Úvod > Aktuality > Na hradě Rožmberk se letos otevře unikátně zrekonstruovaná věž Jakobínka
Na hradě Rožmberk se letos otevře unikátně zrekonstruovaná věž Jakobínka
"> "> "> "> ">

Na hradě Rožmberk se letos otevře unikátně zrekonstruovaná věž Jakobínka

Vydáno 25. března 2020 Památky
V Rožmberku nad Vltavou, v areálu hradu, se po osmi dlouhých letech povedlo dokončit restaurační práce na věži Jakobínka, která byla opravována pomocí historických technik. V nové expozici se od letošní sezóny seznámíte nejenom s historií věže, ale také průběhem oprav, při kterých se uplatnila řada historických technik. K vidění bude například interaktivní model stavby s dobovým otočným jeřábem. Při prohlídkách hradu dál navštívíte reprezentační místnosti i soukromé pokoje rodu Buquoyů, v létě bude opět otevřená katovna s expozicí útrpného práva.
rožmberkDlouhé tři roky se středověká věž ukrývala před zraky návštěvníků pod dřevěným lešením. Po jeho odstranění se během letošní zimy Jakobínka představila ve své nové, rekonsturované podobě. Celková oprava zahrnovala restaurování pláště věže a zděné helmice, která byla nově pokryta šindelem. V posledním patře věže byl vybudován dřevěný ochoz, který návštěvníkům nabídne mimořádné výhledy na vltavské údolí.

replika jeřábuZáměr na obnovu a restaurování věže Jakobínka představil veřejnosti ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec v září 2013. Symbolickým ručním kácením stromů v nedalekých rožmberských lesích tak započal svého druhu ojedinělý stavební experiment, který dospěl ke svému závěru demontáží dřevěného lešení.

V současné době probíhají dokončovací práce v interiérech a instalace expozice, která mapuje nejenom historii věže samotné, ale i průběh její stavební obnovy. Expozici obohatí interaktivní model věže s lešením i otočným jeřábem, který v rámci středověkých technik používali restaurátoři a ke zhlédnutí bude i časosběrný dokument. Návštěvníci se po dřevěném ochozu věže poprvé projdou v sezóně 2020.
Očekávané novinky roku 2020 a zajímavé tipy, které musíte vidět a zažít

Očekávané novinky roku 2020 a zajímavé tipy, které musíte vidět a zažít

Vypůjčili jsme si dvacítku v letošním letopočtu a nachystali symbolických dvacet výletů za novinkami roku 2020. Na některé si zatím musíte počkat, jinde ale už je otevřeno anebo se slavnostní zahájení právě připravuje. Připomeňte si s portálem Kudy z nudy zajímavá výročí, novinky UNESCO, husitské bitvy, očekávané výstavy i nové rozhledny.

Hrad Rožmberk - prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Hrad Rožmberk - prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezóny 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.

Kamenná hláska Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou

Kamenná hláska Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou

Hrad Rožmberk dominuje okolí nad meandry řeky Vltavy v nadmořské výšce 540 metrů. Původně šlo o dva rožmberské hrady – Dolní a Horní hrad. Z Horního hradu se dochovala kamenná hláska Jakobínka.

Na návštěvu k pánům z Růže

Na návštěvu k pánům z Růže

Když je řeč o Rožmbercích, zřejmě se vám vybaví červená růže ve stříbrném poli, jižní Čechy a zástupy důstojných vousatých pánů v honosných renesančních šatech. Někde mezi nimi se ale vždy skrývá bledá dáma v bílém rouchu, která i po staletích pozorně střeží svůj rod – slavná rožmberská Bílá paní.

Sedm záhad a tajemství našich hradů a zámků

Sedm záhad a tajemství našich hradů a zámků

Kdo by neměl rád tajemné příběhy a podivné události, které nemají rozumné vysvětlení a když se vypráví pěkně za šera nebo v noci, běhá z nich mráz po zádech? Na našich hradech a zámcích jich objevíte spousty: například o zjevení bílé paní na Rožmberku, o pokladu na Bečově anebo nočním stěhování nábytku na Lemberku.