V minulosti se tady valilo obrovské množství vody, dnes tu mnoho vody neprotéká, protože většina je vedena podzemním kanálem z Lipenské vodní nádrže přes elektrárnu „Lipno I“ k vyrovnávací nádrži „Lipno II“. Více vody tudy proudí pouze při jejím vypouštění z přehrady nebo při vodáckých závodech.
 

Exhibice těch nejlepších riderů nejen z ČR

Čertovy proudyTěšit se můžete na jedinečnou exhibici těch nejlepších riderů na divoké vodě nejen z České republiky. V minulých letech na Devils závodili například několikanásobný mistr světa Sam Sutton nebo olympijský vítěz Alexander Grimm. Letos je mezi přihlášenými například Lepan Lovro z Chorvatska, Rico Meyer ze Švýcarska nebo Janicke Andrina z Rakouska.

Součást adrenalinové podívané je každoročně také nadupaný večerní program, živé kapely a DJ´s. V camp areálu u fotbalového hřiště na břehu Vltavy v Loučovicích budou pro návštěvníky připraveny nejrůznější atrakce, chill-out zóna, pestrá nabídka jídla i letní drinky. V areálu festivalového parku je stanové městečko, parkoviště, sociální zázemí a basement. Na závodě a festivalu Devils Extreme Race se každoročně potkávají kajakáři, fanoušci adrenalinu, hudby a zábavy z České republiky a celého světa. Nenechte si toto setkání letos ujít ani vy!

Vltava – česká vodácká klasika

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Čertova stěna – Kamenné moře v jižních Čechách

Čertova stěna – Kamenné moře v jižních Čechách

Čertova stěna je jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších skalních lokalit v jižních Čechách. Na rozloze přibližně 10 ha se nad hlubokým údolím Vltavy prostírá divoký skalní sráz posetý chaoticky nakupenými žulovými balvany.