Úvod > Aktuality > Vodáci radujte se – povinnost povolení při splouvání jezů je zrušena!
Vodáci radujte se - povinnost povolení při splouvání jezů je zrušena!
">
Letní sporty

Vodáci radujte se – povinnost povolení při splouvání jezů je zrušena!

  • Vydáno5. srpna 2016
Od pátku 5. srpna 2016 již neplatí nepopulární vyhláška ministerstva dopravy č. 46/2015 Sb. ohledně splouvání jezů a propustí, které bylo možné od minulého roku pouze s povolením správce vodního toku. Žádný vodák se tak už nemusí děsit pokuty, která za nepovolené splutí hrozila, a to až ve výši 200 000 Kč.
LužnicePo náročném vyjednávání a ve spolupráci všech svazů se podařilo téměř nemožné. Vzhledem k chystané novele vyhlášky z února tohoto roku, která měla rychle opravit problematiku nočního kotvení, se i přes počáteční neochotu podařilo přesvědčit úředníky ministerstva dopravy a zemědělství, aby v chystané novele č. 232/2016 Sb. zrušili povinnost mít pro splutí jezu povolení.
 
Úsilí vyplatilo, nařízení bylo zrušeno a jezy i propusti se mohou splouvat na vlastní nebezpečí. Od 5. 8. již nebudou vodáci porušovat legislativu ČR a jezy budou moci splouvat bez rizika postihu, pokud před jezem nebudou umístěny výstražné značky nebo nápisy, které splutí zakazují, např. u nebezpečných jezů. Tyto jezy je nutné přenášet.
 

Jezy smrti – víte, které jezy patří mezi nejnebezpečnější?

 

Pilař – smrťák řeky Lužnice

Jez PilařNenápadný a zdánlivě "neškodný" jez na Lužnici zaujímá mezi nebezpečnými jezy suverénně první místo. Voda tady překonává třímetrový stupeň a pod jezem vytváří obrovský vodní válec, který svou oběť pustí zpátky na hladinu až za osm minut. Za svůj pokus překonat ho zaplatily životem už desítky lidí. Při velké vodě proud před jezem stahuje, takže už se vám nemusí podařit dostat se s kánoí bezpečně na břeh.
 

Radošov – první z TOP 3 na Ohři

Smrtonosné místo na Ohři, kde skončila řada lidských životů. Pod jezem se tvoří dlouhý vývar, ze kterého se bez pomoci prakticky nedá uniknout. I přes varovné cedule a odstrašující pověst, kterou Radošov má, se ho každý rok pokusí zdolat několik šílenců. Několik těl utonulých vodáků vydal jez až po několika měsících. K TOP dalším nesjízdným místům se na Ohři řadí Kynšperk a Černý mlýn. Naopak jez Tuhnice byl zrekonstruován a nyní je zde bezpečná šlajsna.
 

Český Šternberk – nebezpečí pod jezem

Český ŠternberkNedobrou pověst má i jez Český Šternberk na Sázavě. Představte si úzkou šlajsnu uprostřed řeky. Rozhodnete se nepřenášet a překonat jez právě skrze ni, ale nenajedete si dobře a do šlajsny se netrefíte.

Přepadnete s lodí přes vysokou hráz přímo do obrovského a neprůjezdného válce, plného kamení a naplavenin, které vás doslova umlátí k smrti.
 

Otavská Křemelka – konec v bublinách

Sjíždíte-li Otavu, dejte si pozor na Křemelku, druhý jez ve Strakonicích. Jde o pohyblivý jez se dvěma klapkami, který se tváří velmi nenápadně. Nízké převýšení hladin láká ke sjezdu a navíc, pokud je jez sklopený, nejsou s průjezdem nejmenší problémy. Problém nastává v okamžiku, kdy nejsou klapky úplně sklopené. Zrádný totiž není vodní válec, ale hluboká napěněná vana, která se pod jezem tvoří. Loď, která do ní najede, se najednou propadá ke dnu, protože hustota vody se bublinkami snižuje.
 

Káraný – silný proud stahuje

Na Jizeře číhá na nezkušené vodáky Káraný, kde se utopilo už několik lidí, které připomínají pomníčky na břehu. Jez Káraný je nízký a vypadá to, že tak malý stupeň zdoláte bez problémů – jenže silný proud vás stáhne do napěněné vany, kde jsou plavecké záběry zcela neúčinné, a propadáte se ke dnu.
 

Dráchov – další lužnický jez smrti

Desítky životů už si vzal lužnický jez Dráchov. Zkušení vodáci mu přezdívají "jez smrti" a před jeho sjížděním varují nejen cedule, ale i pomníčky na břehu. Pod jezem se vytváří silný vývar a při vysoké vodě stahuje k jezu silný proud. Loď v něm získá velkou rychlost, vjede do válce a pokračuje pod hladinu. Ve vývaru ji potom proud zvrhne.
 

Viktorčin splav – nebezpečí na Starém Bělidle

Viktorčin splavIdylické údolí Starého Bělidla, kde babička pro pírko skákala a Barunka chodila ke kněžně Zaháňské, si téměř každý rok vyžádá vodáckou oběť. Viktorčin splav na Úpě vypadá celkem bezpečně. Šikmá lavice končí ve vodním válci, kde se voda promílá a vytváří typickou napěněnou čepici. Ta se dá na kanoi prostřelit a na raftu přejet. Někdy se to podaří. Za vyšší vody je ovšem válec tak silný, že se z něho nelze bez cizí pomoci dostat. Další podobné jezy čekají v Ratibořicích, České Skalici a dál po proudu až k soutoku s Labem v Jaroměři.
 

Jak poznat nebezpečný jez?

Jez Strakonice za velké vodyNěkolik jednoduchých pravidel by měl znát každý vodák. Mimo čtení vody je potřeba brát zřetel na zbytky železa, kameny a betonové překážky, traverzy nebo jiný nebezpečný materiál v jezu.

U nepříliš vysokých jezů s válci dochází k častému podcenění jejich nebezpečnosti. Vždyť půl metru vysoký jízek nic není. To je ale velký omyl, protože výška jezu není tím nejdůležitějším kritériem nebezpečnosti. I stupínky s malou výškou mohou být životu nebezpečné. Mnohem důležitější je profil spádové desky a tvar podjezí.
 
  • jez je obvykle nebezpečný, když je hranice vývarové linie delší než polovina lodě (u šikmých a strmých jezů i blíže)
  • na vodě se tvoří karfioly – voda v těchto místech je výše a stéká v podstatě z kopce zpět k jezu (karfiol nebo taky bublák je vyvřelá voda vznikající tam, kde se prudce tekoucí voda odráží ode dna, nemůže však překonat váhu horních vrstev. Vytváří tvar hřibu nebo kopce, který po chvíli zmizí, a celý proces se opakuje, než opět vyvře)
  • voda tiše přepadává, není slyšet žádný hluk peřejí a pod jezem jakoby byla voda klidná
  • voda se vrací zpět pod jez a plynule neodtéká
  • ve vývařišti vidíte značně propěněnou bílou vodu
  • netvoří se žádné vlny
  • ve vodě neustále rotují klacky nebo PET láhve
Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla

Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla

Sázava je velmi oblíbená řeka, a to i díky bouřícím peřejím Stvořidla, které za vysoké vody dosahují vyšší obtížnosti WW III. Na střední a dolní části najdete množství jezů s vorovými propustmi. Stvořidla patří k nejobtížnějším „turistickým“ peřejím v ČR.

Ohře – Vodáckou stezkou do Karlových Varů i Slavkovského lesa

Ohře – Vodáckou stezkou do Karlových Varů i Slavkovského lesa

Čtvrtá nejdelší řeka na našem území pramení v Bavorsku v přírodní rezervaci Smrčiny. Protéká historickou částí města Cheb a chebskou pánví pokračuje v meandrech až do Kynšperka nad Ohří. Ohře obtéká obloukem hrad Loket a vtéká do CHKO Slavkovský les.

Viktorčin splav v Ratibořicích

Viktorčin splav v Ratibořicích

Viktorčin splav je romantickým zákoutím, které se nachází přímo za Starým bělidlem. Místo připomíná dobovou atmosféru z doby dětství Boženy Němcové. Právě zde měla šílená Viktorka hodit své děťátko do řeky Úpy.

Řeka Úpa – nejvýše pramenící česká řeka

Řeka Úpa – nejvýše pramenící česká řeka

Řeka Úpa pramení v Krkonoších cca 2 km od Sněžky. Jméno řeky pochází pravděpodobně z baltského nebo keltského slova znamenajícího „řeka“. Délka toku je 78,7 km. Úpa patří se svým prameništěm ve výšce 1432 metrů nad mořem mezi nejvýše pramenící české řeky.

Jizera – řeka mnoha tváří

Jizera – řeka mnoha tváří

Řeka Jizera pramení v Jizerských horách, kde tvoří hranici Českou republikou a Polskem. Řeka propojuje území Krkonoš, Jizerských hor i Českého ráje, a je osou celého území. Soutěska Jizery od soutoku s Mumlavou do Horní Sytové je v jarních měsících rájem pro milovníky divoké vody a raftingu.

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Zlatonosná Otava vzniká soutokem horských říček Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. S Vltavou se spojuje pod hradem Zvíkovem.

Lužnice – jedna z nejoblíbenějších řek

Lužnice – jedna z nejoblíbenějších řek

Lužnice je typická nížinná řeka, jejíž tok je po celé délce zadržován četnými jezy. Klidný proud bývá rychlejší pouze v době jarního tání nebo po větších deštích. Patří mezi naše nejčastěji sjížděné řeky. Úsek nejlepší sjízdnosti začíná u městečka Suchdol nad Lužnicí a končí až před ústím do Vltavy.