Úvod > Aktuality > Kam v Ústí na výlet do přírody? Projděte se od Větruše k Vrkoči Labskými vrchy
Letní sporty

Kam v Ústí na výlet do přírody? Projděte se od Větruše k Vrkoči Labskými vrchy

Vysoko nad městem Ústí nad Labem se vypíná vrchol s krásnými výhledy do tří stran na labské údolí a prstenec okolních kopců. Jeho ozdobou je výletní zámeček Větruše, kde najdete restauraci s terasou, vyhlídkovou věž a několik sportovišť. Je to ideální cíl výletů s dětmi, které zde potěší prolézačky a pískoviště, ale také skvělý začátek pěšího výletu podél Labských vrchů ke skalnímu útvaru Vrkoč. Značená stezka vás od Větruše dovede na další zajímavá místa v okolí, například k Vaňovskému vodopádu na Podlešínském potoce.
větrušeAreál Větruše patří mezi tradiční výletní cíle. Nejrychleji se na vrchol dostanete pomocí lanové dráhy, která jezdí po celý rok. Unikátem lanovky je to, že se jedná o nejdelší lanovku bez podpěrných sloupů v ČR. Z vrcholu se otevírá nádherný výhled do širokého okolí. Před zámkem Větruše je vybudovaná vyhlídková terasa, z které je krásný pohled na město. Terasa je přístupná po celý rok, oblíbená rozhledna, jenž je součástí restaurace a hotelu, má otevřeno od dubna do konce prosince. Krásný objekt Zámku Větruše s vyhlídkovou rozhlednou byl postaven v roce 1897 podle projektu architekta Alwina Köhlera a s podporou Ústeckého horského spolku. K vrcholu je třeba zdolat 111 schodů, ale z vyhlídkové plošiny ve výšce 25 metrů se naskytne mimořádný výhled na Ústí nad Labem, České středohoří a Krušné hory.

větruše lanovkaV blízkém okolí Větruše se ukrývá mnoho zajímavého. Pod vrcholem za ulicí Fibichova (červeně značená stezka) objevíte středověké popraviště! Bylo vybudováno v roce 1543 a svému účelu sloužilo až do konce 18. století. Od tohoto ponurého místa, odkud se odsouzenci naposledy rozhlédli po tomto světě vede naučná stezka směrem k  Muzeu civilní obrany Dětskému zážitkovém parku. Není však příliš udržovaná a je schůdná s obtížemi (proto zde, pokud se na ni vydáte, buďte opatrní).
 

Z Větruše na Vrkoč

vrkočPřímo od zámečku vede zeleně značená turistická cesta spolu s naučnou stezkou, po které se krásně projdete asi 4,5 km k národní přírodní památce Vrkoč. Devět informačních panelů naučné stezky vás seznámí s botanikou, zoologií, ekologií, geologií a historií území. Pokud na křižovatce stezky s ulicí Kolonie Větruše odbočíte na neznačenou stezku, dostanete se k pěkné Humboldtově vyhlídce. Ta získala své jméno po přírodovědci a cestovateli Alexanderovi von Humboldtovi. Rozhled odtud budete mít na Labe, Střekov a Masarykova zdymadla.

vrkočNaučná a turistická stezka (po této malé odbočce) pokračuje Labskými vrchy k Vaňkovskému vodopádu, největšímu vodopádu Českého středohoří. Tvoří jej dva čedičové stupně se sloupcovou odlučností. Lépe přístupný je 12 m vysoký spodní stupeň, odkud padá voda do suťového pole. Je tu krásně během všech ročních období, v zimních mrazech vodopád zamrzá a tvoří zajímavé sloupce ledu. Na jaře a na podzim se zase můžete těšit na větší množství vody ve vodopádu. Co by kamenem dohodil je od rozcestí u vodopádu další přírodní památka – skalní útvar Vrkoč. Jeho vrchol není přístupný, nachází se totiž na chráněném území označeném jako národní přírodní památka. Nahlédnout do ní lze z vyhlídky těsně na hranici rezervace. Vrchol tvoří čedič se sloupcovitou odlučností čediče ve tvaru obráceného vějíře.

Od odbočky k vyhlídce vás čeká prudké klesání podle Podlešínského potoka do Potoční a Čajkovského ulice. Zpět do centra vás odtud odveze autobus č. 15, a to ze zastávky "U vodopádu". Pokračovat po zelené pěšky lze i na druhou stranu, značka vás dovede k přístavišti a přívozu "Ústí nad Labem – Vaňov".
Lanová dráha Větruše

Lanová dráha Větruše

Areál Větruše patří mezi tradiční výletní cíle. Využití lanové dráhy je ideálním řešením, jak usnadnit a urychlit dopravu pěších a cyklistů z centra města do této oblíbené lokality. Unikátem lanovky je to, že se jedná o nejdelší lanovku bez podpěrných sloupů v ČR.

Ústí nad Labem

Ústí nad Labem

Město sevřené v údolí Labe nabízí spousty zajímavých cestovatelských zážitků. Rodiny s dětmi ocení zoologickou zahradu, zrcadlové bludiště, modelová kolejiště nebo hrad Střekov, na obdivovatele moderní architektury čeká Mariánský most, stavební kuriozity zastupuje kostel se šikmou věží.

Výletní zámeček Větruše – nejkrásnější pohled na Ústí nad Labem

Výletní zámeček Větruše – nejkrásnější pohled na Ústí nad Labem

Zavítejte na výletní zámeček Větruše. Ve zrekonstruovaném zámečku můžete ochutnat jídla z české kuchyně, posedět uvnitř nebo na zahrádce a pokochat se výhledem na Ústí u zákusku a dobré kávy.

