Úvod > Aktuality > Výlet na Ještěd pěšky, autem i lanovkou: nahoře potkáte Marťana!
Výlet na Ještěd pěšky, autem i lanovkou: nahoře potkáte Marťana!
"> "> "> "> ">
Zážitky

Výlet na Ještěd pěšky, autem i lanovkou: nahoře potkáte Marťana!

  • Vydáno11. září 2018
Plačící Marťánek, unikátní horský hotel, lyžařské středisko, přírodní park, kabinová lanovka a fantastický výhled do všech světových stran: mnozí z vás dobře tuší, že je řeč o Ještědu. Teď máte ještě jeden důvod navíc, proč se sem právě teď vypravit na výlet: v sobotu 15. září bude totiž Ještěd slavit své výročí.
Známý vysílač a horský hotel Ještěd oslaví v sobotu 15. září již 45. výročí od otevření. Možná proto, že leckomu svou siluetou připomíná vesmírnou raketu, i oslavy budou laděné ve stylu tajemného vesmíru.

Prohlédnete si jindy nepřístupné prostory vysílače a hotelu, podíváte se do strojovny kabinové lanovky, do areálu skokanských můstků či na stanici horské služby. Navíc i letos bude tradiční součástí programu závod ve vynášení pivních sudů na vrchol!
 

Zastávky na vrcholu Ještědu

Hora Ještědnadmořskou výškou 1 012 metrů leží v těsné blízkosti Liberce. Když vyvstane otázka, jak se na nejvyšší vrchol Ještědsko-kozákovského hřbetu dostat, vždy je k dispozici kabinová lanovka, budovaná jako jedna z prvních visutých lanovek u nás. Stavěla se v letech 1932–33 a na 1 115 metrů dlouhé trati za čtyři minuty zdolá převýšení 400 metrů. Dolní stanice leží v liberecké městské části Horní Hanychov kousek od zastávek městské hromadné dopravy.

V době, kdy lanovka slavnostně zahájila provoz, sice moderní vysílač na vrcholu hory ještě nestál, ale už dlouho šlo o oblíbené výletní místo. Dominanta a symbol severních Čech se pyšní tím, že na vrcholové skále byl údajně již v roce 1737 vztyčen první kamenný kříž. Ještědské kříže jsou velkým tématem, ten poslední tu po různých peripetiích a výměnách kamene za dřevo a naopak stojí od roku 1990. Další zastavení při procházce po vrcholku hory musí patřit žulovému Rohanskému kameni z roku 1838, který připomíná někdejší hranici mezi Rohanským a Clam-Gallasovským panstvím, a malému Marťánkovi. Inspirací pro bronzovou plastiku mrněte z Marsu byla pro sochaře Jaroslava Rónu fotografie embrya, které si mne oči. Představte si, jak mu je: Marťánek pláče, že se ztratil a touží se vrátit do svého domova, do prostředí, kde by návštěvníci Ještědu nedokázali přežít jedinou vteřinu.
 

Horský hotel a jeho předchůdci

Občerstvení na vrcholu Ještědu se dalo sehnat už během letních nedělí roku 1844. Stánek postupně vystřídala horská chata a v roce 1876 na vrcholu přibyla pět metrů vysoká dřevěná věž, vůbec první rozhledna této části Čech. Na začátku 20. století vznikl nový horský hotel s vyšší rozhlednou, vzápětí v těsné blízkosti vyrostla tři kilometry dlouhá sáňkařská dráha; víte, že se na ní v roce 1914 konalo první mistrovství Evropy?

Lanovka postavená ve třicátých letech vyvážela na vrchol tisíce návštěvníků, kterým už staré horské chaty přestávaly stačit. Obě ale v letech 1963 a 1964 vyhořely a uvolnily tak prostor novému projektu. Tím se stala známá stavba, od počátku navrhovaná jako horský hotel a televizní vysílač v jednom. Projekt vypracoval architekt Karel Hubáček, základní kámen byl položen v červenci 1966 a slavnostního otevření se stavba dočkala 21. září 1973 – proto se právě v září konají tradiční Oslavy Ještědu.

Vysílač na Ještědu si odvážnou konstrukcí i architekturou, která opticky prodlužuje kuželovitý vrchol hory a skvěle ladí s okolní krajinou, záhy získal pozornost v tuzemsku i v zahraničí. V roce 1969 za ni architekt Hubáček získal prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů.
 

Co možná nevíte o Ještědu

  • Perretova cena není jediné ocenění, kterým se ještědský vysílač pyšní. V roce 1998 byl zařazen mezi kulturní památky, o dva roky později byl oceněn titulem nejlepší česká stavba 20. století, v roce 2006 byla stavba prohlášena národní kulturní památkou a následně v roce 2007 byl vysílač připojen na indikativní seznam UNESCO.
  • Ještěd je dobře viditelný z řady vyhlídkových míst a i z jeho vrcholku se otvírá vynikající kruhový rozhled na polovinu Čech. Dobře odtud uvidíte Jizerské hory, Krkonoše a Orlické hory, Železné hory, Polabí, Brdy, horu Říp nebo České středohoří. Při perfektních podmínkách uvidíte i přibližně 150 km vzdálený Klínovec v Krušných horách, Doupovské hory nebo Žižkovskou televizní věžPraze.
  • Na svazích Ještědu se nachází oblíbené lyžařské středisko se skokanskými můstky, hora je také součástí přírodního parku Ještěd.
  • Kudy na Ještěd? Záleží na tom, zda se chcete podívat hlavně k vysílači anebo si užít malebnou přírodu v okolí. Nahoru vede bezpočet tras pro pěší ze všech směrů, o lanovce už byla řeč. Dostanete se tam i autem, na motocyklu nebo na kole, a to po silničce, která vede kolem dolní stanice lanovky. Zaparkovat můžete na parkovišti Výpřež (odkud míří na vrchol s převýšením přibližně 160 metrů několik turistických značek a dvě naučné stezky; jedna z nich vás zavede na vyhlídku Červený kámen) anebo až na parkovišti Ještědka těsně pod vysílačem.
  • Hezká cesta vás čeká i při pokračování z Výpřeže na lesní křižovatku zvanou Semerink a dál po lesní asfaltce na Pláně pod Ještědem. Tady můžete navštívit Muzeum horské služby, k vrcholu Ještědu zbývají asi 2,5 km pěšky s převýšením 222 metrů.
Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.

Jizerskohorská rozhledna Bramberk

Jizerskohorská rozhledna Bramberk

K symbolům města Lučany nad Nisou v Jizerských horách patří rozhledna Bramberk (787 m n.m.). Z rozhledny se otvírá kruhový výhled do širokého okolí, uvidíte tak např. Sněžku, Černou horu, Bezděz nebo Ještěd. Rozhledna prošla rekonstrukcí a nově je otevřena pro návštěvníky od konce října 2016.

Nový prales – nový život nedaleko Ještědu

Nový prales – nový život nedaleko Ještědu

Vydáte-li se do lesů na Ještědském hřebeni může se vám stát zvláštní věc. Uprostřed monotónního smrkového porostu najednou uvidíte oplocenku a za ní les úplně jiný. Pestrý, svěží a barevný. Mezi smrky se zelenají mladičké buky, jedle či javory. Je to les takový, jaký by měl být.

Hřebenovka Ještěd-Praděd: multifunkční turistická magistrála

Hřebenovka Ještěd-Praděd: multifunkční turistická magistrála

Hřebenovka – vrcholová trasa vedoucí z Libereckého kraje přes Německo, Polsko a Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký kraj až na Praděd. Poznejte trasu, která byla proznačena již na začátku 20. století a provede vás přes vrcholky všech pohoří při hranici.

Skiareál Ještěd – hory za rohem

Skiareál Ještěd – hory za rohem

Skiareál Ještěd – to pravé místo pro aktivní trávení volného času jak v zimě tak v létě. Skareál je vhodný pro individuální sportovce i rodiny s dětmi. Přijeďte k nám tramvají z centra Liberce nebo autem z Prahy za pouhou hodinku. Lyžařské středisko je položeno ve výšce 540 až 1012 metrů nad mořem.

Lanovka na Ještěd – z důvodu rekonstrukce do odvolání mimo provoz

Lanovka na Ještěd – z důvodu rekonstrukce do odvolání mimo provoz

Lanová dráha z Liberce na Ještěd je jedinou lanovkou Český drah. Z Horního Hanychova vás vyveze až k hotelu Ještěd, známé dominantě širokého i vzdáleného okolí. Za dobré viditelnosti se z vrcholu otevírá krásný pohled na Krkonoše, Jizerské a Lužické hory, Český ráj a České středohoří.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl