Úvod > Aktuality > Setkejte se s Mikulášem aneb tipy pro rodiny s dětmi

Setkejte se s Mikulášem aneb tipy pro rodiny s dětmi

Vydáno 2. prosince 2019 Zážitky
Šestého prosince slaví svátek Mikuláš. V předvečer svých jmenin, 5. prosince, přichází svatý Mikuláš se svým doprovodem, aby navštívil všechny děti. Vezměte svoje ratolesti na večerní procházku - v ulicích budete potkávat Mikuláše v doprovodu anděla a čerta. Mikuláš rozdává hodným dětem sladkosti a drobné dárky, čert dává těm zlobivým brambory nebo uhlí. Aby se děti tolik nebály, přimlouvá se u Mikuláše anděl.

Pověsti a pohádky v roubených chalupách, vánoční koledy na jarmarku, ochutnávka vína na zámku, plavba po Vltavě nebo projížďka parním vlakem, to vše můžete zažít v doprovodu Mikuláše a jeho družiny. Portál Kudy z nudy přináší tipy na sedm mikulášských akcí, kde na vás čeká spousta zábavy, gastronomických lahůdek a nevšedních zážitků.

Čtvrtek 5. prosince bude patřit již tradičně Mikuláši a na většině míst v České republice si pro vás připravili bohatý program. Můžete účastnit mikulášských nadílek, jarmarků a zajímavých akcí a postupně se naladit do vánoční nálady.

MikulášO svatém Mikuláši, který má svátek 6. prosince, kolují rozsáhlé legendy. Je představován jako světec, patron, ochránce a především jako přítel dětí. Hodné ratolesti bývají obdarovány dárečky, sladkostmi a ovocem a na ty, které zlobily, většinou čeká jen pytel uhlí či pár brambor. I zlobivější děti ale mohou Mikuláše umluvit hezkou básničkou nebo písničkou a slibem, že se do příštího roku polepší.
 

Setkání s Mikulášem za svitu loučí a petrolejek ve Valašském muzeu

Mikuláš RožnovNadělování dárků, pečení perníčků, výroba čokolády nebo ukázka kovářského řemesla, to je jen část bohatého programu, který si pro vás připravili na čtvrtek 5. prosince ve Valašském muzeuRožnově pod Radhoštěm spod názvem Mikulášský podvečer. V roubených chalupách za svitu loučí a petrolejek, za praskotu ohně v kamnech a pecích si vychutnáte tu pravou mikulášskou atmosféru. Děti se mohou těšit na nadělování dárků od Mikuláše a jeho matičky, což je v Rožnově starým zvykem. Pro odvážnější je připravena pohádková cesta kolem čertova mlýna.

valašské muzeumV chalupách budou také připraveny vánoční speciality, například vánoční čaj, sušené ovoce a pečivo. V poslední chalupě se můžete zastavit u roztopeného ohně a poslechnout si pověsti a pohádky místního staříčka. Do muzea v přírodě můžete vyrazit již ve 14 hodin, konec oznámí ponocný v 18 hodin a celá dědina se s vámi tiše rozloučí. Vstupné na Mikulášský podvečer v Rožnově pod Radhoštěm činí 100 korun, zvýhodněné je za 80 korun a rodinné za 200 korun.
 

Slet Mikulášů, čertů a andělů v Havlíčkově Brodě 

svatý mikulášTradiční slet Mikulášů, čertů a andělů se koná na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě koná 5. prosince od 16 hodin. Kousek od náměstí se podívejte na peklo, jež je připraveno v podzemí ve Svatovojtěšské ulici.

Dále budou připraveny písně a koledy hrané orchestrem Zbyňka Paličky. Nato následuje zábavný program pro děti, který připraví Český rozhlas Vysočina a Divadýlko Mrak.
 

Čerti na Čertovce

Pražské BenátkyPředvečer svátku sv. Mikuláše se konají již tradiční čertovské plavby pro děti a jejich rodiče. Vltavské břehy zaplní čertovská cháska, ale na palubě našich celodřevěných lodí budete v bezpečí. První loď vypluje v 17:00 z podzemního přístaviště Judita (Křižovnické náměstí č.3).

Při třicetiminutové plavbě na vás čerti vychrlí strašidelné pověsti a příběhy plné ohně. Na řece se potkáte i se samotným Mikulášem, který hodné děti náležitě odmění. Nenechte si ujít Čertovku plnou odlesků čertovských ohňů.
 

Mikuláš na věži v Ostravě

MikulášPřijďte s dětmi na Vyhlídkovou věž Nové radnice, kde na ně bude čekat Mikuláš s čertem i andělem.
Ve čtvrtek 5. prosince bude na všechny děti i dospělé na Vyhlídkové věži čekat Mikuláš doprovázen krásným andělem i strašidelným čertem.

Básničky dětí odmění Mikuláš drobnými dárky. Věž je otevřena od 9:00 do 19:00 hodin.
 

Přílet anděla do Českých Budějovic

AndělAnděl přiletí na českobudějovické náměstí 5. 12. 2019 v 17:45 hod. Přijďte se podívat na historický přílet posla nebes na náměstí Přemysla Otakara II. Anděl začal poprvé létat v roce 2000. Tehdy z Černé věže letěla pouze loutka v nadživotní velikosti.

Velkou pozornost si vysloužil rok 2003, kdy se anděl, kvůli technické závadě, asi v jedné třetině svého letu zasekl. Nakonec vše dobře dopadlo a přistání bylo hladké. Uvidíme, jak tomu bude tentokrát, andělovi přejeme šťastnou cestu do Českých Budějovic.


Mikulášská nadílka na Staroměstském náměstí

VanocniTrhyPraha-foto-Traga-4Staroměstské náměstí v centru české metropole zaplní v čtvrtek 5. prosince stovky nadpřirozených bytostí. Čerti, Mikuláši a andělé přijdou rozveselit a obdarovat malé i velké návštěvníky největších vánočních trhů v České republice.

Dvouhodinová mikulášská show s názvem Andělské Vánoce začne v 16 hodin. Chybět nebudou soutěže, zpívání koled ani další hry a zábava. Děti se mohou těšit na nový příběh čertíka Albertíka, který se tentokrát stane nechtěným Andělem páně. V pohádce se na pódiu Staroměstského náměstí objeví také trumpetista Oslík, sněhulák Kulička, vánoční Mráčkové, čertovská rodinka, andělská kapela, kamarád sob, poštovní králíček a zahraniční host Grinč. Nejmenší se mohou těšit také na tradiční volbu nejhezčí masky.