Úvod > Aktuality > Populace vlků u Máchova jezera se rozrůstá
Populace vlků u Máchova jezera se rozrůstá
"> ">
Příroda

Populace vlků u Máchova jezera se rozrůstá

  • Vydáno11. října 2018
Už pět let žije vlčí smečka v lesním remízku u Doks nedaleko Máchova jezera a daří se jí tu opravdu dobře. Život těchto navrátivších se šelem pomáhají mapovat fotopasti, které i letos potvrdily, že se v okolí Máchova jezera vlku obecnému daří úspěšně rozmnožovat pátým rokem po sobě. Letošních mláďat je symbolicky také pět.
VlciVlci na Dokesku se letos rozmnožili již popáté a v blízkosti Máchova jezera našli svůj stálý domov. Předběžné výsledky analýz z trusu, kteří dobrovolníci sbírají, ukazují, že se vlci živí především volně žijícími jelenovitými a divokými prasaty. Lesníkům a myslivcům tak vlci pomáhají regulovat stavy přemnožených kopytníků.

První záběry vlčat pocházejí z 30. července. Dnes je vlčatům nejméně pět měsíců. Mláďata se u vlků rodí po 59 až 63denní březosti, většinou v dubnu nebo v květnu. Ve věku šesti týdnů se s dospělými vzdalují až několik kilometrů od doupěte a přibližně v této době také přestává vlčice mladé vlky kojit. Mladí vlci dospívají v jednom až druhém roce života a postupně smečku opouštějí – hledají si nová teritoria, proto počet dospělých vlků v jednom vlčím teritoriu neroste. Zajímavé je, že i v oblasti vlčího teritoria je po tolika letech stále přemnožená vysoká a černá zvěř.
 

Vlci napříč republikou

VlkÚplně poprvé se vlci objevili na Kokořínsku. Pak osídlili okolí Doks a rezervace Břehyně – Pecopala. Potom se ukázali v Ralsku a dokonce nedaleko Frýdlantu v Jizerských horách. Jejich přítomnost je doložena i v Lužických horách a spekuluje se o tom, že brzy se vlci objeví i v Českém ráji. Výskyt šelem letos na jaře potvrdily i fotopasti v chráněném území – Národním parku České Švýcarsko. Od roku 2015 se vlci trvale usídlili v Broumovském výběžku na hranici s Polskem.

VlkZajímavé přitom je, že na našem území se vyskytuje několik druhů populace vlků. Takzvaná středoevropská nížinná pochází původem z Pobaltí, odkud osídlila polské a německé nížiny. Genetické analýzy potvrdily, že vlčí smečka žijící v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj je příbuzná s vlky ze Saské Lužice.

Na jihu našeho území, především na Šumavě, se vyskytují spíše zvířata z alpské populace. Karpatská populace náleží k největším populacím vlka v Evropě, ovšem na našem území zasahuje jen malou oblast Beskyd. Středoevropská nížinná populace vlků včetně zvířat žijících na severu Čech má proti karpatským vlkům jednodušší genetickou strukturu. Početnost této populace mírně vzrůstá, což souvisí zřejmě s její schopností adaptace na hustě osídlenou krajinu.
 

Když se potká vlk s člověkem

vlkTo, že se šelmy občas podaří zaznamenat v blízkosti lidí, není podle zoologů nic nenormálního. Vlk ke svému životu nepotřebuje hluboké lesy, ale přizpůsobí se i životu v hospodářské krajině osídlené lidmi. Důležitý je pro něj dostatek potravy a klid.

Vlky lze občas zahlédnout nebo i potkat či vyplašit při průchodu krajinou. V takovém případě ale vlk nemusí zběsile utíkat pryč. Může člověka nejprve chvíli pozorovat, než situaci vyhodnotí. Vlci jsou totiž zvědavá zvířata. Oproti člověku za dne hůře vidí, a proto jejich reakce může být opožděná. Po vyhodnocení situace však vlk odběhne. Ačkoliv jsou vlci aktivní zejména večer a v noci, lze je spatřit i ve dne. Může se jednat o jedince, které něco vyplašilo při denním odpočinku a kteří hledají nový úkryt.
Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Kokořínsko je proslulé romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary, které se v takové formě a rozsahu nevyskytují v žádné jiné oblasti České republiky.

Máchovo jezero – romantika, slunce, vodní atrakce

Máchovo jezero – romantika, slunce, vodní atrakce

Máchovo jezero poskytuje na svých čtyřech plážích v letních měsících rekreaci tisícům návštěvníků. Na hlavních plážích v Doksech a ve Starých Splavech jsou oblíbené tobogány a další atrakce a možnosti občerstvení.

Národní přírodní rezervace Břehyně – Pecopala u Doks

Národní přírodní rezervace Břehyně – Pecopala u Doks

Národní přírodní rezervace Břehyně – Pecopala je jednou z prvních rezervací v Česku, které byly zahrnuty do sítě biogenetických rezervací Rady Evropy. Nachází se severovýchodně od města Doksy.

Geopark Ralsko – území bývalého vojenského prostoru Ralsko

Geopark Ralsko – území bývalého vojenského prostoru Ralsko

Poznejte místa s bohatou historií Geopark Ralsko nabízí výjimečné scenérie 60 let nedotčené přírody s bohatým geologickým dědictvím. Svým rovinatým terénem láká k návštěvě turisty, cykloturisty, "in-linisty", ale také rodiny s dětmi a kočárky.

Chráněná krajinná oblast Lužické hory

Chráněná krajinná oblast Lužické hory

Nevelké pohraniční pohoří je zhruba vymezeno městy Česká Kamenice, Nový bor a Liberec. Až do 13. století zde bylo území neprostupných pohraničních hvozdů, dnes zde však již najdete kulturní krajinu formovanou v průběhu staletí člověkem. Na mnoha místech se zachovala malebná lužická architektura.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl