Úvod > Aktuality > Vivat Amadeus a hudba v zahradách i na zámku – to je Kroměříž
Památky

Vivat Amadeus a hudba v zahradách i na zámku – to je Kroměříž

  • Vydáno3. června 2015
Když před dvěma lety v Kroměříži slavili 750 let trvání města, zároveň si připomněli třicet let od doby, kdy se na zdejším zámku natáčel film Amadeus. Právě tehdy vznikl nový festival, který každý rok skládá hold životu i dílu W. A. Mozarta. Na jeho třetí ročník vás zve portál Kudy z nudy.
Amadeus, americký snímek režírovaný Milošem Formanem, získal v roce 1983 osm Oscarů a další světová ocenění. Natáčelo se hlavně v Praze – hudební skladatel Salieri začíná vyprávět svůj příběh v karlínské Invalidovně, místo římského paláce posloužil Valdštejnský palác na Malé Straně a v závěrečné scéně vůz s Mozartovým tělem projíždí bránou na Vyšehradě. V několika scénách si zahrál také Arcibiskupský zámek v Kroměříži, kde se natáčely například scény ze dvora Josefa II. a také velkolepý maškarní bál.
 

VIVAT Amadeus 2015

Slavnost Vivat Amadeus, která se v Kroměříži koná od pátku 5. června do čtvrtka 11. června, nepřipomíná jen život a díla slavného Amadea, ale i dobu, v níž svérázný umělec žil. Ve festivalovém programu najdete vedle projekce slavného filmu také divadelní představení pro děti i dospělé, setkání pamětníků natáčení i hravé odpoledne pro rodiny s dětmi.

Festival nemůže začít jinak než promítáním filmu Amadeus; představení na nádvoří kroměřížské radnice se koná v pátek 5. června ve 21.15 hodin. V sobotu 6. června program pokračuje Rokokovými hrátkami, zábavným a hravým odpolednem pro děti a jejich rodiče. Uskuteční se na piknikové louce v Podzámecké zahradě, v těsné blízkosti Arcibiskupského zámku. Těšit se můžete na loutkové pohádky, koncert a výtvarné dílny, vstupné na obě akce je zdarma.
 

Do kostýmů!

Odpoledni v Podzámecké zahradě dodá zvláštní šarm půjčovna historických kostýmů, kde budete mít jedinečnou příležitost vyzkoušet si rokokové i barokní divadelní kostýmy včetně paruk, projít se v nich zahradou a navíc se ještě v kostýmu vyfotografovat. Organizátoři slibují, že k dispozici budou jak kostýmy pro rodiče, tak pro malé prince i princezny. Jednotlivce i celé skupiny navíc na přání zvěční kreslíři, takže kromě fotografie si možná odnesete i vlastní portrét v historickém kostýmu.
 

Vzpomínky a divadlo

Součástí festivalu Vivat Amadeus bývá také setkání s pamětníky natáčení; to letošní proběhne ve středu 10. června v 18.00 hodin v kině a koncertním sále Nadsklepí na Milíčově náměstí. Program festivalu pak uzavře představení MOC ART ANEB AMADEUS V BRNĚ (STRAŠNÁ MELA) brněnského Divadla Husa na provázku ve čtvrtek 11. června v 19.00 hodin v Domě kultury v Kroměříži. Jde o druhý díl projektu, přičemž první díl – inscenaci hry Petera Shaffera Amadeus tj. Milovaný Bohem s laskavým svolením Miloše Formana pracovat s motivy jeho filmu – uvedl Dům kultury na minulém festivalu v červnu 2014.
 

Hudba, šermíři, pověsti a Švédi

Vivat Amadeus je pouze jedním z mnoha festivalů, na které Kroměříž láká letní návštěvníky. V neděli 21. června se ve skleníku Květné zahrady koná zahajovací koncert festivalu Hudba v zahradách a zámku v Kroměříži, který se stal nedílnou součástí letních kroměřížských večerů. Poslední festivalový koncert se koná v sobotu 8. srpna ve Sněmovním sále Arcibiskupského zámku.

Od konce června až do konce srpna jste zváni na netradiční prohlídky Kroměříže plné pověstí a legend v doprovodu kostýmovaných průvodců. Prohlídky, jejichž součástí jsou scénické vstupy skupiny historického šermu Biskupští manové, začínají každý pátek v 18.00 hodin u kašny na Velkém náměstí. Vstupenky můžete koupit či rezervovat v Informačním centru, ale seženete je i přímo na místě.

