Úvod > Aktuality > Vida! V Brně se otevírá nové zábavní vědecké centrum
Oceán v lahvi ve Vida! science centru
Zážitky

Vida! V Brně se otevírá nové zábavní vědecké centrum

  • Vydáno30. listopadu 2014
Výstava, na níž si na exponáty sáhnout doslova musíte. To je zábavní vědecký park Vida!, který se v Brně otevře všem vědění chtivým 1. prosince. Portál Kudy z nudy vás zve na vycházku světem vědy, v němž jsou pokusy určené všem, kteří se chtějí dozvědět více o světě okolo nás.
Netradiční vánoční dárek si připravilo pro své návštěvníky Brno. První prosincový den se v bývalém pavilonu D brněnského výstaviště otevře zábavní vědecký park Vida! s více než 150 exponáty, které vám přiblíží základní fyzikální jevy i další zajímavosti Země.

Proč právě Vida!

O názvu interaktivní expozice hlasovali lidé na internetu. Na výběr bylo hned několik daných názvů, ale hlasující mohli také přijít s vlastním nápadem. Nakonec těsně zvítězilo zvolání „Vida!“ A co si pod ním představit? Nadšení z objevu něčeho nového, překvapení i radost z pochopení zdánlivě složitého. Přesně to zažijete v Brně a „Vida!“ zvoláte určitě hned několikrát. Nový zábavní vědecký park můžete navštívit od 1. prosince denně od 10 do 18 hodin. Poslední vstupenky na pokladně zakoupíte v 16:30 a vyjdou vás na 190 korun pro dospělého, 110 korun pro dítě nebo 490 korun pro dva dospělé a dvě až tři děti.

Oceán v lahvi, Archimédův šroub nebo Bermudský trojúhelník?

Na ploše téměř 5 tisíc čtverečních metrů se seznámíte skrze 151 interaktivních exponátů se základními principy přírodních jevů, jako je zemětřesení, povodeň či Bermudský trojúhelník. Každý exponát můžete osahat a vyzkoušet tak Komenského „učení se hrou“ v praxi. Nevěříte, že je možné hýbat předměty jen myslí? Exponát Mind-ball vás vyvede z omylu. Alespoň tedy, co se týče malého míčku, který budete pomocí myšlenek ovládat.

Kolo na laně vám zase dokáže, že je možné jezdit po provaze jen pár metrů nad zemí na bicyklu a přitom se nepřevrátit. Zahrabat si také můžete na archeologickém pískovišti, kde si vyzkoušíte práci objevitelů. Ve Vida! centru nechybí ani život. Prohlédnout si budete moci „mravenčí zoo“, v níž žije společenství mravenců Atta, kteří vytváří unikátní civilizační systém. Překvapí vás, kolik toho s těmito šestinohými tvorečky má lidstvo společného.

Technické muzeum Brno

Kdo nemá po návštěvě centra Vida! vědy dost, měl by se z výstaviště vydat do Technického muzea v Brně-Králově Poli. V šestnácti stálých expozicích zjistíte, jaká udělátka zpříjemňují život nevidomým, jak funguje světelná panoráma neboli historická stereovize, která se na počátku minulého století těšila velké oblíbenosti a byla předchůdkyní biografu, nebo svět skrze čočku elektronového mikroskopu. Mimoto můžete navštívit Technickou hernu, kde si na vlastní kůži vyzkoušíte některé z vědeckých pokusů z oblasti akustiky, optiky, elektřiny či magnetismu. Pokud jste si už v Technickém muzeu byli pohrát, nezoufejte. Pokusy se pravidelně obměňují, takže určitě objevíte něco, co ještě neznáte.

Vánoční trhy na výstavišti

Navštívíte-li vědecký park ve dnech 5. až 14. prosince, navštivte také další pavilony brněnského výstaviště.  V tomto termínu se tam totiž konají tradiční Vánoční trhy s bohatým doprovodným programem. V téměř 500 stáncích budete moci nakoupit chybějící dárky i ozdoby z výroby chráněných dílen i z rukou talentovaných tradičních řemeslníků. Chybět nebude občerstvení, které se během deseti dní budete moci vychutnat při poslechu třicítky nejrůznějších koncertů.

Mezi vystupujícími bude třeba zpěvačka Radka Fišarová, zpěvák Petr Kotvald či oblíbené loutky z pořadu JŮ a HELE. Na trhy se můžete vydat každý všední den od 13 do 18 hodin a o víkendu od 10 do 18 hodin.
BVV – Brněnské výstaviště

BVV – Brněnské výstaviště

Veletrhy Brno navazují ve svém podnikání na tradici, která byla zahájena v roce 1928 Výstavou soudobé kultury v Československu. Na začátku 20. století vznikl jeden z nejznámějších evropských výstavních areálů. Brněnské výstaviště bylo otevřeno v roce 1928 a patří ke skvostům funkcionalismu.

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zapomeňte na muzeum. V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! se exponátů dotýkat prostě musíte. Ale pozor – možná pak nevyjdete z údivu. Objevujte, bavte se a učte se hrou.

Další aktuality

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Jihomoravský kraj | Zážitky