Úvod > Aktuality > Vlak Jana Pavla II. přijíždí do Česka
Vlak Jana Pavla II. přijíždí do Česka
">
Památky

Vlak Jana Pavla II. přijíždí do Česka

  • Vydáno21. září 2011
Do České republiky přijede 22. září vlak Jana Pavla II. „Totus Tuus", který navštíví moravská a česká města a svoji cestu završí ve středu 28. září cestou do Staré Boleslavi. Speciální vlak je putovní výstavou mapující pontifikát papeže Jana Pavla II. Jedná se o moderní elektrickou příměstskou jednotku pro 187 cestujících, včetně míst pro imobilní spoluobčany.
Během své cesty bude speciálně upravený vlak plnit funkci pojízdné expozice putovní výstavy „Osobnosti naší doby – Jan Pavel II.". Vlak nese jméno apoštolského papežského hesla Jana Pavla II. „Totus Tuus" (Celý Tvůj). Zastávky vlaku nejsou zvoleny náhodně, papež Jan Pavel II. tato místa za svého života skutečně navštívil.

Žlutá souprava je jedním z nejmodernějších vlaků současných polských železnic. Dosahuje maximální rychlosti 110 km v hodině a je vybaven moderní informační technologií. Uvnitř je rozhlasové a televizní studio, součástí vybavení je i 14 LCD monitorů nebo přehrávače DVD a CD. Dveře a pohled na trať pak snímá dvacet kamer. V květnu byl vlak vysvěcen papežem Benediktem XVI.

Vlak přijede ze Slovenska do Starého Města u Uherského Hradiště již ve středu 21. září, veřejnosti bude zpřístupněn následující den a postupně navštíví Olomouc, Hradec Králové, Prahu a Starou Boleslav. Vstup do vlaku a prohlídka výstavy bude pro veřejnost zcela zdarma. V pondělí 26. září v 9:50 bude Českým drahám ve Vládním salonku na pražském hlavním nádraží slavnostně předán dar slovenských kolegů, soška Kateřiny Alexandrijské, patronky železničářů.
Poutní místo Stará Boleslav

Poutní místo Stará Boleslav

Poutní místo Stará Boleslav je nejstarším poutním místem v Čechách. Od roku 2017 do roku 2021 probíhala generální oprava dvou národních kulturních památek, a to baziliky Nanebevzetí Panny Marie a baziliky sv. Václava. Obě památky jsou nyní přístupné veřejnosti v rámci komentovaných prohlídek.