Úvod > Aktuality > Devatero řemesel poznáte na Veselém Kopci

Devatero řemesel poznáte na Veselém Kopci

Vydáno 8. června 2019 Památky
Soubor lidových staveb Vysočina vás v sobotu 8. června 2019 od 9:00 do 16:00 hodin zve na program nabízející zajímavé setkání s tradičními stavebními technikami používanými v minulosti ve venkovském prostředí. Šikovní řemeslníci pro vás připravili ukázky stavebních dovedností, které naši předkové potřebovali k vybudování svého obydlí - tesařství, pilařství, šindelářství, doškařství, cihlářství, zednictví a kamenictví, truhlářství, kovářství, kamnářství. Přijďte si připomenout stará řemesla!

Veselný kopecSoubor lidových staveb Vysočina zve v sobotu 8. června 2019 od 9:00 do 16:00 na program Devatero řemesel, který se koná ve skanzenu na Veselém kopci.

Návštěvníkům tak nabídne zajímavé setkání s tradičními řemesly a technikami spojenými se dřevem a hojně používanými ve venkovském prostředí v minulých staletích. Dřevo provází lidstvo od nepaměti. Lidé se postupně učili využívat jeho přirozené vlastnosti – snadnou dostupnost, dobrou opracovatelnost i potřebnou pevnost Začali stavět ze dřeva svá obydlí, zhotovovat nábytek, vyrábět nástroje a stroje potřebné v hospodářství, v řemeslných dílnách i v domácnosti. Záhy začali využívat dřevo také k potěšení sebe a svých dětí.

Devatero řemeselSpolečně s šikovnými řemeslníky a ochotnými pomocníky z řad studentů vám chceme ukázat zručnost a um tesařů, truhlářů, sekerníků, pilařů, šindelářů či kolářů. Zároveň budete mít možnost shlédnout výrobu dřevěných užitných předmětů a dárků pro radost. Představíme vám práci řezbářů, košíkářů i hračkářů. Uvidíte například, jak se zhotovuje březové koště, topůrko k sekyře, dřevěné hrábě nebo jak vzniká pod rukama zručných řezbářů například štípaná holubička, dřevěná káča, proutěná kukaň, dýmka či originální šperk. Program je spojen s prodejem některých výrobků.

Zájemcům z řad malých i velkých návštěvníků nabídneme možnost si některé činnosti pod dohledem předvádějících vyzkoušet.
Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Soubor lidových staveb Vysočina.

Další aktuality

4.12.
2019
Vánoce na Veselém Kopci zpestří jarmark

Vánoce na Veselém Kopci zpestří jarmark

Východní Čechy | Památky
27.11.
2019
Hrad Svojanov zve o víkendech na vánoční prohlídky

Hrad Svojanov zve o víkendech na vánoční prohlídky

Východní Čechy | Památky
27.10.
2019
Památník Ležáky zve 28. října na bezplatnou prohlídku

Památník Ležáky zve 28. října na bezplatnou prohlídku

Východní Čechy | Památky