Úvod > Aktuality > Na Velikonoce do Betléma: Přijeďte do Hlinska na zajímavou výstavu

Na Velikonoce do Betléma: Přijeďte do Hlinska na zajímavou výstavu

Vydáno 17. dubna 2019 Památky
Udělejte si výlet do hlineckého Betlému, otevřený je celoročně. Starobylé stavby, dřevěné domky a kůlny, ohrady a malované štíty - to vše patří k naší historii. Avšak pouze od 2. do 28. dubna naleznete ve zdejších roubenkách expozice připomínající tradiční obyčeje vztahující se k předvelikonočnímu období i samotným Velikonocům.
Soubor lidových staveb Vysočina připravil na Betlémě v Hlinsku výstavu s názvem Velikonoce na Betlémě. Od 2. do 28. dubna naleznete ve zdejších roubenkách expozice připomínající tradiční obyčeje vztahující se k předvelikonočnímu období i samotným Velikonocím. Dozvíte se například, proč měly neděle před Velikonocemi tak zvláštní názvy, například neděle Kýchavná, Družebná nebo Pražná. Ale také zjistíte, jaké obyčeje provázely Velký pátek a Bílou sobotu. Případně co všechno mohou prozradit tradiční ornamenty na kraslicích.

Ve dnech 17. a 23. - 28. dubna výstavu doplní ukázky zdobení kraslic tradičními způsoby, které předvede paní Ivana Jaklová z Chotěboře. Výstavu Velikonoce na Betlémě můžete navštívit od úterý do neděle od 8:30 do 12:30 a od 13:00 do 16:00 hodin. O svátcích 19. - 22. dubna bude také otevřeno, včetně Velikonočního pondělí.
 

Procházka památkovou rezervací

Betlém Hlinsko chalupaPamátkovou rezervaci Betlém tvoří roubené domky postavené v polovině 18. století drobnými řemeslníky. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout domácnosti a dílny tkalce, výrobce hraček, továrního dělníka a ševcovskou dílnu. Ale také expozici věnovanou masopustním obchůzkám a maskám z Hlinecka, které jsou součástí světového nehmotného dědictví UNESCO.

Také Muzeum v přírodě na Veselém Kopci je během Velikonoc otevřeno, od 19. do 22. dubna se zde koná akce Velikonoce na Veselém Kopci.
Betlém Hlinsko - památková rezervace na Vysočině

Betlém Hlinsko - památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Souboru lidových staveb Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.