Úvod > Aktuality > Věže spojené lávkou: novinka v kostele se skleněnou střechou v Neratově
Památky

Věže spojené lávkou: novinka v kostele se skleněnou střechou v Neratově

  • Vydáno28. března 2019
Chcete poznat místo, kde se stal zázrak? Vydejte se do Neratova, pohraniční vesnice v Orlických horách. Ruina barokního kostela se proměnila v chrám se skleněnou střechu, loni navíc provizorní špičaté věže nahradily měděné báně a před pár dny se první návštěvníci vypravili do věží na prohlídku.
Kdo se někdy v Neratově zastavil, obvykle se sem rád vrací. Vesnice v Orlických horách se totiž mění před očima: postupně přibyl obchod, hospůdka a dokonce i minipivovar. Největší změny jsou ale vidět na poutním kostele Nanebevzetí Panny Marie, který mnozí považují za symbol vůle, víry a naděje. Je to jediný chrám v Česku s prosklenou střechou, kterou vidíte přímo do nebe. Kromě bohoslužeb se tu díky skvělé akustice pořádají koncerty a další akce, loni přibyly nádherné měděné báně – kopie takových, jaké míval kostel kdysi. V jedné z věží jsou zavěšené zvony, které se poprvé rozezněly loni před Vánocemi, věže propojila lávka a před pár dny do nich vyšplhali první návštěvníci. Pokud se vydáte v jejich stopách, čeká vás 101 schodů pravou věží nahoru, vyhlídka z lávky a sestup levou věží zpět na zem. Věže jsou přístupné denně od 9 do 16.30, v neděli od 11 do 16.30 hodin.
 

Na vršku báně je skrytá i slivovice

Pro horskou oblast nezvykle velký, 48 metrů dlouhý, 20 metrů vysoký a 19 metrů široký svatostánek byl vysvěcen roku 1723. Na sklonku druhé světové války ho ale ruský voják poškodil pancéřovou střelou. Náhodou nebo záměrně? To už se nikdy nedozvíme, ale říká se, že jeho velitel ho za to nechal zastřelit.

Bývalé mariánské poutní místo, kam chodili věřící z české i polské strany hranice, se v polovině 20. století proměnilo v odstrašující ruinu. Na demolici ale nebyly peníze, čekalo se, že kostel nakonec spadne sám. Život se sem vrátil až počátkem 90. let, kdy vzniklo Sdružení Neratov. Někdejší vysídlená pohraniční ves se stala domovem handicapovaných a zároveň duchovním centrem, díky dobrovolníkům se zvolna započalo i s obnovou kostela. Skleněná střecha ho proslavila po celé republice, nyní ho čeká obnova průčelí. Do makovic měděných bání bylo uloženo poselství pro budoucí generace: výroční zpráva sdružení, výrobky z místních chráněných dílen, záznamy z oprav kostela, fotografie, noviny, informace o pivovaru a dokonce i lahvička slivovice z poslední svatby, která se v Neratově konala.
 

Novinka: vyhlídka a galerie v Orlickém Záhoří

Na obnovu věží Neratov získal evropskou dotaci. Součástí projektu je také obnova věže ze 14. století, která náleží do systému městského opevnění v polské Bystřici Kladské, a věže kostela sv. Jana Křtitele v Orlickém Záhoří. Také ona nabídne výhledy do okolí, do kotliny na odvrácené straně Orlických hor na obě strany hranice. Navíc si prohlédnete historický mosazný hodinový stroj. Je sice stále funkční, ale nepřesný; nahradil ho moderní elektrický. Lákadlem je i výstavní prostor, který vznikl nad kostelní klenbou. V květnu se chystá vernisáž výstavy fotografií Rostislava Bartoně, připravuje se expozice s tipy na výlety po zajímavých místech Kladského pomezí, modely památek a interaktivními prvky. Prohlídky kostela, věže a galerie si objednáte v místním informačním centru.
 

Nejhezčí místa kolem Neratova a Orlického Záhoří

Ačkoli se údolí na východní straně Orlických hor snaží přilákat pozornost turistů, ani v hlavní sezoně tu nebývá nijak nabito. Je to ideální výchozí místo k výletům pěšky po Jiráskově cestě nebo na kole: k Masarykově chatě na Šerlichu a pak přes Malou a Velkou Deštnou ke Kunštátské kapli a z rozcestí Mezivrší zpět do Orlického Záhoří.

Vládkyní Orlických hor je princezna Kačenka, věčná Krakonošova milá. S dětmi si můžete výlet zpestřit pohádkovou hrou a společně se vypravit třeba na Kačenčinu pohádkovou stezku anebo s Kačenkou putovat po stopách sklářů.

Kousek od rozcestí Mezivrší objevíte pěchotní srub Průsek (otevřený bývá od května do září) a také volně přístupnou rozhlednu na Anenském vrchu.

Neratova vede značená trasa k dlouho utajené dělostřelecké tvrzi Hanička, postavené před druhou světovou válkou. Pozor, také tady bude otevřeno až od začátku května!
 
Poutní minipivovar Neratov

Poutní minipivovar Neratov

Sdružení Neratov otevřelo v Orlických horách poutní pivovar, který je prvním na české straně hor. Minipivovar je dalším z projektů sociálního podnikání a má pomoci dalším lidem s postižením a do budoucna má přispívat k finanční soběstačnosti obce.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou

V Neratově v Orlických horách najdete unikátní kostel se skleněnou střechou. Víska Neratov byla založena koncem 15. století jako osada sklářů. Zanedlouho poté zde vyrostl jednoduchý dřevěný kostelík. V kostele probíhá v roce 2022 rekonstrukce.

Chráněné dílny Kopeček – exkurze s ukázkou lidových řemesel v Orlických horách

Chráněné dílny Kopeček – exkurze s ukázkou lidových řemesel v Orlických horách

Chráněné dílny v bezbariérově upraveném areálu bývalého statku dávají práci lidem s postižením. Keramická, košíkářská, šicí a tkalcovská dílna, ukázky řemesel, kovárna a chlebová pec, velikonoční a vánoční jarmarky, možnost exkurzí a tvořivých dílen.

Další aktuality

Do Babiččina údolí se vypravte na Ratibořické ovčácké slavnosti

V sobotu 27. dubna 2024 se v Babiččině údolí budou konat Ratibořické ovčácké slavnosti, které připomenou letošní Den Země. Můžete se těšit na ukázku pastvy ovcí a práce pasteveckého psa, ochutnávku ovčích a kozích sýrů, folklórní vystoupení a tradiční řemeslníky. Součástí slavností je prodejní jarmark a dílničky pro děti. Akce se koná za každého počasí.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Královéhradecký kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Královéhradecký kraj | Kultura

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda