Úvod > Aktuality > Větrný mlýn v Borovnici na Trutnovsku se otevírá veřejnosti
Větrný mlýn v Borovnici na Trutnovsku se otevírá veřejnosti
"> "> "> "> "> "> ">

Větrný mlýn v Borovnici na Trutnovsku se otevírá veřejnosti

Vydáno 26. června 2020 Památky
Funkční replika větrného mlýna z roku 1846 v Borovnici na Trutnovsku přivítá první návštěvníky už o tomto víkendu 27. a 28. června 2020. Mlýn bude přístupný a součástí prohlídky by měla být i ukázka mletí. Vedle mlýna vyroste přístřešek, pod kterým bude vystavená historická zemědělská technika.
mlýn borovniceU Borovnice nedaleko Nové Paky skončila stavba funkční repliky větrného mlýna. Kdysi v této obci stávalo dokonce pět „větrníků“ (tedy větrných mlýnů německého typu), do 20. století se však zachoval pouze jediný – tzv. Haklův mlýn. Stavba se pomocí oje otáčela podle svislé osy proti směru větru. V provozu byl ještě krátce po druhé světové válce, než byl v roce 1946 majitel Augustin Hackel s dalšími místními Sudetskými Němci odsunut. Chátrající mlýn byl odvezen v roce 1968 a jeho zbytky skončily ve skanzenu v Kouřimi. ​

větrný mlýn borovniceStavba, na níž se podíleli studenti několika středních škol v kraji, vznikla kousek od vlakové zastávky. Nachází se dva kilometry od místa, kde ještě v roce 1968 stával poslední mlýn tohoto typu. Věrná kopie původního dřevěného mlýna je vysoká 11,2 metru, s perutěmi měří o dva metry více. Zároveň je rozhlednou, z místnosti mlynáře ve druhém patře osm metrů nad zemí se otevírá výhled na Krkonoše, Pecku a část Orlických hor.

Slavnostní otevření mlýna se chystí na sobotu 27. června 2020 ve 13:00 hodin.
Větrný mlýn u Borovnice na Trutnovsku

Větrný mlýn u Borovnice na Trutnovsku

Mlýn z obce Borovnice u Staré Paky byl posledním zachovalým sloupovým větrným mlýnem v Čechách. V roce 1968 byl rozebrán a uložen, v současné době je uložen v kouřimském skanzenu. Nedaleko místa, kde původně v Borovnici stál, vyrostla jeho kopie.

Další aktuality