!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Velký speciál: vydejte se s Kudy z nudy na skvělé jarní prázdniny: přinášíme aktuální tipy ze všech krajů!
Velký speciál: vydejte se s Kudy z nudy na skvělé jarní prázdniny: přinášíme aktuální tipy ze všech
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Velký speciál: vydejte se s Kudy z nudy na skvělé jarní prázdniny: přinášíme aktuální tipy ze všech krajů!

Vydáno 24. ledna 2021
Nouzový stav neznamená, že máme nouzi o nápady! Připravili jsme pro vás spousty tipů na báječné jarní prázdniny: zábavné rodinné pátrací hry, volně přístupné venkovní areály, hezká přírodní zákoutí i aktivity, do kterých se můžete pustit třeba hned. A aby byl náš recept na skvěle strávený společný čas úplný, připojili jsme i tipy co podniknout v jednotlivých regionech a termíny jarních prázdnin. Je toho opravdu hodně, takže pojďme na to!
Hravé i vážné, tajemné i průzračné jako čerstvý vzduch: takové jsou naše tipy, jak si užít volno s dětmi i v nouzovém stavu.

Možná se vám pro jarní prázdniny také bude hodit některý z tipů na přiměřeně dlouhé rodinné výlety na běžkách s připojeným videem, kde vám poradíme, jak správně vybrat běžky pro děti. A pokud máte doma malé Sherlocky a slečny Marplové, možná rádi využijete naše tipy na questy a pátrací hry pro rodiny s dětmi. A teď už hurá na velkou cestu po všech regionech!
 

1. Jarní prázdniny v Praze

Protože ještě nikdy v zimě nebylo v Praze tak málo lidí jako teď, je nejlepší čas vyrazit do ulic. Projděte se po Starém Městě a přes Karlův most (kde jindy nebylo k hnutí) se zajděte podívat na Kampu a Malou Stranu (které na tom s návalem nebývaly o nic líp). Lanovka na Petřín má každý rok v březnu malou pauzu kvůli údržbě, takže využijte únorové týdny a než se zastaví, vyjeďte se podívat k rozhledně a zrcadlovému bludišti: dovnitř se asi nepodíváte, ale i docela obyčejná zimní procházka petřínskými parky má své kouzlo. Zajděte si poslechnout zvonkohru na Loretánském náměstí, projděte se malebnými uličkami Nového Světa a vyberte si některý z tipů na filmová místa od Janka Rubeše.

Láká vás spíš předměstí? Pak si užijte třeba údolí Tiché a Divoké Šárky, vypravte se na Černý Most k rozhledně Doubravka nebo do Prokopského údolí. Hlídejte si termíny, pokud to PES dovolí, chystá se znovuotevření a prodloužení výstavy Rembrandt v Národní galerii a výstavy Sluneční králové v Národním muzeu. A ještě doplníme skvělý tip pro děti: rozhodně nic nepokazíte návštěvou Národního technického muzea a Národního zemědělského muzea: kromě zajímavých interaktivních expozic si užijete vyhlídku ze střešní terasy, navíc od muzeí je to jen pár kroků do parku na Letné.

 

2. Jarní prázdniny ve Středočeském kraji

Areály Monínec a Chotouň sice zatím mají zavřeno, ale využijte zimu, kdy i ve středočeských nížinách leží sníh, a vydejte se na běžky třeba do upravované stopy na letišti Zbraslavice, na Českou Sibiř, do Brd (kde si na Padrťských rybnících skvěle zabruslíte) anebo do Ladova kraje. Leckde se také dá brouzdat pěšky, samozřejmě mimo vysoustružené stopy. Zabruslit si můžete i v Kolíně, tajným tipem pak je Loučeň a labyrintárium v zámeckém parku: i když zámek Loučeň a jeho prohlídkové trasy zůstává zavřený, labyrintárium je otevřené denně.                                                                                                                                                                                           
 

