Úvod > Aktuality > Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět v Národním technickém muzeu
Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět v Národním technickém muzeu
">
Kultura

Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět v Národním technickém muzeu

  • Vydáno22. prosince 2018
Co všechno se u nás za sto let republiky podařilo vymyslet a vyrobit? Hlavní výstava v roce 2018 představuje u příležitosti výročí založení Československa technický a průmyslový vývoj samostatného československého státu po celou dobu jeho existence, tj. od roku 1918 do roku 1992, spolu s příběhy významných firem i předních osobností. Expozice bude k Národním technickém muzeum Praha vidět až do 29. 9. 2019.
made in czechoslovakiaK vidění je 130 exponátů především ze sbírek Národního technického muzea. Kromě trojrozměrných exponátů – výrobků, prototypů a modelů – vás výstava Made in Czechoslovakia provede návštěvníka historií československé techniky a průmyslu dobové dokumentační a propagační materiály, dokumentární filmy, digitální projekce i interaktivní hry. Nechybí ale ani dětský koutek s ukázkou dobových hraček.

NTMCílem výstavy je představit návštěvníkovi téma ve všech jeho podobách a souvislostech. Nikoli ve formě jednoznačné adorace či naopak kritiky, ale jako velmi komplikovaný, pozoruhodný a zároveň nejednoznačný fenomén, jímž bezesporu je. Na jedné straně poznamenaly československou historii dvě meziválečné hospodářské krize, šest let okupace, násilné znárodňování a konečně čtyřicet let direktivního řízení a izolace od nejvyspělejších zemí světa. Na straně druhé zaznamenala československá historie světově úspěšný export technologií i produktů potravinářského i textilního průmyslu, prvenství ve výrobě motocyklů tramvají nebo významné patenty (tlakový licí stroj, pneumatický tryskový stav, kontaktní čočky apod.) a konečně i pozoruhodné počiny v oblasti architektury, stavitelství a designu.

Výstavu bude možné navštívit až do 29. září 2019. O Vánocích Národní technické muzeum zvláštní otevírací dobu: 22. a 23. 12. od 9 do 18 hodin. Na Štědrý den 24. 12. je zavřeno. Na Boží hod 25. 12. je otevřeno pouze odpoledne 13 až 18 hodin. Od 26. do 30. 12. je otevřeno od 9 do 18 hodin. Na Silvestra 31. 12. je zavřeno a na Nový rok je otevřeno pouze odpoledne 13 až 18 hodin.
Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.