Úvod > Aktuality > Víkend Křišťálového údolí 2023: užijte si prohlídky skláren a ateliérů
Zážitky

Víkend Křišťálového údolí 2023: užijte si prohlídky skláren a ateliérů

  • Vydáno22. listopadu 2023
Letos již po čtvrté otevřou své brány desítky sklářů, výrobců bižuterie nebo vánočních ozdob v celém Libereckém kraji. Návštěvníci Víkendu Křišťálového údolí se budou moci vydat i do muzeí a středních sklářských a uměleckých škol v Jablonci nad Nisou, Železném Brodě, Kamenickém Šenově nebo Novém Boru. Otevřené dveře ateliérů, skláren a škol budou ve dnech 25. a 26. listopadu 2023. Poznejte a podívejte se na práci se sklem zblízka!
křišťálové údolíExistuje jediné místo na zemi, Křišťálové údolí, kde se již téměř pět set let snoubí jedinečná příroda s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo. Výjimečný sklářský a šperkařský kraj na severu Čech sahá od úpatí Lužických hor z Kamenického Šenova přes Jablonné v Podještědí až po DesnouJizerských horách a Turnov. Právě do míst, kde se zrodil český křišťál, zve všechny milovníky křehké skleněné krásy Víkend Křišťálového údolí.

Živá současnost téhle tradice je ale nejen v nádherných výrobcích, obdivovat můžete i samotný proces výroby, která se mnohde příliš neliší od té před sto lety. Je to strhující a jedinečný zážitek. Zahajte Vánoce o víkendu 25. a 26. listopadu 2023 v Křišťálovém údolí. Můžete se těšit na zážitky a vánoční dárky z otevřených skláren, šperkařských a bižuterních dílen, muzeí i uměleckých škol.


Lužické hory: sklářské dílny a hutě

Víkend Křišťálového údolíV Lužických horách budou otevřené provozy na Novoborsku a Kamenickošenovsku, návštěvníci se mohou vydat do sklářských hutí, jako je třeba ta, kterou provozuje Jiří Haidl ve Svojkově nedaleko Sloupu v Čechách, který zde vyrábí repiliky historického skla. Zváni jste i do Florianovy huti v roubené chalupě mezi Českou Lípou a Novým Borem. A otevřena bude i rodinné sklárna Novotný Glass v Novém Boru. Dále lze nahlédnout do skláren Pačinek Glass v Kunraticích u Cvikova, Vagnerglass v Chotyni nebo do sklárny s krčmou Ajeto.
 

Český ráj: muzea, ateliéry a drahé kameny

Jednou ze symbolických skleněných bran do Křišťálového údolí je město Železný Brod. Zde můžete zavítat do prodejní galerie firmy Detesk. Skleněné ručně vyráběné šperky uvidíte ve sklářském studiu Oliva, k návštěvě láká i Minimuzeum skleněných betlémů. Oblíbenou zastávkou milovníků kvalitních šperlů je zlatnická a brusičská dílna Stefany ve Bzí: ro návštěvníky bude připravena 10% sleva na všechny šperky Stefany a na vybrané kolekce ve staromědi sleva 20 až 40%. O zajímavý výklad o kamenech nepříjdete, jen brusírna bude z technických důvodů uzavřena.

sklářProhlídky v provozu, ukázky výroby jako v běžném pracovním dni, prodej výrobků za zvýhodněné ceny, netradiční výrobky nabídne Mosaic & glass studio Mimoosa v obci Přepeře u Dolního Bousova. Galerie Granát v Turnově zve zájemce na prezentaci šperků s českými granáty, dětské dílny a do prodejny granátových šperků či skleněných dárků s českými granáty. Ulička řemesel v centru Turnova nabídne pouze v sobotu galerie a čtyři ateliéry s přehlídkou řemesel a prodejem uměleckých předmětů. Těšit se můžete na korálkové dílničky pro děti (korálky od Rutkovsky beads), vánoční ozdoby, pletené náramky a náhrdelníky, večerní šperkařský workshop pro dospělé. Nádhera a pestrost drahých kamenů, ale také muzeum plné zábavy, akce i poučení. Muzeum Českého ráje v Turnově vás pobaví i poučí. Specializací muzea jsou drahé kameny a jejich zpracování. V Klenotnici zhlédněte také krátkodobou novinku – jde o exkluzivní granátovou soupravu. Přijďte se v předvánočním čase podívat na ruční výrobu šperků – do své dílny vás zve firma Jewstone s.r.o. v Skálově ulici. Výrobky manželů Urbanových, historické originální předměty či zajímavosti o výrobě skleněných figurek se dozvíte v rodinné firmě Urbanglass v Hubálově. Uvidíte práci u sklářského kahanu – figurky, vinutky a šperky vznikající ze skleněných tyčí navíjením, tažením, natavováním a oddělováním. Firma se specializuje na výrobu betlémů a skleněných květin.
 