3. Jarní prázdniny v Jihočeském kraji

Kam v zimě v jižních Čechách? Přece na Lipensko! I když to sem třeba máte z ruky, alespoň jednou byste se na ledovou magistrálu vypravit měli. Zdaleka totiž nejde „jen“ o dráhu u Lipna nad Vltavou, zapsanou v knize rekordů: bruslařům i běžkařům jsou k dispozici také trati a ovály v Horní Plané a Frymburku, za příznivých podmínek navzájem propojené i s lipenskou dráhou. Když se zima opravdu vydaří, vznikne na Lipně dráha dlouhá téměř 40 kilometrů, kterou porůznu lemují stánky s občerstvením, sněhové sochy, sáňkové lavičky a další drobná překvapení.

Zastavte se také v Českém Krumlově, pro který platí totéž co pro Prahu: konečně si ho můžete užít bez nekonečného štěbetání cizinců v přecpaných ulicích. Pokud to PES dovolí, v záloze čekají další potěšení, třeba Skiareál Lipno, zoo Hluboká, krokodýlí zoo v Protivíně anebo Centrum třeboňského rybníkářského dědictví v domě Štěpánka NetolickéhoTřeboni – třeba tam najdete inspiraci pro hezkou procházku po městě a okolí.
 

4. Jarní prázdniny v Plzeňském kraji

Ani na Plzeňsku nemusíte zůstávat doma: vydejte se na výlet třeba k Pňovanskému železničnímu mostu; bez lávky pro cyklisty a pěší byl dříve těžko dostupný. Mezi nově objevené výletní cíle patří také vyhlídka na Šlovickém vrchu, malé západočeské Stonehenge aneb kamenné útvary v polích mezi Srbicemi a Těšovicemi anebo zřícenina hradu Starý HerštejnČeském lese: na věži objevíte nově upravenou plošinu s báječným výhledem do okolí. Pokud to situace dovolí, vypravte se s dětmi podívat za zvířátky do plzeňské zoo anebo do Muzea loutek v Plzni.
 

5. Jarní prázdniny v Karlovarském kraji

Kde si užijete pěkné výlety na běžkách a zároveň objevíte sáňkařskou a bobovací dráhu? V lázeňských lesích u Karlových Varů na svazích u Obory svatý Linhart. S bruslemi a běžkami se můžete vypravit také k Přebuzi a prohlédnout si torza někdejších cínových dolů, které se v letních měsících mění v malý krušnohorský Václavák, anebo objevovat krásnou přírodu nejzápadnějších hor České republiky, Smrčin. Krásné zážitky nabízí také zimní Boží Dar anebo zimní Kladská poblíž Mariánských Lázní, kam se snadno dostanete na běžkách. Cílem zimních výletů mohou být i volně přístupné rozhledny: už jste navštívili karlovarskou vyhlídku Karla IV., Mattoniho rozhlednu na Bučině, Hameliku u Mariánských Lázní, Bismarckovu rozhlednu u Chebu anebo krásnou rozhlednu u Krásna? Protože jsme v regionu slavných lázní, připomeneme vám i slevové lázeňské vouchery: pokud jste se do lázní ještě nevypravili, možná je teď ten nejlepší čas.
 

6. Jarní prázdniny v Ústeckém kraji

Největší a nejmodernější lyžařské středisko Krušných hor, které zdaleka nenabízí jen sjezdové tratě, to je Skiareál Klínovec. Vypravit se sem můžete se sáňkami i běžkami, skvělé jsou i ikonické vyhlídky, od Meluzíny přes Sfingy u Měděnce a vrch Mědník až po Pastevní vrch s půvabnou rozhlednou Růženka. Nádherné vyhlídky a procházky nabízí i zimní výlety na Děčínský Sněžník anebo do Českého Švýcarska: víte, že právě teď chystají své každoroční velkolepé představení slavné Brtnické ledopády?
 