Během letních měsíců také můžete v kroměřížských zahradách, uličkách a na náměstích obdivovat sochy od mladých umělců a v sobotu 11. července se v Podzámecké zahradě můžete stát svědky Dobytí Kroměříže Švédy – naštěstí ne samotné bitvy z roku 1643, při níž město padlo do rukou nepřítele, ale jen jejího opakování, spojeného s prohlídkami vojenského ležení nebo řemeslným jarmarkem
Podzámecká zahrada v Kroměříži

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Olomouc region Card – zahrnuje nejzajímavější místa regionu

Olomouc region Card – zahrnuje nejzajímavější místa regionu

Turistická karta, která vás opravňuje v Olomouci, na Střední Moravě a v Jeseníkách navštívit zdarma více než 90 nejzajímavějších míst (památky, muzea, zoo a další místa) a dále vám umožňuje čerpat atraktivní slevy min. na 80 místech. S kartou poznáte všechny krásy Olomouckého kraje.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Zahrada se využívá k výstavám, koncertům, slavnostem a také k procházkám a příjemnému trávení volného času.

Kostel sv. Jiljí Praha

Kostel sv. Jiljí Praha

Kostel svatého Jiljí se nachází v Husově ulici, v samém centru Starého Města Pražského, nedaleko Klementina a Karlova mostu. Vyniká překrásnou gotickou architekturou s barokně upraveným interiérem.

Jantarová stezka na Moravě – trasa Eurovelo 9

Jantarová stezka na Moravě – trasa Eurovelo 9

Jantarová stezka je zřejmě jednou z nejstarších a zároveň nejznámějších obchodních cest. A kdo by nechtěl kráčet po stopách dávných obchodníků, vidět při tom unikátní památky a ochutnat moravské speciality?

Lesopark Pernink v Karlovarském kraji

Lesopark Pernink v Karlovarském kraji

V obci Pernink v Karlovarském kraji najdete obnovený lesopark, významnou přírodní památku, která v daném místě vznikla v období mezi světovými válkami. Díky nově vybudované naučné stezce s informačními panely je vhodnou vycházkovou trasou nejen pro místní občany, ale i pro příchozí turisty.

Gotický kostel sv. Mořice v Kroměříži

Gotický kostel sv. Mořice v Kroměříži

Kostel svatého Mořice v Kroměříži je jedna z největších gotických staveb České republiky. Kostel je sídlem kolegiátní kapituly u sv. Mořice v Kroměříži. Ze severu k němu přiléhá komplex Arcibiskupského gymnázia napojený Mlýnskou branou na Arcibiskupský zámek.

Arcidiecézní muzeum Kroměříž

Arcidiecézní muzeum Kroměříž

Arcidiecézní muzeum Kroměříž bylo založeno na sklonku roku 2006 jako součást Muzea umění Olomouc. Detašované pracoviště muzea sídlí na Arcibiskupském zámku v Kroměříži, v části severozápadního křídla zámku.

Poutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž – Velehrad

Poutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž – Velehrad

Vydejte se na cestu spojující dvě nejvýznamnější poutní místa Moravy – Svatý Hostýn a Velehrad, poznejte dávnou historii naší země. Putování zahájíte v Kroměříži, městě památek UNESCO. Po sedmi dnech můžete putování zakončit na Velehradě, odkud bylo Slovanům před mnoha věky přineseno křesťanství.

Další aktuality

Ve Velkých Karlovicích na léto 2024 chystají pravidelné kurzy pečení frgálů a pizzy

Valašsko, to je romantický kraj s přírodou, která vám nejprve vezme dech svou krásou, a pak vám vrátí potřebný klid. Také je to ale kraj slivovice, kyselice, frgálů, poškrabků a dalších krajových specialit. Resort Valachy ve Velkých Karlovicích pořádá pro milovníky pečení a krajových specialit už několik let pravidelné kurzy pečení frgálů. Mimo to se můžete přihlásit i na kurz pečení pizzy. Kurzy probíhají od května do konce srpna a je třeba zamluvit si je předem.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Jurkovičova rozhledna v Rožnově je již opět otevřená

