Úvod > Aktuality > Ochutnejte skvělá vína během Vinobraní na Grébovce
Ochutnejte skvělá vína během Vinobraní na Grébovce
"> "> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Ochutnejte skvělá vína během Vinobraní na Grébovce

  • Vydáno22. září 2022
Tradiční vinobraní v Havlíčkových sadech, známých také jako Grébovka, letos bude již popatnácté! Jeden z nejkrásnějších pražských parků opět pohostí moravské vinaře a stánky s dobrým jídlem 23. a 24. září 2022 od 12 do 22 hodin. Akce je dvoudenní, v pátek probíhá na Náměstí Míru, v sobotu pak v Havlíčkových sadech neboli Grébovce. Na akci bude možné zakoupit nejen víno a burčák, ale i nealkoholické občerstvení a pokrmy.
vinobraní na grebovceDoložená historie vinice v Grébovce sahá do 14. století. Tradice „nového“ Vinobraní na Grébovce se díky městské části Praha 2 oživila v roce 2007 a každým rokem její oblíbenost stoupá. Pořadatelé slibují, že o dobré víno a chutnou gastronomii nebude nouze, a zvou návštěvníky, ať si užijí poslední dny babího léta a ochutnají letošní burčák. Součástí dvoudenní oslavy sklizně budou koncerty, rozhovory s vinaři. Těšit se můžete na 81 stánků s vínem, burčákem a občerstvením.

Vinobraní začne v pátek 23. září ve 14:00 na náměstí Míru. V rámci kulturního programu vystoupí například cimbálová muzika, lidový smyčcový soubor Količek nebo The Valentines, účastníci českého kola Eurovize. Novinkou letošního ročníku je "žetonová hra" – pořadateké v parku Grébovka rozházeli desítky dřevěných žetonů. Každý, kdo žeton najde a odevzdá ho v sobotu 24. září u stánku Městské části Praha 2, dostane dvojku burčáku zdarma.
 

Sobotní vinobraní v parku Grébovka

Vinobraní na GrébovceNa ochutnávku nápoje z hroznů mohou zájemci přijít v sobotu 24. září k umělé jeskyni, grottě, kde vznikne tradiční vinařské městečko. Víno a burčák budou vinaři rozlévat na 37 stáncích. V nabídce budou rovněž gastronomické speciality z různých koutů světa a občerstvení pro lidi s bezlaktózovou či bezlepkovou dietou. Připravena je i ukázka rukodělných výrobků a výstava dřevěných vyřezávaných obrazů. O kulturní vyžití se v pátek postará cimbálová muzika či indierocková kapela The Valentines. V sobotu otevře kulturní program vystoupení pop rockové skupiny Eddie Stoilow ve 13:00. V podvečer se můžete těšit na koncert kapely Děda Mládek Illegal Band a zpěváka Petra Rezka, který na vinobraní pokřtí svou novou desku. Pro děti budou v dolní části parku připraveny tvůrčí dílny a malování na obličej.

Grébovka a její krásná zákoutí potěší všechny příchozí, kteří se mohou těšit na vinaře a jejich vína i stánky s teplým i studeným občerstvením. Během dvou dnů budou v Grébovce desítky stánků s pestrým zastoupením mezinárodní kuchyně. Na návštěvníky vedle kvalitního moravského vína a kávy Nespresso čekají např. speciality na grilu, mořské plody, italské delikatesy atd.
Pavilon Grébovka s unikátní historickou vinicí

Pavilon Grébovka s unikátní historickou vinicí

Grébovka, neboli Havlíčkovy sady, je rozsáhlý park na rozhraní Prahy 2 a Prahy 10. Na místě, kde se nyní rozkládá park, se původně nacházely vinice, založené Karlem IV. v druhé polovině 14. století.

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Park inspirovaný italskou renesancí nabízí kromě unikátních výhledů na Prahu i posezení v půvabné vinárně Viniční altán uprostřed rozsáhlých vinic či v zahradní kavárně Pavilon Grébovka s unikátní replikou původní historické kuželkové dráhy ze 70. let 19. století.

Gröbeho vila – letní sídlo podnikatele Moritze Gröbeho v Praze

Gröbeho vila – letní sídlo podnikatele Moritze Gröbeho v Praze

Dvoupatrová novorenesanční vila na Praze 2 postavená na náhorní rovině nad údolím Botiče je nápadnou dominantou při pohledu od Vršovic a Nuslí. Pražský průmyslník Moritz Gröbe byl společníkem firem Lanna a Šebek, které držely prim v železničních spojích, budování tratí a produkci železa v Čechách.