Úvod > Aktuality > Vltavská informační centra nespí, rok 2018 přinese rozšíření služeb

Vltavská informační centra nespí, rok 2018 přinese rozšíření služeb

Vydáno 7. ledna 2018 Letní sporty
Vltavské InfoPointy, informační centra, která jsou hlavními obslužnými místy pro turisty na plavební trase Stezky řeky Vltavy mezi Českými Budějovicemi, Hlubokou, Purkarcem, vodním dílem Hněvkovice, Týnem nad Vltavou a Koloději nad Lužnicí, po své úspěšné loňské provozní premiéře rozhodně neusnula zimním spánkem. Pro své návštěvníky již nyní připravují některé novinky.
Stezka VltavyDíky InfoPointům a originálnímu rezervačnímu systému zážitků si na jednom místě mohou návštěvníci zajistit vyhlídkovou plavbu, nebo si půjčit loď, jízdní kolo a další sportovní vybavení, občerstvit se a získat veškeré informace o turistických zajímavostech. Trasy výletníků mohou být různě dlouhé a programově nesmírně pestré. Destinace nabízí současně dlouhodobé pobyty, včetně letních dovolených.

InfoPointy jsou místa, kde vltavská cesta každého návštěvníka fakticky začne i skončí. V prvním roce své činnosti InfoPointy obstály, například InfoPoint v Českém Vrbném, kde lidé podobný servis ani nečekali. Přijedou se svými loděmi a jezdí v umělém kanále. Pak však zjistí, že si mohou vypůjčit další sportovní výbavu a tím si rozšiřují rozsah svých prožitků. A právě v InfoPointech si lze zapůjčit různé druhy kol včetně tandemů nebo elektrokol, paddleboardy, in-line brusle, koloběžky, rafty a lodě. Oblíbený je InfoPoint v českobudějovické Lannově loděnici nebo v Hluboké nad Vltavou . Odtud se lidé ihned dostanou na cyklistickou stezku, takže nemají po zapůjčení sportovní výbavy žádné prodlevy a okamžitě se zapojují do požadované aktivity. Podobně jsou dobré zkušenostiTýně nad Vltavou nebo kolem zámku Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí. I tam se daří formou servisu a služeb příjemně překvapit návštěvníky.

Stezka VltavyČeských Budějovicích zaujaly možnosti plavby ze Slepého ramene Malše. Letos by mělo dojít ke stavbě nového, pohodlnějšího mola. Ukázalo se také, že je zájem o večerní vyjížďky po vodě. Proto zde prodlouží čas na večerní plavbu. Rozšíří se zřejmě i nabídka lodí a k zapůjčení budou nově paddleboardy.

V rámci Stezky řeky Vltavy je možné se plavit z centra Českých Budějovic od Lannovy loděnice přes Hlubokou nad Vltavou do Týna nad Vltavou a dále při odbočce proti proud u Lužnice do Kolodějí nad Lužnicí s nově zrekonstruovaným zámkem Mitrowicz. Zatím poslední dokončená plavební komora na Vltavě v Hněvkovicích pak umožňuje plavbu po téměř 100 kilometrů dlouhé vodní cestě z Českých Budějovic do Týna nad Vltavou a dále na vodní nádrže Orlík a Slapy. Na malých lodích je ovšem možné doplout přes Prahu a Mělník až do Hamburku.
Naučná stezka Orlík - Zvíkovské Podhradí

Naučná stezka Orlík - Zvíkovské Podhradí

Trasa naučné stezky Orlík - Zvíkovské Podhradí vede krajinou středního Povltaví po levém břehu Vltavy ve Středočeské pahorkatině.

Vltavská cyklostezka - ze Šumavy k Mělníku

Vltavská cyklostezka - ze Šumavy k Mělníku

Nadregionální dálková trasa sleduje tok řeky Vltavy od pramene až po soutok s Labem. Linie je vedena z Kvildy na Vyšší Brod, Český Krumlov, České Budějovice, Týn nad Vltavou, Orlík nad Vltavou a Štěchovice do Prahy a dál přes Kralupy nad Vltavou do Mělníka.

Soutok Labe a Vltavy v Mělníku

Soutok Labe a Vltavy v Mělníku

Soutok Labe a Vltavy je významnou dominantou města Mělníka. Nejkrásnější pohled na něj je z terasy u mělnického zámku. Vrázova vyhlídka na soutok je oblíbeným místem setkání.

Orlická přehrada

Orlická přehrada

Součástí Vltavské kaskády je přehrada Orlík, která jejíž hráz přehradila tok řeky Vltavy u Solenice v okrese Příbram. Přehradní nádrž dostala své jméno podle zámku, který kdysi čněl nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera.

Přehrada Slapy - užijte si koupání i vodní sporty

Přehrada Slapy - užijte si koupání i vodní sporty

Doposud pátou největší přehradou v České republice je přehrada Slapy postavená roku 1950. Kromě vodních sportů jako je např. jachtaření, vodní lyžování, windsurfing, ale také koupání je přehrada využívána lodní dopravou.

Vltava - česká vodácká klasika

Vltava - česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Vltavská vodní cesta - Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta - Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta začíná pod českobudějovickým Dlouhým mostem. Díky plavební komoře v Hněvkovicích je na Vltavě pro malá plavidla splavných více než sto kilometrů na Orlickou přehradu, odkud lze pokračovat dále na Slapy, do Prahy, k soutoku s Labem v Mělníku a pak ještě dále do Evropy.

Lužnice – jedna z nejoblíbenějších řek

Lužnice – jedna z nejoblíbenějších řek

Lužnice je typická nížinná řeka, jejíž tok je po celé délce zadržován četnými jezy. Klidný proud bývá rychlejší pouze v době jarního tání nebo po větších deštích. Patří mezi naše nejčastěji sjížděné řeky. Úsek nejlepší sjízdnosti začíná u městečka Suchdol nad Lužnicí a končí až před ústím do Vltavy.

Zámek Mitrowicz

Zámek Mitrowicz

Zámek Mitrowicz je jedinečný a citlivě zrestaurovaný zámek z roku 1565 s neopakovatelným geniem loci, ležící na břehu řeky Lužnice v blízkosti Týna nad Vltavou.

Další aktuality