ÚvodAktualityVelký příběh malého města aneb Litomyšl znovuzrozená: co čeká město v roce 2016?
Velký príbeh malého mesta aneb pokracování oslav 750 let Mesta Litomyšl
Památky

Velký příběh malého města aneb Litomyšl znovuzrozená: co čeká město v roce 2016?

  • 10. ledna 2016
Téma pro rok 2016 bylo v Litomyšli zvoleno s ohledem na znovuzrození zámeckého návrší, které dostalo díky rozsáhlé revitalizaci novou energii. Lze sem však zahrnout např. i renesanční dům U Rytířů – znovuzrození je totiž synonymem slova renesance. Ke kořenům se vrací i řada oblíbených akcí – které to budou letos?
Hlavním komunikačním tématem pro rok 2016 je Litomyšl znovuzrozená. Jako renesanční město moderní architektury je označována Litomyšl i díky řadě staveb moderní architektury. Pod heslo Litomyšl znovuzrozená lze však zahrnout i řadu oblíbených akcí – na vlně retro se nese Zahájení 5. litomyšlské lázeňské sezóny, ke kořenům dobré kuchyně nás vrací Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové a to nejlepší nejen z dějin klasické hudby představí opět Smetanova Litomyšl.     
 

A jaké další akce Litomyšl v roce 2016 čekají?

Leden 2016
V týdnu od 18. do 22. ledna se uskuteční Ekumenický týden modliteb. Od 16. ledna do 3. dubna si můžete zajít do Regionálního muzea v Litomyšli na malou přírodovědnou výstavu Příroda Litomyšlska: řeka. Na 22. ledna si hotel Zlatá Hvězda přichystal akci s názvem Stará garda aneb Hostinští sobě.
 
Únor 2016
Ondřej Havelka a jeho Melody Makers dorazí 7. února do Smetanova domu. Ve stejný den začíná výstava Astronomické tradice v Pardubickém kraji, která v regionálním muzeu potrvá do 8. května. Na expozici fotografií Milana Dvořáka můžete zajít do domu U Rytířů od 13. února do 24. dubna.
 
Březen 2016
Pokud si chcete vyzkoušet sítotisk, pak si poznamenejte 5. března, kdy se v domě U Rytířů koná grafická dílna. Na křížovou cestu s pokáním se vydáme od kostela Nalezení sv. Kříže k rozcestí nad židovským hřbitovem 11. března. O den později si zavzpomínáme na časy první republiky na Benefičním dobovém plese ve Smetanově domě. Na Umění dráteníků kdysi a dnes jste zváni do regionálního muzea od 12. března do 15. května.
 
Duben 2016
Od 1. do 3. dubna nás lákají Okrasné a ovocné školky Litomyšl na květinovou výstavu. Na 2. dubna je v zámecké jízdárně přichystáno Concertino Marie Rottrové. Litomyšlský venkov na starých pohlednicích bude v regionálním muzeu k vidění od 2. dubna do 5. června. Letečtí modeláři otevřou ve Vlkově nebe 11. dubna. Sportovní areál za sokolovnou zve 23. dubna na Čarodějnice nanečisto. O tři dny později pak vypuká majáles litomyšlských studentů a potrvá až do 3. května. To už jsme ale opět v čase lázní ducha.
 
Květen 2016
Od 27. dubna do 1. května zahájíme již 5. lázeňskou sezónu. Milovníky soch Olbrama Zoubka jistě potěší, že od 30. dubna do 26. června mohou zajít na výstavu do domu U Rytířů. V dubnu totiž oslaví tento uznávaný sochař 90. narozeniny. V květnu zahájí sezónu v městské obrazárně výstavou těch nejkvalitnější děl ze svých sbírek. Na 11. května se na zámeckém návrší chystá Noc literatury. Unikáty z doby Karla IV. v Litomyšli pro vás chystají v regionálním muzeu od 15. do 29. května. Od 20. do 22. května opět Litomyšl provoní dobré jídlo. Konat se budou Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové a chybět nebude ani soutěž týmů ve vaření kotlíkových gulášů. Ve stejném termínu jako gastroslavnosti se Smetanovo rodiště rozezní sborovým zpěvem. Konat se zde bude soutěžní přehlídka žáků ZUŠ. Chybět pak nebude ani Opera pod májovým nebem.
 
