Úvod > Aktuality > Věže spojené lávkou: novinka v kostele se skleněnou střechou v Neratově
Věže spojené lávkou: novinka v kostele se skleněnou střechou v Neratově
"> "> "> ">
Památky

Věže spojené lávkou: novinka v kostele se skleněnou střechou v Neratově

Vydáno 28. března 2019
Chcete poznat místo, kde se stal zázrak? Vydejte se do Neratova, pohraniční vesnice v Orlických horách. Ruina barokního kostela se proměnila v chrám se skleněnou střechu, loni navíc provizorní špičaté věže nahradily měděné báně a před pár dny se první návštěvníci vypravili do věží na prohlídku.
Kdo se někdy v Neratově zastavil, obvykle se sem rád vrací. Vesnice v Orlických horách se totiž mění před očima: postupně přibyl obchod, hospůdka, kavárna a dokonce i minipivovar. Největší změny jsou ale vidět na poutním kostele Nanebevzetí Panny Marie, který mnozí považují za symbol vůle, víry a naděje. Je to jediný chrám v Česku s prosklenou střechou, kterou vidíte přímo do nebe. Kromě bohoslužeb se tu díky skvělé akustice pořádají koncerty a další akce, loni přibyly nádherné měděné báně – kopie takových, jaké míval kostel kdysi. V jedné z věží jsou zavěšené zvony, které se poprvé rozezněly loni před Vánocemi, věže propojila lávka a před pár dny do nich vyšplhali první návštěvníci. Pokud se vydáte v jejich stopách, čeká vás 101 schodů pravou věží nahoru, vyhlídka z lávky a sestup levou věží zpět na zem. Věže jsou přístupné denně od 9 do 16.30, v neděli od 11 do 16.30 hodin.
 

Na vršku báně je skrytá i slivovice

Pro horskou oblast nezvykle velký, 48 metrů dlouhý, 20 metrů vysoký a 19 metrů široký svatostánek byl vysvěcen roku 1723. Na sklonku druhé světové války ho ale ruský voják poškodil pancéřovou střelou. Náhodou nebo záměrně? To už se nikdy nedozvíme, ale říká se, že jeho velitel ho za to nechal zastřelit.

Bývalé mariánské poutní místo, kam chodili věřící z české i polské strany hranice, se v polovině 20. století proměnilo v odstrašující ruinu. Na demolici ale nebyly peníze, čekalo se, že kostel nakonec spadne sám. Život se sem vrátil až počátkem 90. let, kdy vzniklo Sdružení Neratov. Někdejší vysídlená pohraniční ves se stala domovem handicapovaných a zároveň duchovním centrem, díky dobrovolníkům se zvolna započalo i s obnovou kostela. Skleněná střecha ho proslavila po celé republice, nyní ho čeká obnova průčelí. Do makovic měděných bání bylo uloženo poselství pro budoucí generace: výroční zpráva sdružení, výrobky z místních chráněných dílen, záznamy z oprav kostela, fotografie, noviny, informace o pivovaru a dokonce i lahvička slivovice z poslední svatby, která se v Neratově konala.
 

Novinka: vyhlídka a galerie v Orlickém Záhoří

Na obnovu věží Neratov získal evropskou dotaci. Součástí projektu je také obnova věže ze 14. století, která náleží do systému městského opevnění v polské Bystřici Kladské, a věže kostela sv. Jana Křtitele v Orlickém Záhoří. Také ona nabídne výhledy do okolí, do kotliny na odvrácené straně Orlických hor na obě strany hranice. Navíc si prohlédnete historický mosazný hodinový stroj. Je sice stále funkční, ale nepřesný; nahradil ho moderní elektrický. Lákadlem je i výstavní prostor, který vznikl nad kostelní klenbou. V květnu se chystá vernisáž výstavy fotografií Rostislava Bartoně, připravuje se expozice s tipy na výlety po zajímavých místech Kladského pomezí, modely památek a interaktivními prvky. Prohlídky kostela, věže a galerie si objednáte v místním informačním centru.
 

Nejhezčí místa kolem Neratova a Orlického Záhoří

Ačkoli se údolí na východní straně Orlických hor snaží přilákat pozornost turistů, ani v hlavní sezoně tu nebývá nijak nabito. Je to ideální výchozí místo k výletům pěšky po Jiráskově cestě nebo na kole: k Masarykově chatě na Šerlichu a pak přes Malou a Velkou Deštnou ke Kunštátské kapli a z rozcestí Mezivrší zpět do Orlického Záhoří.

Vládkyní Orlických hor je princezna Kačenka, věčná Krakonošova milá. S dětmi si můžete výlet zpestřit pohádkovou hrou a společně se vypravit třeba na Kačenčinu pohádkovou stezku anebo s Kačenkou putovat po stopách sklářů.

Kousek od rozcestí Mezivrší objevíte pěchotní srub Průsek (otevřený bývá od května do září) a také volně přístupnou rozhlednu na Anenském vrchu.

Neratova vede značená trasa k dlouho utajené dělostřelecké tvrzi Hanička, postavené před druhou světovou válkou. Pozor, také tady bude otevřeno až od začátku května!
 
Chráněné dílny Kopeček – exkurze s ukázkou lidových řemesel v Orlických horách

Chráněné dílny Kopeček – exkurze s ukázkou lidových řemesel v Orlických horách

Chráněné dílny v bezbariérově upraveném areálu bývalého statku dávají práci lidem s postižením. Keramická, košíkářská, šicí a tkalcovská dílna, ukázky řemesel, kovárna a chlebová pec, velikonoční a vánoční jarmarky, možnost exkurzí a tvořivých dílen. Obchod s výrobky otevřen od pondělí do soboty.

Poutní minipivovar Neratov

Poutní minipivovar Neratov

Sdružení Neratov otevřelo v Orlických horách poutní pivovar, který je prvním na české straně hor. Minipivovar je dalším z projektů sociálního podnikání a má pomoci dalším lidem s postižením a do budoucna má přispívat k finanční soběstačnosti obce.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou

V Neratově v Orlických horách najdete unikátní kostel se skleněnou střechou. Víska Neratov byla založena koncem 15. století jako osada sklářů. Zanedlouho poté zde vyrostl jednoduchý dřevěný kostelík.