Navštivte krásnou vyhlídku nad Rožnovem pod Radhoštěm – Jurkovičovu rozhlednu! Během dubnových víkendů je otevřená vždy v sobotu a neděli, a to od 10:00 do 16:00 hodin. Hlavní sezónu s denním provozem tu zahájí v květnu.
Zlínský kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína

Zlín máte asi nejvíce spojený s obuvnickou firmou Baťa, která z malé vesničky vybudovala zcela jedinečné krajské město. V celé jeho kráse ho uvidíte z posledního patra Zlínského mrakodrapu, budovy č. 21 továrního areálu. Navštívit zde můžete Baťovu vilu, památník, ale i Muzeum jihovýchodní Moravy či slavné zlínské filmové ateliéry. Zlín je nejen zajímavé město, ale má i překrásné a neméně zajímavé okolí. Kousek je to do lázní Luhačovice s pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče, na hrad Lukov, k valašským chaloupkám v Rožnově pod Radhoštěm i na květnaté louky Bílých Karpat.
Zlínský kraj | Zážitky

Zámek Buchlovice opět ovládne Tulipománie

Zámek Buchlovice se těší na své návštěvníky! Zámecká zahrada je veřejnosti otevřena již od začátku března a interiéry zámku se poprvé otevřou o velikonočních svátcích. Právě na Velikonoce zámek připravil oblíbenou výstavu tulipánů – Tulipománie je určená všem milovníkům květin. Výstavu tvoří asi 1800 kusů tulipánů, k vidění je na 50 druhů tulipánů, včetně Rembrandtových oblíbených druhů. Akce potrvá od 28. března až do Velikonočního pondělí 1. dubna 2024.
Zlínský kraj | Památky

Luhačovické Sluneční lázně vás pozvou do muzea lázeňství i expozice luhačovických velikánů

Rozsáhlá rekonstrukce Slunečních lázní v Luhačovicích je po třech letech téměř hotová. V obnoveném areálu vzniká nejen muzeum lázeňství, ale také stálé expozice věnované Dušanu Jurkovičovi a Leoši Janáčkovi.
Zlínský kraj | Lázně a wellness

Užijte si Velikonoce na Valašsku s ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků

Malebnou oblast Valašska si většinou spojujeme s tradičními lidovými zvyky a bohatou folklorní tradicí. Připomenout si jejich význam a historii se přímo nabízí na Velikonoce v oblíbeném skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, který přiblíží sváteční i každodenní život generací našich předků. Při procházce Valašskou dědinou si připomenete velikonoční zvyky a tradice. Průvodci vám budou tetičky a strýčkové, kteří povypráví o významu svátků jara, naučí vás plést tatary či malovat kraslice. Krom toho, že okusíte tradiční velikonoční pokrmy, se dozvíte, co jsou rapače, jak připravit pučálku nebo k čemu sloužily muší ráje. Areály Valašského muzea v přírodě ožijí po celý velikonoční prodloužený víkend ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků.
Zlínský kraj | Kultura

Reprezentační sály na Arcibiskupském zámku v Kroměříži voní jarními květinami a v Letním bytě zní hudba květin

Jaro už klepe na dveře a s ním přichází nová návštěvnická sezona na Arcibiskupském zámku v Kroměříži, kterou zde zahajují tradičně týden před Velikonocemi. Jako každé jaro i letos připravili na zámku unikátní květinovou výzdobu reprezentačních sálů. Velké sály provoní jarní květiny, letní byt arcibiskupa se nakrátko promění v hudební salonek a symbolicky se rozezní tóny stylizovaných květinových hudebních nástrojů. Zámeckou Květnici jara doprovodí výstava sochaře Jiřího Netíka a nejmenší návštěvníci jsou zváni do tvořivé dílničky.
Zlínský kraj | Kultura

Lačnovské louky opět pokrývají květy šafránu!

Valašské louky v okolí obce Lačnov na Hornolidečsku právě nyní krásně kvetou. Očekává se, že fialovo-bílý koberec drobných kvítků vzácného šafránu bělokvětého pokryje zdejší stráně koncem tohoto týdne nebo na samém začátku dubna 2024. Tato přísně chráněná květinka zde každoročně vykvétá v hojném počtu – jedná se o nejbohatší naleziště této exotické rostlinky v České republice. Jedním z důkazů nástupu nejkrásnějšího ročního období jsou šafránem poseté louky v Lačnově a v jeho okolí – např. na Sucháčkových pasekách.
Zlínský kraj | Příroda