Úvod > Aktuality > Věž Jakobínka získala ocenění Europa Nostra
Věž Jakobínka získala ocenění Europa Nostra
"> "> "> "> ">
Památky

Věž Jakobínka získala ocenění Europa Nostra

Vydáno 12. června 2021
Na konci května vyhlásila Evropská komise a organizace Europa Nostra vítěze cen za péči o evropské kulturní dědictví. Mezi oceněnými byl i projekt restaurování středověké věže Jakobínky v Rožmberku nad Vltavou, realizovaný Národním památkovým ústavem.
JakobínkaO ceny za péči o evropské kulturní dědictví se letos ucházelo celkem 166 projektů z 34 evropských zemí ve čtyřech kategoriích: obnova památek, výzkum památek, celoživotní přínos kulturnímu dědictví a vzdělávání a výchova v oblasti kulturního dědictví. Komise hodnotitelů udělila celkem 24 hlavních „Cen Evropského dědictví/ Europa Nostra Awards“ a devíti dalším projektům přiznala čestné uznání poroty za mimořádný přínos k zachování a posilování hodnot evropského kulturního dědictví „The Special Mentions". Mezi takto oceněnými je jako jediný z České republiky i projekt restaurování věže JakobínkyRožmberku nad Vltavou.

JakobínkaNa projektu restaurování Jakobínky ocenila komise expertů především záchranu poškozené středověké věže a dále výzkum a experimenty spojené s uplatněním historických stavebních postupů a řemesel. Pozitivně hodnotila také vysokou úroveň naučných programů pro děti a studenty a zásadně vyzdvihla také snahu o zapojení místních lidí do projektu a posilování vědomí jejich sounáležitosti s místním kulturním dědictvím.
 

Od pokácených stromů po funkční repliku Leonardova jeřábu

historický jeřábProjekt restaurování věže Jakobínka byl zahájen v roce 2013 kácením stromů v místním lese, z nichž se ručně připravovaly dřevěné prvky pro potřebu stavby lešení, funkční repliky historického jeřábu a opravy vnitřních konstrukcí věže. Dřevěné lešení bylo vyprojektováno podle kreseb ve středověkých iluminovaných rukopisech. Funkční replika rotačního jeřábu byla vytvořena podle skic Leonarda da Vinciho (Codex Atlanticus 808r). Následovaly opravy zdiva a vnitřních dřevěných konstrukcí věže. Náročné bylo restaurování cihlové klenby věže, která se nacházela v havarijním stavu v důsledku dlouholetého zatékání a zamrzání. Práce pokračovaly doplněním chybějících kamenných krakorců podepírajících ochoz, které se zřítily při požáru v roce 1522. Následovala rekonstrukce ochozu a zastřešení věže ručně štípaným šindelem. Věž byla veřejnosti zpřístupněna v roce 2020.

Jakobínka je přístupná denně mimo pondělí od 9:00 do 16:30 hodin, v červenci a srpnu pak do 17:00 hodin. Vstupné stojí 150 Kč.
Kamenná hláska Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou

Kamenná hláska Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou

Hrad Rožmberk dominuje okolí nad meandry řeky Vltavy v nadmořské výšce 540 metrů. Původně šlo o dva rožmberské hrady – Dolní a Horní hrad. Z Horního hradu se dochovala kamenná hláska Jakobínka.

Hrad Rožmberk otevírá své expozice, nově zpřístupnil věž Jakobínku

Hrad Rožmberk otevírá své expozice, nově zpřístupnil věž Jakobínku

Na jihu Čech se dnes poprvé v letošní sezóně otevřel nedočkavým návštěvníkům hrad Rožmberk. Současně s dobovými interiéry láká k prohlídce také věž Jakobínka, která se po velké rekonstrukci otevírá vůbec poprvé ve své historii. Hrad je otevřen denně mimo pondělí, ve stejnou dobu zve k prohlídce i věž Jakobínka.

Na hradě Rožmberk se letos otevře unikátně zrekonstruovaná věž Jakobínka

Na hradě Rožmberk se letos otevře unikátně zrekonstruovaná věž Jakobínka

V Rožmberku nad Vltavou, v areálu hradu, se po osmi dlouhých letech povedlo dokončit restaurační práce na věži Jakobínka, která byla opravována pomocí historických technik. V nové expozici se od letošní sezóny seznámíte nejenom s historií věže, ale také průběhem oprav, při kterých se uplatnila řada historických technik. K vidění bude například interaktivní model stavby s dobovým otočným jeřábem. Při prohlídkách hradu dál navštívíte reprezentační místnosti i soukromé pokoje rodu Buquoyů, v létě bude opět otevřená katovna s expozicí útrpného práva.