Červen 2016
Smetanova Litomyšl vypukne 9. června a potrvá do 3. července. Ještě před ní se ale můžeme těšit na Velkou cenu Litomyšle v parkurovém skákání, která se uskuteční od 2. do 5. června v Suché. Mladší sestrou Smetanovy Litomyšle je ta výtvarná, její 12. ročník potrvá od 9. června do 28. srpna. Především děti potěší, že od 5. června do 18. září bude v regionálním muzeu letní pohádková herna. Ve stejném termínu pak také výstava o vzniku filmu Tři bratři Jana a Zdeňka Svěrákových. Kostely se na akci Noc kostelů otevřou 10. června, ale už 4. června si nenechte ujít Muzejní noc. Od 11. do 12. června nás čeká Víkend otevřených zahrad a 18. června Starodávný jarmark. Velký Košíř se sportovcům otevře 5. června. Milovníci irisů a jarních trvalek si přijdou na své 9. až 12. června v Okrasných a ovocných školkách.

Pěkný výčet! A to máme za sebou pouze polovinu roku a jen výběr akcí.
 
Červenec 2016
Obrátíme ale list v kalendáři a máme letní prázdniny, které by se neobešly bez Toulovcových prázdninových pátků. Ten první je nachystaný už na 1. července, poslední nás čeká 26. srpna. Od 2. července do 2. října láká dům U Rytířů na výstavu Neskutečné skutečno Bohdana Kopeckého. S červencem také přijdou komorní koncerty v rámci Setkání přátel komorní hudby a interpretačních kurzů, stejně jako Mezinárodní houslové kurzy profesora Milana Vítka. Památku smrti mistra Jana Husa si společnými bohoslužbami připomeneme 6. července. Na aerovleky se můžete do Vlkova přijít podívat od 8. do 9. července. Chybět nebude ani projekt Smetanova domu Středa, hudba vám třeba.
 
Srpen 2016
Na „jedno“ můžete zaběhnout 6. srpna, kdy se na Toulovcově náměstí uskuteční Litomyšlský pivní festiválek. Od 12. do 14. srpna budeme opět obdivovat krásu historických automobilů a motocyklů. Uskuteční se Vzpomínková jízda na Elišku a Čeňka Junkovy. Zasportovat si můžete 13. srpna na Litomyšlském triatlonu v Nedošíně. V srpnu bude v Litomyšli také Letní kurz zpěvu pro děti a mládež a chybět nebude ani soustředění Letního orchestru mladých nebo Kinematograf bratří Čadíků. Od 14. do 21. srpna zve římskokatolická farnost na Litomyšlské dny barokní tradice. Změřit své síly s ostatními sportovci můžete 26. srpna na Decimuži.
 
Září 2016
 Září sice moc nemilují děti, ale i ony by si mohly užít Dny otevřených dveří památek, které připadají na 10. a 11. září nebo další Starodávný jarmark 17. září. Chybět nebude ani Mladá Smetanova Litomyšl v termínu od 15. do 18. září. Těm, co raději holdují dobrému jídlu a pití, nabízí 10. září Fish fest v hospůdce Na Kopečku a Litomyšlské vinobraní na Smetanově náměstí. Na pochod rytíře Toulovce jste zváni 24. září. Již 30. září začíná v Litomyšli seriál akcí s názvem ArchiMyšl, která skončí 3. října.
 
Říjen 2016
S ArchiMyšlí je také spojena výstava Moderní architektura v Litomyšli, která v regionálním muzeu představí město jako jedno z klíčových center současné architektury. Potrvá od 1. října do 20. listopadu. V září nebude chybět ani Květinová show Střední zahradnické a technické školy v Litomyšli. V říjnu se nechte pozvat na Výtvarnou Litomyšl ´16. Tradiční výtvarný Salon začíná v domě U Rytířů 8. října a končí 27. listopadu. ZUŠ Bedřicha Smetany zve 14. října na koncert k 70. výročí založení školy a o den později na den otevřených dveří. Chcete-li vědět, co je papíroryt, a ještě si ho i vyzkoušet, přijďte 15. října do domu U Rytířů. Jízdu za T. G. M. pořádá Veterán klub Litomyšl 28. října.
 
Listopad 2016
Listopad je plný akcí, které jsou předzvěstí blížících se Vánoc. Od 5. listopadu do 18. prosince je to třeba výstava vánočních ozdob v zámeckém sklepení, od 11. do 13. listopadu pak Duke Vánoce. V neděli 27. listopadu se uskuteční slavnostní rozsvícení vánočního stromu, adventní trh a společná adventní bohoslužba. Pokud však ještě na Vánoce myslet nechcete, může 20. listopadu zajít na Den medu nebo nás začátkem měsíce čeká Mezinárodní festival outdoorových filmů v MC Kotelna. O tom, že Patchwork voní barvami, vás přesvědčí od 6. listopadu do 31. ledna 2017 v regionálním muzeu. Svatomartinský lampionový průvod se z Toulovcova náměstí vydá 11. listopadu.
 
Prosinec 2016
Poslední měsíc roku už je pak laděný opravdu vánočně. Slavnostní rozsvícení vánočního stromečku a představení speciální výzdoby galerie se uskuteční v domě U Rytířů 2. prosince. O dva dny později můžete na projížďku mikulášským parním vlakem, na Štědrý den si poslechněte Štědrovečerní koledování u budovy regionálního muzea nebo přijďte na půlnoční bohoslužbu do kostela Nalezení sv. Kříže. Zámecké sklepení bude opět patřit peklu, ve Smetanově domě zaklepou Vánoce na dveře, od 26. prosince do 1. ledna změří své síly šachisté a 26. prosince je v Husově sboru naplánována Dětská vánoční hra. Hudba opět pomůže prostřednictvím benefičního koncertu 11. prosince v zámecké jízdárně a těšit se můžete i na Mezinárodní výstavu vánoční floristiky a zemědělské techniky na Střední zahradnické a technické škole. Poslední den v roce nás na Smetanově náměstí čeká tradiční Dětský silvestrovský ohňostroj a čočková polévka. Výjimkou v adventně laděném prosincovém programu bude výstava Stanislav Bubeníček: Litomyšlský fotograf, spisovatel a humorista, která v regionálním muzeu od 5. prosince až do ledna 2017 představí život a dílo litomyšlského advokáta.
Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou Památky

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance. V rámci prohlídkových okruhů si můžete vybrat ze dvou tras: Zámek za Valdštejnů nebo Zámek za Thurn Taxisů.

Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli Kultura

Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Interiér domu Josefa Portmona vyzdobil ve 20. letech grafik, spisovatel, mystik a knihtiskař Josef Váchal. K vidění jsou unikátní nástěnné malby, vyřezávaný malovaný nábytek i videomapping. Portmoneum je památkou evropského významu.

Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli Památky

Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli

Chrám Nalezení sv. Kříže zve k návštěvě nejen barokního interiéru. Volně přístupná interaktivní rodinná expozice Vzhůru k andělům nebo vyhlídková terasa mezi věžemi kostela dá zažít Litomyšl nezapomenutelným způsobem. Ve výšce, na emporách chrámu naleznete expozici sakrálního umění Andělé na návrší.

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě Památky

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Unikátní barokní divadlo je situováno na zámku v samém historickém jádru města Český Krumlov, které je národní kulturní památkou a památkou seznamu UNESCO. Na celém světě jsou zachována jen čtyři divadla z 18. století se zachovanými dekoracemi a mašinerií, to českokrumlovské je však nejstarší.

Klášterní zahrady v Litomyšli – obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka Příroda

Klášterní zahrady v Litomyšli – obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka, který jej městu věnoval.

Architektonické prohlídky Zámeckého návrší – od pískovce k laminátu Zážitky

Architektonické prohlídky Zámeckého návrší – od pískovce k laminátu

Prohlídkový okruh je zaměřen na Chrám Nalezení sv. kříže a další historické budovy Zámeckého návrší zrekonstruované v rámci projektu Revitalizace zámeckého návrší v Litomyšli. Prohlídka představuje jednotlivé objekty v historickém kontextu a zároveň přibližuje architektonické koncepce jejich obnovy.

Další aktuality

Na Veselém kopci bude veselo: chystá se Veselokopecký jarmark

V sobotu 20. a v neděli 21. července se v době od 9:00 do 17:00 v areálu Veselého Kopce u Hlinska uskuteční oblíbený Veselokopecký jarmark. Ten byl jeden z prvních pořadů, které se v areálu před desítkami let poprvé uskutečnil – v letošním roce je to již 39. ročník v 50leté historii muzea. