Úvod > Aktuality > Teplá Vltava je splavná i v letošním tropickém létě
Teplá Vltava je splavná i v letošním tropickém létě
">
Letní sporty

Teplá Vltava je splavná i v letošním tropickém létě

  • Vydáno18. srpna 2018
O splouvání Vltavy je letos opět velký zájem, i když si vodáci za splouvání oblíbeného úseku v čarokrásné přírodě šumavského národního parku pořadně připlatí. Splutí trasy mezi Soumarským Mostem a Pěknou stojí letos 600 korun. Úsek je možný splouvat až do 31. října, minimální limit vodní hladiny je 50 cm. Kvůli plánované opravě železničního mostu Dobrá se vodákům navíc letos přesunulo odpočinkové místo.
Vltava Mrtvý luhVodáci smí na řeku vyrazit od 1. května. Účastníci se vzhledem k tomu, že se pohybují na území národního parku, musí řídit danými pravidly. Při výšce hladiny 50 až 61 centimetrů smí vyjet denně maximálně 63 lodí. Navíc skupiny musí doprovázet průvodce. Pokud hladina vystoupá nad 61 centimetrů, denně na řeku může 180 lodí. Jestliže však hladina klesne pod 50 centimetrů, žádná loď na řeku nesmí. Letošní sezónu byl vyhlášen zákaz splouvání zatím jediný den, a to 13. června 2018, kvůli velmi vysoké hladině vody (191 cm), která dosáhla 1. povodňového stupně.

O splouvání Vltavy je letos opět velký zájem. Od 1. května sjelo úsek Soumarský most – Dobrá 2045 lodí. V porovnání se stejným obdobím loni (2017) je to o 277 lodí více. Přestože ostatní vodní toky u nás trápí sucho a s ním spojený nedostatek vody, řeka Vltava nemá větší problémy. Mimo horního úseku je u vodáků oblíbena také klasická trasa z Vyššího Brodu do Boršova u Českých Budějovic.

Vltava vodáciOd 1. srpna do 19. září letošního roku se opravuje železniční most Dobrá na trase Volary – Černý Kříž. Pod tímto mostem proplouvají vodáci, kteří splouvají úsek Teplé Vltavy od Soumarského mostu do Dobré, ale díky tomu, že na mostě je osazeno lešení, které dělníci zaplachtovali a práce na opravách pláště mostu probíhají uvnitř této konstrukce, nijak to splouvání neomezuje. Oprava si však vyžádala přesun odpočinkového místa.

Sezona vltavských vodáků na horní Vltavě trvá vždy šest měsíců a končí 31. října. Každé registrované plavidlo obdrží v nástupním místě Soumarský Most registrační známku, kterou nalepí na viditelné místo v přední části plavidla.
Vltava – česká vodácká klasika

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Rezervační systém pro splouvání části Teplé Vltavy na Šumavě

Rezervační systém pro splouvání části Teplé Vltavy na Šumavě

Kvůli ochraně vzácných druhů rostlin a živočichů se snaží Správa národního parku Šumava regulovat počet místních vodáků. Vodáci se mohou k cestě po Vltavě zaregistrovat na webu NP Šumava. V květnu je splouvání řeky povoleno pouze o víkendech, v červnu a červenci pak denně.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Krytý dřevěný most Rechle u Lenory

Krytý dřevěný most Rechle u Lenory

Na konci obce Lenora směrem na Volary, stojí pod silnicí unikátní krytá dřevěná lávka z roku 1870 spojující břehy Teplé Vltavy.

Soumarský most ve Volarech

Soumarský most ve Volarech

Soumarský most je historický most a současný silniční most přes Teplou Vltavu, asi 5 km na západ od Volar.