Úvod > Aktuality > Víkend Křišťálového údolí: na prohlídky a výhodné ceny lákají desítky skláren a ateliérů
Víkend Křišťálového údolí: na prohlídky a výhodné ceny lákají desítky skláren a ateliérů
"> "> "> "> "> "> ">

Víkend Křišťálového údolí: na prohlídky a výhodné ceny lákají desítky skláren a ateliérů

Vydáno 16. října 2019 Zážitky
Křišťálové údolí na severu Čech přivítá první turisty. O víkendu 26. a 27. října se v řadě sklářských firem Jizerských a Lužických hor koná Víkend Křišťálového údolí. Můžete se vydat na prohlídky skláren, zkusit si vyrobit vlastní šperk a podívat se na práci se sklem zblízka.
Existuje jediné místo na zemi, Křišťálové údolí, kde se již téměř pět set let snoubí jedinečná příroda s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo. Výjimečný sklářský a šperkařský kraj na severu Čech sahá od úpatí Lužických hor z Kamenického Šenova přes Jablonné v Podještědí až po DesnouJizerských horách a Turnov. Právě do míst, kde se zrodil český křišťál, zve všechny milovníky křehké skleněné krásy Víkend Křišťálového údolí.
 

Čtyřicet míst a jedinečná nabídka

Na dva dny o víkendu 26. a 27. října se při Víkendu Křišťálového údolí otevřou dveře více než čtyřiceti prastarých skláren i moderních sklářských firem, ateliérů, sklářských škol a muzeí. Vy můžete být u toho a obdivovat nejenom nádherné výrobky, ale i samotný proces výroby. Je to strhující a jedinečný zážitek, zvlášť když si dokonce někde zkusíte vyfouknout skleničku nebo vyrobit drobnou bižuterii. Většina míst nabízí prohlídky výroby „jako v běžném pracovním dni“ a také prodej výrobků za výrobní ceny. Patří k nim například dvě známé krkonošské firmy, a to sklárna a minipivovar Novosad & synHarrachově, zřejmě nejstarší nepřetržitě fungující sklárna na světě založená už v roce 1712, a také Rautis, výrobce perličkových ozdob z Poniklé.
 

Železný Brod: muzea, ateliéry a středověké tajemství

Jednou ze symbolických skleněných bran do Křišťálového údolí je město Železný Brod. Ve Střední umělecké škole sklářské si prohlédnete práce studentů, laboratoře i školní sklářskou huť s ukázkami horkých technik zpracování skla. Do ateliéru Misamo si přijďte prohlédnout skleněné ručně vyráběné šperky, v galerii a dílně uměleckého rytého skla Pavlíny Čambalové nebo ve sklářském studiu Oliva si vyzkoušíte výrobu vlastníma rukama. Velké tajemství odhalíte ve zlatnické a brusičské dílně značky Stefany ve Bzí u Železného Brodu: kromě leštění českého achátu se dozvíte třeba o tajemství původu ametystů prorostlých krvavě červeným jaspisem, které září na stěnách kaple sv. Václava ve svatovítské katedrále na Pražském hradě a v kaplích sv. Kateřiny a sv. Kříže na hradě Karlštejně.
 

Sklo z Jizerských hor

Jablonci nad Nisou láká na prohlídky zdarma Muzeum skla a bižuterie nebo Arcon Bijoux s přehlídkou netradičních výrobků a workshopů, při nichž si vyrobíte minerální náramek. Na prohlídky provozu a tvořivé dílny pro děti zve jablonecká firma Ralton, výrobce ručně mačkaných skleněných komponentů pro bižuterní průmysl, spolupracující se světoznámými módními domy Jean Paul Gaultier, Chanel, Christian Dior, Louis Vuitton, Nina Ricci, Yves Saint Laurent, Prada a dalšími. Výrobu perličkové korálkové bižuterie si vyzkoušíte třeba v Atlas Bijoux v Zásadě nebo v jablonecké firmě Perlex Bijoux, v Alšovicích u Pěnčína pak čeká na všechny milovníky skla výrobce korálků a perel Beadgame; najdete tu rovněž kreativní dílnu a muzeum výroby skla. Dílny pro všechny tvořivé návštěvníky otevírá také Glassunicum ve Smržovce nebo jablonecké Palace Plus, největší prodejní galerie české bižuterie a skla.
 