Sklo z Jizerských hor: okurka z Jablonce, korálky a vánoční ozdoby

okurkaJablonci nad Nisou zve všechny zájemce na prohlídku Muzeum skla a bižuterie. Znáte anglosaský zvyk hledání vánoční okurky? Že ne? Pak se s ním můžete seznámit právě o víkendu 25. a 26. listopadu. K programu je na sobotu 25. připravena i tvůrčí dílna. V neděli přijďte nahlédnout pod ruce Vladimíra Svatoně, který se jako jeden z posledních zabývá robou černé bižuterie. Věděli jste, že se k tomu používají stále ještě původní, předválečné kameny? Po oba dny platí zvýhodněné vstupné do muzea, děti mají vstup zdarma. Otevřeno je mimořádně už od 9 hodin.

bižuterie korálkyDecor by Glassor – Vánoční dům na Sokolovském náměstív Liberci je znám především díky skleněným ozdobám. Na vlastní oči zde uvidíte krásu, dokonalý třpyt a brilanci českého křištálu. Nejpopulárnější jsou ozdoby ve tvaru koulí, avšak v nabídce nechybí i další tvary ozdob, jako jsou špice, zvonečky, olivy, rakety a figurky různých tvarů a velikostí. Pro děti bude otevřená tvořivá dílna. Severočeské muzeum v Liberci zve do Křišťálové věže. Vstupné do ní bude po oba dva dny výjimečně dobrovolné. V Jablonci nad Nisou bude otveřen Křišťálový ráj, kde si děti mohou navklékat korálky, malovat vánoční ozdoby anebo si navléknou vlastní náramek. Třpytivé vánoční tvoření – andílek, sněhová vločka, sněhulák nebo vlastní design? Kreativitě se meze nekladou! Přijďte si vyrobit třpytivé vánoční ozdoby z křišťálových ověsků ve firmě ArtCrystal Tomeš v Jablonci, kde vám na vánoční tvoření bude svítit více než 350 křišťálových svítidel! Bohatou nabídku tradiční jablonecké bižuterie a šperků budete mít v jablonecké firmě Arcon Bijoux, za sklem se vydejte do Spider Glass. Zajímavá prohlídka i tvoření vás čeká v G&B Beads, Muzeu výroby korálků. Návštěvníky bude vyhlížet po oba dva dny brusičská dílna Glass Pesničák v Josefově Dole.
 

Krkonoše: perličky z Rautisu

rautisJediným zástupcem regionu Krkonoš za Křišťálové údolí se letos na podzim stala firma Rautis v Poniklé. Otevřeno je tu po oba dny od 9 do 17 hodin, v sobotu se navíc konají noční exkurze v 19, 20, 21 a 22 hodin. Můžete se těšit na prohlídky v provozu a ukázky výroby jako v běžném pracovním dni. Prodej výrobků bude probíhat za zvýhodněné ceny, k mání budou také netradiční výrobky. A nebude chybět ani možnost vyzkoušet si vlastníma rukama výrobu nebo tvořivé dílny pro děti.

V sobotu 25. 11. 2023 se budou navíc konat speciální noční výpravy do perlařských dílen. Kapacita je omezená, proto prosíme o včasnou rezervaci on-line na webu rautis.cz. Za vstup se platí 180 Kč, vstupenka zahrnuje exkurzi za svitu petrolejek, teplý nápoj (svařák, káva, čaj v krámku Nad věcí). Přijďte si poslechnout příběhy pamětníků za světla petrolejky v sobotu při nočních prohlídkách. Firma Rautis se svou výrobou vánočních ozdob ze skleněných foukaných perliček uspěla v zápisu na seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.
Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Zajímá vás, jak se vyrábí perličkové vánoční ozdoby? Navštivte tradiční ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných perlí. Vyzkoušet můžete i vlastní šikovnost v kreativní dílně Rautis. Výroba krkonošských ozdob ze skleněných perel je na seznamu UNESCO.

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové

Sklárna Jílek v Kamenickém Šenově se stávajícím provozovatelem CKV s.r.o. pokračuje v tradici ruční výroby foukaného skla. Využít můžete možnosti exkurze do sklárny. Zájemci si mohou zakoupit ve firemní prodejně v areálu sklárny vybrané výrobky.

Ruční výroba replik historického skla ve Svojkově

Ruční výroba replik historického skla ve Svojkově

Máte možnost navštívit malou sklářskou huť a vidět unikátní ruční výrobu skla. Ke sklářské pícce na Svojkov jsou zváni všichni zájemci o shlédnutí tradičního sklářského díla. Je zde možnost spatřit jak nově ožívají historické číše a poháry králů a velmožů tradiční sklářské postupy.

Galerie Granát Turnov

Galerie Granát Turnov

Granát Turnov, družstvo umělecké výroby, je tradiční a největší producent originálních šperků s českými granáty. V zákaznickém centru naleznete expozici o historii a produkci Granátu Turnov a k vidění jsou také ukázky výroby granátových šperků.

Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Stálá expozice muzea zahrnuje vývoj rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti. Část expozice je věnována místní sklářské škole – nejstarší škole svého druhu v Evropě, firmě J. & L. Lobmeyr a mezinárodním sympoziím rytého skla.

Naučná stezka Po stopách sklářského řemesla v Novém Boru

Naučná stezka Po stopách sklářského řemesla v Novém Boru

Naučná stezka je součástí projektu Cesty tradičních řemesel a mapuje místní zajímavosti vztahující se (nejen) ke sklářské tradici.

Severočeské muzeum v Liberci

Severočeské muzeum v Liberci

Severočeské muzeum v Liberci prošlo mezi lety 2018 až 2020 nákladnou rekonstrukcí. Návštěvníkům se jeho zrekonstruované prostory, a nové moderní expozice otevřely začátkem roku 2021. Naleznete zde expozice uměleckých řemesel a průmyslu, kterým je vyhrazeno celé jedno patro muzea.

Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Jeden z nejvýznamnějších současných uměleckých sklářů evropské a zároveň světové scény dává nahlédnout do své sklárny v Kunraticích u Cvikova, která vznikla rekonstrukcí staré strojní a traktorové stanice a byla otevřena v roce 2015 přímo vedle tamního kostela.

Minimuzeum skleněných betlémů Železný Brod

Minimuzeum skleněných betlémů Železný Brod

Sbírka Aleny Kortanové s 80 skleněnými betlémy, historickými i moderními. Uvidíte betlémy figurkové, hutní, broušené, ryté, korálkové i velkou mozaiku. Je zde také prodejna skla s figurkami, korálky a betlémy a také kreativní dílnička pro děti.

Glassor Decorations – tradiční výrobce vánočních ozdob

Glassor Decorations – tradiční výrobce vánočních ozdob

Glassor Decorations je česká rodinná společnost specializující se na design, výrobu, prodej a export skleněných vánočních ozdob a sezónních dekorací. V sortimentu Glassor Decorations je několik tisíc druhů dekorací, ve všech barvách, tvarech, designu a zdobení.

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy.

České značky: vydejte se za příběhy Křišťálového údolí

České značky: vydejte se za příběhy Křišťálového údolí

Křišťálové údolí je místo, kde se zrodil český křišťál. Z něj pak mistři skláři vytvořili první broušený kámen na světě, první majestátní lustr i první křišťálový šperk, odtud se také vypravili do světa první obchodníci s hotovou bižuterií. Kde Křišťálové údolí leží a kde se seznámíte s jeho neobyčejným příběhem?

Muzeum Českého ráje v Turnově

Muzeum Českého ráje v Turnově

Nádhera a pestrost drahých kamenů, ale také muzeum plné zábavy, akce i poučení – to je Muzeum Českého ráje v Turnově. Muzeum v Turnově vám ukáže bohaté sbírky z archeologie, etnologie, mineralogie, historie, umění či horolezectví.

Sklárna Ajeto – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Sklárna Ajeto – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Sklárna Ajeto v Lindavě u Cvikova produkuje luxusní a exkluzivní sklo, které můžete spatřit v uměleckých galeriích celého světa.

