Úvod > Aktuality > Věž Jakobínka je po letech bez lešení a připravuje na jaro novou expozici

Věž Jakobínka je po letech bez lešení a připravuje na jaro novou expozici

Vydáno 10. ledna 2020 Památky
V Rožmberku nad Vltavou, v areálu hradu, se po osmi dlouhých letech povedlo dokončit restaurační práce na věži Jakobínka, která byla opravována pomocí historických technik. Stavební práce ukončila v polovině prosince 2019 demontáž dřevěného lešení, nyní se intenzivně pracuje na dokončení interiérů a instalaci nové expozice. První návštěvníci by se do kamenné hlásky měli podívat v dubnu letošního roku 2020.
rožmberkTéměř tři roky se středověká věž ukrývala před zraky návštěvníků pod dřevěným lešením. Po jeho odstranění v polovině prosince se Jakobínka představila ve své nové, rekonsturované podobě. Celková oprava zahrnovala restaurování pláště věže a zděné helmice, která byla nově pokryta šindelem. V posledním patře věže byl vybudován dřevěný ochoz, který návštěvníkům nabídne mimořádné výhledy na vltavské údolí.

replika jeřábuZáměr na obnovu a restaurování věže Jakobínka představil veřejnosti ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec v září 2013. Symbolickým ručním kácením stromů v nedalekých rožmberských lesích tak započal svého druhu ojedinělý stavební experiment, který na konci roku 2019 dospěl ke svému závěru demontáží dřevěného lešení.

V současné době probíhají dokončovací práce v interiérech a instalace expozice, která mapuje nejenom historii věže samotné, ale i průběh její stavební obnovy. Expozici obohatí interaktivní model věže s lešením i otočným jeřábem, který v rámci středověkých technik používali restaurátoři a ke zhlédnutí bude i časosběrný dokument. Návštěvníci se po dřevěném ochozu věže poprvé projdou v dubnu 2020.
Kamenná hláska Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou

Kamenná hláska Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou

Hrad Rožmberk dominuje okolí nad meandry řeky Vltavy v nadmořské výšce 540 metrů. Původně šlo o dva rožmberské hrady – Dolní a Horní hrad. Z Horního hradu se dochovala kamenná hláska Jakobínka.

Hrad Rožmberk - prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Hrad Rožmberk - prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezóny 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.

Zimní prohlídky hradu Rožmberk

Zimní prohlídky hradu Rožmberk

Již 9. zimní sezónu nabízí zimní prohlídkovou trasu také hrad Rožmberk. Návštěvníci mohou nahlédnout do soukromí šlechtického rodu Buquoy. Prohlídky hradu jsou možné v listopadu, lednu, únoru a březnu od úterý do pátku, a začínají vždy v 11:00 a ve 13:00 hodin.