7. Jarní prázdniny v Libereckém kraji

Máme pro vás spousty skvělých tipů pro výlety na běžkách do Jizerských i Lužických hor, vydat se můžete i na trasu slavného závodu Jizerská 50. Zkrácenou verzi slavného závodu zvládnou i rekreační běžkaři, o zpestření se postarají odbočky na ikonické vyhlídky Jizerských hor: znáte třeba slavnou Krásnou Máří nebo Holubník? Vypravit se můžete i na Ještěd, kde objevíte sáňkařskou dráhu: začíná u horní stanice lanové dráhy Skalka, měří přes tři kilometry a končí u tramvajové zastávky Horní Hanychov na okraji Liberce.
 

8. Jarní prázdniny v Královéhradeckém kraji

Nudit se nebudete ani na Královéhradecku: vydejte se na zimní procházku na Broumovsko, třeba do Broumovských stěn anebo do soutěsek a strží skalního města Adršpach! Okruh skalami je otevřený, zavřené je pouze infocentrum. Volně přístupné je rovněž Teplické skalní město, Jiráskovy skály anebo rozhledna na Čápu, k níž vede skvěle upravený turistický chodník. Pěšky nebo na běžkách můžete vyrazit také k rozhledně na Velké Deštné a od ní dál po hřebenech třeba až k rozhledně na Anenském vrchu, obě jsou volně přístupné. Řadu stop pro běžkaře doplňuje 4,5 kilometru dlouhý běžkařský okruh v Orlickém Záhoří, naše nejdelší osvětlená trať pro běžecké lyžování. Komu se líbila televizní minisérie Božena, tomu nabídneme romantickou procházku do zimního Babiččina údolí.
 

9. Jarní prázdniny v Pardubickém kraji

Zimní ráj pod Králickým Sněžníkem se jmenuje Dolní Morava: otevřeno má lanovka, Stezka v oblacích i mamutí horská dráha, můžete sáňkovat, běhat na běžkách nebo vyrazit na výlet na skialpech a pak se zastavit pro něco dobrého na zub třeba u výdejového okénka v chatě Slaměnka. V okolí je společně s propojením na Jesenickou lyžařskou magistrálu přibližně 50 km upravovaných stop. Zimním rájem jsou i Toulovcovy maštale anebo Železné horyvolně přístupnými hrady Lichnicí anebo Ohebem: výhled na Sečskou přehradu s romantickým ostrovem odnikud není hezčí!
 

10. Jarní prázdniny na Vysočině

Ledopády, ledové krápníky, ledové stěny anebo výlety na běžkách? Při procházkách Vysočinou objevíte velmi zajímavá místa, která v zimě mráz a sníh mění k nepoznání: nenechte si je ujít! Zimní kouzlo Vysočiny si vychutnáte i při výletech na běžkách anebo jen tak pěšky, třeba k volně přístupným rozhlednám: vypravit se můžete třeba na rozhlednu Mařenka, na Fajtův kopec nebo na Pekelný kopec. S dětmi si určitě užijete Hamerský vycházkový okruhobřími sochami mamuta, koně nebo legendárního Hamroně.
 

11. Jarní prázdniny v Jihomoravském kraji

Už jsme navštívili novou rozhlednu v Brně na Holedné? Lákavým cílem na jižní Moravě je i spirálová rozhledna v Kobylí anebo rozhledna na Babím lomu: kousek od ní objevíte lesní bar a také lelkovadlo, past na lelky, která vás natošup zbaví prokrastinace. Zamilovali jste si rezervace divokých koní? Jedno ze stád našlo domov v národním parku Podyjí. Na zimní výlet můžete vyrazit také k Brněnské přehradě anebo do některého ze zámeckých parků, třeba do Lednice, do Slavkova nebo Židlochovic.
 

12. Jarní prázdniny v Olomouckém kraji

Spousty skvělých nápadů nabízejí především Jeseníky: jarní prázdniny si tu užijete na skialpech i na běžkách, třeba na oblíbené trase z Červenohorského sedla na Praděd a na Jesenické lyžařské magistrále. Pokud jste nikdy nebyli na Rejvízu v zimě, možná vás právě letos tenhle zážitek čeká v celé kráse – ať už se vypravíte po klasické trase k Mechovému jezírku nebo po okolních pláních na běžkách. K seznámení zve i rozhledna, která dostala jméno Stříbrná Twiggy. Stojí na vrcholu Štvanice ve Ski areálu Kraličák u Starého Města na Šumpersku a z jejího vrcholu si vychutnáte výhled na panorama Jeseníků a Králického Sněžníku.
 