Exkurze ve šperkařské firmě Stefany Šperky ve Bzí

Exkurze ve šperkařské firmě Stefany Šperky ve Bzí

Návštěvníci mohou nahlédnout pod pokličku malé rodinné firmy, kde se zabýváme ruční výrobou šperků s přírodními kameny. Během prohlídky navštívíte brusírnu kamenů s možností vyzkoušet si jeden z procesů brusičského řemesla.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí, plaket a vánočních ozdob ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi století a nově též Svět zázraků ve skleněném krystalu. Vydejte se za třpytivou krásou!

Floriánova huť – sklárna ve stodole v Častolovicích

Floriánova huť – sklárna ve stodole v Častolovicích

V roubené chalupě nesoucí název Floriánova huť, podle patrona těch, kteří pracují s ohněm, nenajdete ve stodole dobytek nebo čerstvě sklizenou úrodu. K vidění je zde pec na výrobu skla, které je známé nejen v České republice, ale i v Nizozemsku, Belgii nebo Americe.

Sklářské muzeum v Novém Boru

Sklářské muzeum v Novém Boru

V muzeu lze zakoupit kopie historického skla, tradiční skleněnou bižuterii a odbornou sklářskou literaturu. Ve výstavních prostorách se nachází sklo v časovém rozmezí od období baroka až po současnost.

Perlex Bijoux Jablonec

Perlex Bijoux Jablonec

Perly z Perlexu jsou vyrobeny pouze z českého skla a tuzemských materiálů a při jejich výrobě pečlivě dbají na životní prostředí.

Střední průmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově – nejstarší sklářská škola v České republice i na světě

Střední průmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově – nejstarší sklářská škola v České republice i na světě

V Kamenickém Šenově byla roku 1856 založena odborná sklářská škola, první svého druhu v Evropěm která zajišťovala odbornou přípravu místních malířů a rytců skla.

Sklářské Studio Oliva

Sklářské Studio Oliva

Nahlédněte do výtvarného prostředí našich ateliérů a objevte kouzlo skleněných šperků, objektů a mozaiek.

Expozice Klenotnice v Turnově

Expozice Klenotnice v Turnově

V podzemních prostorách Muzea Českého ráje v Turnově je umístěna expozice Klenotnice, která prezentuje práce v oblasti broušení a zasazování drahokamů, stříbrnictví, rytí kovů, uměleckého kovářství, odlévání kovů a restaurování Střední uměleckoprůmyslové a Vyšší odborné školy v Turnově.

Sklářská expozice Městského muzea Železný Brod

Sklářská expozice Městského muzea Železný Brod

Sklářská expozice Městského muzea je orientována na vývoj železnobrodského sklářství. Nová expozice uměleckého skla je dechberoucím vizuálním zážitkem.

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Sklářský komplex v Novém Boru. Unikátní prostor navržený architektem Bořkem Šípkem je plný děl od světoznámých výtvarníků. Zároveň zde můžete ochutnat kulinářské speciality a zhlédnout sklářskou výrobu v přímém přenosu, součástí muzea je totiž Sklářská restaurace a huť.

Městské muzeum v Železném Brodě

Městské muzeum v Železném Brodě

Muzeum má dvě stálé expozice umístěné odděleně ve dvou historicky zajímavých budovách. Sklářská expozice se nachází na náměstí ve funkcionalistické budově z r. 1936, národopisná expozice sídlí od roku 1998 v roubeném stavení zvaném Běliště z r. 1807.

Detesk Železný Brod – výroba dekorativního a technického skla

Detesk Železný Brod – výroba dekorativního a technického skla

Sklářská firma Detesk s.r.o. se zabývá výrobou foukaného dekoračního a technického skla. V rámci turistického programu můžete během hodinové prohlídky zhlédnout nejenom práci sklářů, ale také se v klidném prostředí výstavních prostor seznámit s historií sklářství na Železnobrodsku.

Glass Pesničák v Josefově Dole – brusičská dílna

Glass Pesničák v Josefově Dole – brusičská dílna

Firma Glass Pesničák se specializuje na výrobu broušeného, pískovaného a rytého skla. Hlavním produktem jsou parfémové flakóny vyráběné koncem 19. a začátkem 20. století. Dále zde vyrábí nápojové sklo, globusy, věštecké koule aj.