Preciosa, Desná a Liberec

Akce se účastní také slavná sklářská firma Preciosa, která obvykle pořádá den otevřených dveří jen jednou ročně. Ten čas nastává právě o Víkendu Křišťálového údolí: podívat se můžete nejenom na ukázky výroby, ale také do jabloneckého showroomu, do vzorkovny Preciosa Beauty a do továren společnosti Preciosa OrnelaDesné a Preciosa-LustryKamenickém Šenově. V Liberci – Vratislavicích nad Nisou zve na prohlídky Evans Atelier, umělecké sklářské studio moderního designu, zdarma se můžete podívat také do brusičské dílny společnosti Lužické sklo, která se zabývá ručním dekorováním skla.
 

Další skleněné tipy

  • Máte cestu do Českého ráje? Na komentované prohlídky Klenotnice a ukázky broušení drahých kamenů v expozici Kamenářství zve Muzeum Českého rájeTurnově.
  • Sklárna Floriánova huť v Častolovicích u České Lípy zve na prohlídky výrobních provozů i možnost vyzkoušet si výrobu skla vlastníma rukama. Při Víkendu Křišťálového údolí bude zahájen vánoční výprodej skla.
  • Ve Skalici u České Lípy sídlí společnost TGK – technika, sklo a umění. Kromě prohlídek a možnosti vyzkoušet si výrobu skla si tu užijí i děti, pro které jsou nachystány tvořivé dílny.
  • Novém Boru zve na prohlídky sklárny společnost Crystalex, Vyšší odborná škola sklářská anebo Novotny Glass Studio, malá rodinná sklárna s brusírnou a sklářskou galerií s prodejem užitkového i uměleckého skla.
  • Z Nového Boru je to jen kousek do Lindavy ke sklárně Ajeto. Prohlídky zdarma doplňují tvořivé dílny, bohatý program a možnost občerstvení ve Sklářské krčmě. V Lindavě a Kunraticích zve na prohlídky také sklárna Pačinek Glass jednoho z nejvýraznějších uměleckých sklářů současnosti Jiřího Pačinka.
  • Kamenickém Šenově si prohlédnete například Sklářské muzeum, které připravilo tvořivé dílny pro děti, a také provozy firmy Prousek Exclusive Lighting, výrobce svítidel s originálním designem.
  • Chcete vidět, jak vzniká vitráž? Vydejte se do dílny Jaroslava Skuhravého v Novém Boru – Janově. Komentovanou prohlídku ateliéru je ale nutné dohodnout předem, vejde se sem jen omezený počet lidí a navíc kvůli práci s plochým (a drahým) sklem je nutná velkí opatrnost.
České značky: vydejte se za příběhy Křišťálového údolí

České značky: vydejte se za příběhy Křišťálového údolí

Křišťálové údolí je místo, kde se zrodil český křišťál. Z něj pak mistři skláři vytvořili první broušený kámen na světě, první majestátní lustr i první křišťálový šperk, odtud se také vypravili do světa první obchodníci s hotovou bižuterií. Kde Křišťálové údolí leží a kde se seznámíte s jeho neobyčejným příběhem?

Křišťálové údolí - unikátní místo zrodu českého křišťálu

Křišťálové údolí - unikátní místo zrodu českého křišťálu

Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy.

Design: české skleněné vázy, lustry a instalace, které září ve světě

Design: české skleněné vázy, lustry a instalace, které září ve světě

Říjen klepe na dveře a za nimi už čeká Designblok, největší výběrová přehlídka designu a módy ve střední Evropě. Pojďte si s portálem Kudy z nudy připomenout zajímavé projekty, úspěchy a nápady českých sklářů: s jejich díly se setkáte nejenom na designových přehlídkách, ale také leckde ve světě.

Preciosa – Lustry Kamenický Šenov

Preciosa – Lustry Kamenický Šenov

Firma Preciosa – Lustry v Kamenickém Šenově vyrábí lustry z broušeného křišťálového skla. Firma neumožňuje exkurze pro širokou veřejnost, pouze jednou ročně organizuje Den otevřených dveří v rámci Mezinárodního sklářského sympozia IGS.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí a plaket ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada - České sklo sedmi století a nově též Skleněný krystal. Vydejte se za třpytivou krásou!