13. Jarní prázdniny ve Zlínském kraji

Nádherné ledopády v Pulčínských skalách vypadají každý rok jinak; cesta k nim je otevřená vždy pouze od 1. ledna do 15. března, tak si letošní barevné ledové divadlo nenechte ujít, čas jarních prázdnin je pro to přímo stvořený. Krásný zimní výlet můžete podniknout na Kelčský Javorník nebo na Salaš; na obou místech stojí volně přístupné rozhledny. Vyrazit můžete i na Chřibyrozhlednou Brdo a také do Beskyd: na sáňkaře, běžkaře i skalpinisty čekají třeba trasy ve Velkých Karlovicích, Hostýnská magistrála, Zlínsko i Bílé Karpaty. Zastavit se můžete i na romantické zřícenině hradu Lukov.
 

14. Jarní prázdniny v Moravskoslezském kraji

Beskydech zřejmě neexistuje známější místo než horské sedlo Pustevny s Maměnkou a Libušínem a stezkou Valaška s himálajským a skleněným chodníčkem. Nejste sami, kdo má tahle místa rád, a tak se sem raději vypravte ve všední den, kdy tu určitě bude méně lidí než o víkendech. Nabízíme vám ale spousty dalších zimních tipů jak si užít Beskydy – co se třeba na běžkách projet po golfovém hřišti na Čeladné? Anebo vás láká nejvyšší hora Moravy, Praděd, Ovčárna coby nejvýše položené lyžařské svahy u nás a skialpy? Zajímavou podívanou nabízí také horské městečko Štramberk: víte, že se mu kvůli půvabným roubeným domkům, uličkám a hradu s věží zvanou Trúba říká Valašský betlém a zážitkem může být docela obyčejná procházka?
 

Kdy a kde jsou jarní prázdniny 2021?

Jarní prázdniny jsou na základních a středních školách v roce 2021 rozloženy v týdenních termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů a pro nováčky na Kudy z nudy dodáváme, že po rozkliknutí se v každém městě dostanete k podrobnější nabídce:
Trojice tipů na zimní výlet v okolí Prahy

Trojice tipů na zimní výlet v okolí Prahy

Zimní ani mrazivé počasí určitě nemusí znamenat konec výletům a poznávání nových míst. Naopak. Jestliže hledáte, kam se vydat na pěknou procházku, inspirujte se našimi tipy, které vás zavedou na tři impozantní místa v okolí Prahy, která jsou pro zimní výlety jako stvořená.

25 tipů, kam na běžky s dětmi

25 tipů, kam na běžky s dětmi

Jestliže patříte k milovníkům bílé stopy a tuto svou zálibu sdílíte i se svými dětmi, nechte se inspirovat, kam s nimi vyrazit na přiměřeně náročné trasy, dle jejich věku. V našem přehledu naleznete tipy na běžkařské výlety do oblastí, kde není nutné překonávat velké převýšení a lze si vybrat z několika různě dlouhých okruhů. Tak namažte běžky a hurá do stopy!

21 tipů, jak si užít volno s dětmi i v nouzovém stavu

21 tipů, jak si užít volno s dětmi i v nouzovém stavu

Všude okolo nás jsou slyšet hlasy, že to nejlepší, co pro sebe a své děti můžeme udělat, je aktivní pohyb na čerstvém vzduchu. Zároveň se mílovými kroky blíží jarní prázdniny a zdá se, že nějakou dobu budeme muset ještě setrvat v nouzovém stavu. Kam se ale vypravit s dětmi, když si sjezdovky a zábavní centra zatím neužijeme? Kudy z nudy má pro vás pár nápadů, za kterými stačí vyrazit do přírody. Udělejte si akční výlet za ledopády, projděte se po pohádkových stezkách, zažijte atmosféru hradních zřícenin v zimě anebo si zkuste zahrát některou z rodinných questů – zábavných pátracích her. Uvidíte, že zábava a dobrodružství čekají na každém rohu!

