Úvod > Aktuality > Via ferrata v Děčíně má novou atrakci – lanový most
Via ferrata v Decíne má novou atrakci
"> Via ferrata v Decíne má novou atrakci "> Všem lezcum se odtud nabízí nádherný výhled na Decín, zámek i reku Labe "> Decínská via ferrata láká od svého jarního spuštení radu lezcu
Letní sporty

Via ferrata v Děčíně má novou atrakci – lanový most

  • Vydáno8. prosince 2014
Via ferrata na Pastýřské stěně v Děčíně láká na novou atrakci. Autor ferraty Karel Bělina zde ve výšce šedesáti metrů nad zemí vybudoval lanový most dlouhý dvanáct metrů. Všem lezcům se odtud nabízí nádherný výhled na Děčín, zámek i řeku Labe.
LezecLanový most se na vie ferratě v Děčíně nachází ve výšce šedesáti metrů nad zemí a spojuje dvě jednotlivé skalní stěny. Tomu, kdo se zde ocitne, se odkryje překrásný výhled nejen na město Děčín, ale také na zámek nebo řeku Labe.

Děčínská via ferrata láká od svého jarního spuštění řadu lezců. Drobnou nevýhodou je, že lanový most může vyzkoušet vždy pouze jeden člověk. Lano totiž z technických důvodů nemá vyšší nosnost.  K dispozici jsou zde dvě nástupové varianty na hlavní terasu v obtížnosti B. Z hlavní terasy vede pět směrů, které končí na hlavním pilíři, kde je umístěna stěnová kniha výstupů.

Jedna z tras je obtížnější a technicky náročná, tu nejlehčí by mělo zvládnout dítě od 9 let. Cesty však nejsou zpáteční, je po nich možné postupovat pouze nahoru.
Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Zámek okouzlí návštěvníky především tehdejší nejznámější rosarií v habsburské monarchii Růžovou zahradou a monumentální barokní konírnou. Otevřené je také revitalizované jižní křídlo.

Via ferrata v Děčíně na Pastýřské stěně

Via ferrata v Děčíně na Pastýřské stěně

Na Pastýřské stěně v Děčíně vznikla první česká via ferrata v centru města. Tras zajištěných ocelovými lany a stupačkami je na skále celkem 15, mají převýšení 90 metrů a jsou dlouhé od 150 do 170 metrů.