Úvod > Aktuality > Voda, uhlí či jádro: 10 tipů, kam na výlet s elektřinou
Zážitky

Voda, uhlí či jádro: 10 tipů, kam na výlet s elektřinou

  • Vydáno3. října 2022
Zajímá vás, jak se rodí elektřina a jak to vlastně v elektrárně vypadá? Probádejte svět energie v infocentrech Skupiny ČEZ! Čeká na vás spousta interaktivních modelů a ve většině případů i návštěva provozu samotné elektrárny – to vše obohaceno o zajímavosti a perličky z úst odborných průvodců. Každé návštěvnické centrum ČEZ je místem doslova nabitým nezapomenutelnými zážitky!
Tradice: 100 let elektřiny a nové využití starých elektráren

Tradice: 100 let elektřiny a nové využití starých elektráren

Jak by se náš svět obešel bez elektřiny? Těžko, ale ještě před sto lety to naši předkové dokázali. Dnes je situace úplně jiná a elektřina nás provází doslova na každém kroku. Jak se v moderních časech žije starým elektrárnám, které už dosloužily? Kde se podíváte elektřině „pod pokličku“ a odhalíte tajemství jejího fungování? A opravdu slaví sto let?

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Vydejte se k největší přečerpávací vodní elektrárně v České republice. Dlouhé stráně jsou technickým klenotem umístěným v srdci Jeseníků. Na vlastní oči se přesvědčíte, kolika nej se elektrárna pyšní. Věděli jste třeba, že disponuje největší reverzní turbínou v Evropě?

Vodní elektrárna Štěchovice

Vodní elektrárna Štěchovice

Vodní dílo Štěchovice na řece Vltavě tvoří hned dvě elektrárny – vodní elektrárna Štěchovice I. a přečerpávací vodní elektrárna Štěchovice II. Objednejte se na exkurzi a vyrazte na jejich obhlídku!

Exkurze do vodní elektrárny Dalešice

Exkurze do vodní elektrárny Dalešice

Navštivte elektrárnu s nejvyšší sypanou hrází v Evropě, která měří 102 metrů! Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice plní důležitou roli – dokáže totiž rychle regulovat nadbytek nebo nedostatek elektřiny v síti. Umožňují to čtyři reverzní Francisovy turbíny, které najdete v její strojovně.

Vodní elektrárna Orlík – exkurze do strojovny a hráze

Vodní elektrárna Orlík – exkurze do strojovny a hráze

Zajímalo by vás, jak vypadá provoz vodní elektrárny Orlík? Přijďte se podívat na exkurzi přímo do strojovny a hráze. Vybrat si můžete z tří typů výkladu – odborného, odborně-populárního a populárního, který nabízí hlavně perličky a zajímavosti.

Elektrárna Tušimice

Elektrárna Tušimice

Elektrárna Tušimice je tepelná elektrárna u obce Tušimice, zhruba 5 km východně od města Kadaň v okrese Chomutov. V současné době není turistům přístupná.

Za elektřinou z jádra do Jaderné elektrárny Temelín

Za elektřinou z jádra do Jaderné elektrárny Temelín

Víte, jak se řídí jaderný reaktor? Kde jinde to zjistit než v jaderné elektrárně! Hned u Temelína stojí renesanční zámeček Vysoký Hrádek, v jehož interiéru najdete informační centrum temelínské elektrárny nabité interaktivními exponáty.

Informační centrum Dukovany

Informační centrum Dukovany

Chcete probádat svět energetiky? U nás se dostanete přímo k jeho jádru! Víte, kolik žárovek svým instalovaným výkonem 2 040 MW rozsvítí Jaderná elektrárna Dukovany? Zjistíte to v moderním infocentru, které se nachází hned u vstupu do areálu elektrárny.

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou

Infocentrum Elektrárny Ledvice je zaměřené na klasickou energetiku, a je tak vůbec první svého druhu v ČR. Tematicky doplňuje ostatní infocentra Skupiny ČEZ věnující se jaderné energetice a obnovitelným zdrojům. V areálu elektrárny se navíc ukrývá jeden unikát – rozhledna vysoká 140 metrů!

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové

Chcete se dozvědět, jak se vyrábí elektřina z obnovitelných zdrojů? Vyrazte do centra Hradce Králové. V infocentru malé vodní elektrárny Hučák se na vlastní oči přesvědčíte, jak se dá k výrobě elektřiny využít síla vody, větru či slunce. Během prohlídky navíc můžete navštívit i strojovnu elektrárny!

Čeňkova pila – funkční vodní elektrárna

Čeňkova pila – funkční vodní elektrárna

Zpestřete si toulky Šumavou návštěvou hned dvou vodních elektráren – Vydry a Čeňkovy pily. Mohlo by se zdát, že tyto dva široko daleko nejvyhledávanější turistické cíle jsou dnes už jen zajímavou technickou památkou. Opak je ale pravdou! Obě elektrárny stále věrně slouží a dodávají elektřinu.

Další aktuality

50 tipů na víkend z celého Česka

Tipy na zajímavé akce na víkend 3. až 4. prosince 2022. Inspirace na výlety a víkendové zážitky – za romantikou a poznáním, sport, zábava pro děti, aktuální výstavy, koncerty a zážitkové programy z celé České republiky! Tipy z kalendáře akcí snadno a rychle na jednom místě na Kudy z nudy.
Zážitky

Vyberte pro své blízké originální dárky – oceněné produkty ze všech koutů Česka

Přemýšlíte, co ještě pro své blízké vybrat pod stromeček? Inspirujte se našimi tipy na výrobky oceněné certifikátem „Regionální produkt“ – nabídneme vám nejrůznější gastronomické pochutiny, od vynikajících vín přes marmelády, sýry a paštiky po tradiční pečivo, a dále řemeslné produkty z keramiky, ovčí vlny, skla, dřeva, textilu a dalších materiálů. A co všechny tyto výrobky spojuje? Poctivá práce, láska k tradicím a specifický charakter místa, kde vznikly.
Zážitky

10 tipů, kde najdete Ježíškovu poštu

Mají vaše děti již napsaný dopis Ježíškovi, ale nejsou si jisté, kde najít Ježíškův poštovní úřad? Snadná pomoc! Podívejte se na náš přehled míst, kde každoročně úřadují Ježíškovi pomocníci a vyberte si to, které je k vám nejblíže. Na dopis dostanete i speciální vánoční razítko.
Zážitky

50 tipů, jak si užít zlatou adventní neděli

Čekání na Štědrý den se pomalu zkracuje, děti se těší na Ježíška a přípravy na Vánoce vrcholí. Adventní nálada je patrná všude kolem nás. Nechte se pozvat na zajímavá místa, kde můžete strávit zlatou adventní neděli. V tomto čase se prostě vše točí kolem adventu a Vánoc.
Zážitky