Novotný Glass Centrum v Novém Boru - sklářská huť a restaurace

Novotný Glass Centrum v Novém Boru - sklářská huť a restaurace

Sklářský komplex v Novém Boru. Unikátní prostor navržený architektem Bořkem Šípkem je plný děl od světoznámých výtvarníků. Zároveň zde můžete ochutnat kulinářské speciality a zhlédnout sklářskou výrobu v přímém přenosu, součástí muzea je totiž Sklářská restaurace a huť.

Ajeto Glass Lindava - poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Ajeto Glass Lindava - poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Sklárna Ajeto v Lindavě u Cvikova produkuje luxusní a exkluzivní sklo, které můžete spatřit v uměleckých galeriích celého světa.

Floriánova huť - sklárna ve stodole v Častolovicích

Floriánova huť - sklárna ve stodole v Častolovicích

V roubené chalupě nesoucí název Floriánova huť, podle patrona těch, kteří pracují s ohněm, nenajdete ve stodole dobytek nebo čerstvě sklizenou úrodu. K vidění je zde pec na výrobu skla, které je známé nejen v České republice, ale i v Nizozemsku, Belgii nebo Americe.

Palace Plus - česká bižuterie a sklo v Jablonci nad Nisou

Palace Plus - česká bižuterie a sklo v Jablonci nad Nisou

Všichni milovníci české bižuterie a skla by si neměli nechat ujít návštěvu prodejní galerie Palace Plus v Jablonci nad Nisou. Na ploše 650 metrů čtverečních si budou moci vybrat z více než 5 tisíc druhů módní bižuterie, designového i užitkového skla a vánočních ozdob od 51 českých firem.

Ruční výroba replik historického skla ve Svojkově

Ruční výroba replik historického skla ve Svojkově

Máte možnost navštívit malou sklářskou huť a vidět unikátní ruční výrobu skla. Ke sklářské pícce na Svojkov jsou zváni všichni zájemci o shlédnutí tradičního sklářského díla. Je zde možnost spatřit jak nově ožívají historické číše a poháry králů a velmožů tradiční sklářské postupy.

Sklárna Slavia v Novém Boru

Sklárna Slavia v Novém Boru

Vydejte se poznat tajemství ruční výroby skla a vyzkoušejte si ze žhavé hmoty vyfouknout unikátní výrobek.

Sklářská osada Kristiánov

Sklářská osada Kristiánov

Vydejte se do bývalé sklářské osady Kristiánov a navštivte malé muzeum, jedno z nejvýše položených v České republice. Muzeum v bývalé sklářské chalupě připomíná kdysi nejvýznamnější sklářskou huť, jež byla v roce 1775 v Kristiánově založena.

Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Stálá expozice muzea zahrnuje vývoj rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti. Část expozice je věnována místní sklářské škole – nejstarší škole svého druhu v Evropě, firmě J. & L. Lobmeyr a mezinárodním sympoziím rytého skla.

Sklářské muzeum v Novém Boru

Sklářské muzeum v Novém Boru

V muzeu lze zakoupit kopie historického skla, tradiční skleněnou bižuterii a odbornou sklářskou literaturu. Ve výstavních prostorách se nachází sklo v časovém rozmezí od období baroka až po současnost.

Další aktuality

11.7.
2020
Zámek v Doksech láká na multimediální prohlídkový okruh

Zámek v Doksech láká na multimediální prohlídkový okruh

Českolipsko a Jizerské hory | Památky
8.7.
2020
#světovéČesko: Valdštejnova Boží voda a léčivé prameny z Lázní Libverda

#světovéČesko: Valdštejnova Boží voda a léčivé prameny z Lázní Libverda

Českolipsko a Jizerské hory | Lázně a wellness
6.7.
2020
Jedna z největších sbírek fuchsií v Česku je opět k vidění v Liberci

Jedna z největších sbírek fuchsií v Česku je opět k vidění v Liberci

Českolipsko a Jizerské hory | Příroda