Poznejte okolí Ústí nad Labem

Poznejte okolí Ústí nad Labem

Ústí nad Labem je jedním z měst, kde se ani po několika dnech nebudete nudit. Až poznáte jeho dvě hlavní dominanty Větruši a Střekov, vydejte se na výpravy do jeho okolí. Leží v nádherném Labském údolí, které je lemované turistickými trasami a cyklostezkami. Seznámíte se jak s přírodními krásami, tak s historií sahající do prvopočátků našich dějin.

Průčelská rokle a Výří vodopád – místa, která inspirovala Karla Maye

Průčelská rokle a Výří vodopád – místa, která inspirovala Karla Maye

Malebná Průčelská rokle na pravém břehu Labe nedaleko Ústí nad Labem leží mezi obcí Brná a Němčí. V údolí, které vzniklo erozivním působením Průčelského potoka, najdete zde dva vodopády – Průčelský a Výří.

Bertino údolí v Ústí nad Labem

Bertino údolí v Ústí nad Labem

Bertino údolí je romantické a přírodovědně zajímavé území téměř v centru města Ústí nad Labem, kterým protéká Stříbrnický potok. Bertino údolí bylo kdysi součástí samostatné obce Stříbrníky. Svůj název získala obec díky tomu, že se zde ve středověku kutalo stříbro.

Národní přírodní památka Vrkoč

Národní přírodní památka Vrkoč

Národní přírodní památka Vrkoč leží v chráněné krajinné oblasti České středohoří. Vrkoč je nápadný skalní útvar ukrývající ve svém středu vynikající ukázku sloupcovitého rozpadu olivinického čediče ve tvaru obráceného vějíře.

Vaňovský vodopád – překrásný vodopád v Českém středohoří

Vaňovský vodopád – překrásný vodopád v Českém středohoří

Vaňovský vodopád na Podlešínském potoce je jeden z nejvyšších a také nejznámějších vodopádů Českého středohoří. Návštěva tohoto 12 metrů vysokého vodopádu je mimořádně působivým zážitkem zejména v jarních měsících.

Budovský vodopád ve Vlčí rokli u Ústí nad Labem

Budovský vodopád ve Vlčí rokli u Ústí nad Labem

Budovský vodopád se nachází v horní části úzké Vlčí rokle mezi Budovem a Svádovem nedaleko Ústí nad Labem. Je to jeden z mála našich vodopádů s převisem. Nejkrásnější pohled na vodopád je v jarních měsících, kdy tudy protéká více vody a v zimním období, kdy se zde tvoří ledový sloup.

Hotel Větruše – zámecký hotel v Ústí nad Labem

Hotel Větruše – zámecký hotel v Ústí nad Labem

Čtyřicet dva pokojů, osmdesát čtyři lůžek, sauna, posilovna, wellness, masáže a rakousko – uherská kuchyně. To vše a ještě mnohem více nabízí nově otevřený hotel, který vyrostl jako přístavba k výletnímu zámečku.

Juliova naučná stezka Větruše – Vrkoč

Juliova naučná stezka Větruše – Vrkoč

Stezka, kdysi pojmenovaná Juliova, má svoji dlouhou historii. Téměř před sto lety ji zřídil ústecký Horský spolek za pomoci vojáků, kteří se zde v rámci vojenského cvičení připravovali do bojů v 1. světové válce.

Další aktuality

Užijte si zábavu na Řípské pouti 2024

Přijďte se pobavit na Řípskou pouť pod slavným Řípem! I letos bude plná atrakcí, stánků a skvělých programů. Pouť bude probíhat od 26. do 28. dubna na úpatí hory Říp v osadě Rovné, za obcí Krabčice.
Ústecký kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Ústecký kraj

Místa, kam jste ještě nezavítali a kde nebudete čekat v dlouhých frontách před pokladnami, najdete také v Ústeckém kraji. Rodiny s dětmi i fanoušky historie a techniky potěší výlety do Podkušnohorského technického muzea, na hrad Tolštejn i zámky Velké Březno a Stekník anebo k přehradě Fláje u Českého Jiřetína. Útrobami duté pilířové přehradní hráze se nikde jinde v Česku neprojdete, je jediná svého druhu u nás. Objevte jedinečné dosud málo navštěvované památky, například – Mederův dům v Žatci s historickou expozicí a Cisterciácký klášter Osek.
Ústecký kraj | Památky

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Místa, kde bublá žhavá láva a vzduch je plný popela v Česku sice nenajdete, zato ale vyhaslých vulkánů máme celou řadu. Stačí se vypravit do Doupovských hor anebo se rozhlédnout se po typických kuželovitých vrcholcích Českého středohoří, sopky najdete také u Bruntálu a u Chebu.
Ústecký kraj | Příroda

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Ústecký kraj | Památky

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Ústecký kraj | Příroda

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Ústecký kraj | Příroda

Lokomotiva Ušatá vyrazí do Žatce – přijďte se svézt!

V sobotu 6. dubna 2024 se uskuteční první veřejná jízda vlaku NTM v čele s parní lokomotivou 464.102 „Ušatá" z roku 1940, která v loňském roce prošla generální rekonstrukcí za podpory finančních prostředků Evropské unie. Vlak pojede po trase Ústí nad Labem–Teplice v Čechách–Bílina–Most–Chomutov–Žatec a zpět. Cílem jízdy je město Žatec, kde bude probíhat bohatý doprovodný program k zahájení turistické sezóny 2024.
Ústecký kraj | Zážitky

Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích zahajuje sezónu pro všechny zahrádkáře, chalupáře, pěstitele i kutily

Výstava Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích nabízí návštěvníkům oblíbený tradiční sortiment jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Výstava probíhá v pěti dnech od 3. 4. do 7. 4. 2024 a otevřena je denně od 9 do 17 hodin.
Ústecký kraj | Životní styl