Další aktuality

Zámek Svijany zve o víkendu na zimní prohlídku

Hrady a zámky zahajují zámeckou sezónu a otevírají své brány návštěvníkům většinou na začátku dubna. Na zámku Svijany se však rozhodli toto pravidlo porušit a zámek pro návštěvníky otevřít i přesto, že ještě stále vládne astronomická zima. Nečekejte na zámeckou sezónu a vydejte se na prohlídku zámku už teď! Zámek Svijany pro vás otvírá své brány dvakrát do měsíce, a ve dnech 24. a 25. února 2024 tu bude otevřeno.
Liberecký kraj | Památky

Pašeráci a lyžníci v Rokytnici nad Jizerou vás zavedou do časů minulých

Rozhraní Jizerek a Krkonoš se v pátek 16. února vrátí v čase, na začátek minulého století. Rokytnici nad Jizerou ovládnou pašeráci, kteří sem přinesou originální zábavu na sněhu. Návštěvníky tu čeká nevšední podívaná v rámci tradiční akce Sjezd pašeráků. Na svazích se budou prohánět lyžníci v dobových kostýmech a maskách. Akce se koná v areálu Studenov, kde budou připraveny hry a soutěže, sjezd pašeráků z vrcholu Studenova a ohňová show.
Liberecký kraj | Zážitky

Skiareál Ještěd pro vás má limitovanou nabídku zvýhodněných skipasů

Spolu s jarními prázdninami připravil Skiareál Ještěd časově omezenou nabídkou akčních skipasů. Návštěvníci si nyní mohou zakoupit skipasy na denní i večerní lyžování za zvýhodněné ceny, a to v případě nákupu online prostřednictvím programu Gopass.
Liberecký kraj | Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: poznejte vzácné Jizerskohorské bučiny a biosférické rezervace UNESCO

Kde jinde si s Kudy z nudy připomenout Světový den divoké přírody než někde venku, pod širým nebem v horách nebo hluboko v lesích? Čekají na vás národní parky, chráněné krajinné oblasti, pestrá paleta přírodních památek, přírodní památky UNESCO a biosférické rezervace.
Liberecký kraj | Příroda

Rozhlednou roku je Hamštejn u obce Koberovy

Tradiční anketa Klubu přátel rozhleden opět vybírala mezi nově postavenými vyhlídkami roku 2023. Ve veřejném hlasování zvítězila rozhledna Hamštejn u obce Koberovy v Českém ráji. Na stříbrné pozici se umístila rozhledna Na Pasece u Trhového Štěpánova a bronzová příčka patří vyhlídce Janeček u Semil.
Liberecký kraj | Příroda

Jizerská 50 letos nebude: rozhodlo deštivé počasí a výrazná obleva

Aktuální obleva a déšť v Jizerských horách komplikují sněhové podmínky na tratích Jizerské 50. 57. ročník Jizerské 50 museli pořadatelé pošesté v historii kvůli nepříznivé předpovědi počasí zrušit. Doprovodný program bude zachován. Uskuteční se koncerty ČEZ Energy Fest v Jablonci nad Nisou a Liberci. Zájemci z řad závodníků i veřejnosti mohou přijít zdarma na kapelu Poletíme?, Pokáče nebo Ewu Farnou. Stejně tak uctění památky horolezců z expedice Peru 1970, které se přesune na neděli 11. února v 10:00 na stadion v Bedřichově.
Liberecký kraj | Zimní sporty

Mokřady, tůně, rybníky a ptačí pozorovatelny lákají k zimním procházkám

Mělké rybníky a jezera s pozvolnými břehy, lužní lesy, říční nivy i slepá ramena, tůně, vlhké louky, bažiny, močály, slatě a dokonce i vrchoviště, tedy rašeliniště s nepropustným podložím, zásobená srážkami: to všechno jsou mokřady. Vzácné ekosystémy připomíná první únorový pátek Světový den mokřadů.
Liberecký kraj | Příroda

Objevte národní kulturní památky Libereckého kraje

Krásu uplynulých staletí i obyčejný venkovský život ilustrují národní kulturní památky v Libereckém kraji. Vydejte se po stopách minulosti a poznejte skvosty, které stojí za to ochraňovat. Liberecký kraj je spojován především s množstvím dochované lidové architektury a také průmyslových objektů souvisejících s rozvojem textilního a sklářského průmyslu. V kraji naleznete také množství hradů a zámků, stejně jako církevních památek.
Liberecký kraj | Památky