Úvod > Aktuality > Vezmi cep, pojď na mlat – Veselý Kopec zve na sobotní program
Vezmi cep, pojď na mlat – Veselý Kopec zve na sobotní program
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Vezmi cep, pojď na mlat – Veselý Kopec zve na sobotní program

  • Vydáno9. srpna 2021
Soubor lidových staveb Vysočina, především expoziční celek Veselý Kopec, se stal místem, které rády navštěvují rodiny s dětmi. Právě pro ně je na sobotu 14. srpna 2021 připravena zajímavá akce s názvem Vezmi cep, pojď na mlat. Sobotní program ve skanzenu se bude věnovat tradičnímu hospodaření a některé z činností si můžete i s dětmi vyzkoušet! Víkendová akce je zároveň jarmarkem, lidoví řemeslníci budou mezi roubenkami prodávat sušené ovoce, bylinky, koření, medové výrobky, jutové věnce nebo přírodní mýdla.
Jak se dříve hospodařiloTaké v srpnu patří Veselý Kopec dětem a jejich rodičům, tedy rodinám, které si chtějí společně hrát a prožít příjemné chvíle v zajímavém prostředí expozice lidového stavitelství v přírodě. V sobotu 14. srpna 2021 se ve skanzenu odehrává velmi zajímavá akce Vezmi cep, pojď na mlat, která děti i dospělé hravou formou seznámí s tradičním hospodařením na vsi. Úvodními slovy začíná říkanka, jíž se mlatci udržovali v rytmu při mlácení obilí cepy.

U chalup budete mít možnost vidět ukázky tradičního zpracování plodin, jako jsou obilí, len nebo ovoce, a některé z nich si bude možné také vyzkoušet. Uvidíte, co to byl povříslovač, čím se mohl pohánět mačkač ovsa, jak se zpracovávala vlna nebo sušilo ovoce. Na Veselém kopci tak ožijí mnohá stavení. Vstupné na akci stojí 140 korun, areál je otevřen od 9:00 do 17:00 hodin, areál Veselého Kopce bude otevřen do 18:00 hodin.
Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Hamerská krčma

Hamerská krčma

Hamerská krčma je kulturní památkou České republiky. První písemné zmínky o krčmě jsou uvedeny ve "Vejsadním listu" z r. 1613, a proto je tato hospoda jednou z nejstarších v Čechách a Evropě. Uvnitř krčmy naleznete nádherný původní interiér. V současnosti Hamerská krčma nabízí i možnost ubytování.