15 tipů, kam za kouzlem zimy na Vysočině

15 tipů, kam za kouzlem zimy na Vysočině

Při procházkách přírodou na Vysočině můžete objevit velmi zajímavá místa, která v zimě mráz změní k nepoznání. Například ledové vodopády, proměněnou zimní krajinu v netradičním bílém hávu anebo zamrzlá lomová jezírka. Nenechte si ujít nejkrásnější zimní výpravy Vysočinou!

Tipy na výlety k nejhezčím zimním vodopádům

Tipy na výlety k nejhezčím zimním vodopádům

Ledová krása jako ze Hry o trůny, příjemné procházky a romantické vyhlídky: to všechno nabízejí výlety k zimním vodopádům. Vychutnejte si ledovou krásu Vaňkovského vodopádu, zimu v Adršpachu anebo zamrzlé Mumlavské vodopády. Buďte však opatrní, okolí vodopádů může být namrzlé.

Užijte si nejkrásnější trasy Česka v bílé stopě

Užijte si nejkrásnější trasy Česka v bílé stopě

Letošní zima ukazuje milovníkům bílé stopy konečně vlídnější tvář. Sněhová nadílka posledních dnů přinesla dobré podmínky pro běžkaře v Krkonoších, Jizerských horách, Orlických horách, na Šumavě i v Jeseníkách. Portál Kudy z nudy vám přináší ty nejkrásnější tipy na běžky, které vás provedou nejkrásnějšími trasami, kde se budete muset spolehnout jen sami na sebe a vaše lyže.

Kam se vypravit na nejkrásnější zimní procházky?

Kam se vypravit na nejkrásnější zimní procházky?

Hledáte tip na krásný zimní výlet do přírody? Pak pro vás máme místa, která nejsou nějak zvlášť daleko od lidských sídel a kam se dostanete nejlépe pěšky. Navíc začínající mrazy kouzlí každoročně zajímavé útvary v podobě ledových krápníčků na skalách i v jejich nitru. Stačí si vybrat a pak hurá na výlet!

Zimní výlety na zříceniny: romantika, láska a dobrodružství

Zimní výlety na zříceniny: romantika, láska a dobrodružství

Hradby a věže tyčící se v přítmí lesa. Historie plná bojů, úkladů a zrady, ale také šťastných i smutných lásek. Barvité pověsti, nádherné výhledy a hlavně možnost prodloužit si výlety o další putování, takové jsou zimní výlety na půvabné zříceniny, které vám přináší portál Kudy z nudy.

Vydejte se po stopách slavných českých lyžařů

Vydejte se po stopách slavných českých lyžařů

Česko se pyšní mnoha sportovci, kteří jsou díky svým výkonům slavní daleko za hranicemi. Jedním z proslavených odvětví je sjezdové a běžecké lyžování. Hvězdami sjezdového lyžování byli bezesporu Ondřej Bank a Šárka Záhrobská, na běžkách nás zase skvěle reprezentoval Lukáš Bauer a legendární českou závodnicí na běžkách se stala Kateřina Neumannová. Značnou popularitu si získaly také naše snowboardistky Ledecká a Samková. Zveme vás na místa, kde tito slavní čeští sportovci začínali. Třeba je tam při tréninku potkáte i dnes...

Udělejte si čas na zimní procházku Prahou

Udělejte si čas na zimní procházku Prahou

Vypadá to, že letošní zima bude na sníh a s ním spojené aktivity skoupá. To však není důvod k tomu, zůstávat celé dny doma. Pojďte se vypravit do míst, která vás nadchnou svou zvláštní atmosférou, klidem a pohodou. Navíc se v zimním počasí nepotkáte s tolika turisty jako v létě. A pokud vás procházka zmůže a budete se cítit prokřehle, určitě nepohrdnete příjemným posezením v teple kavárny, či čajovny.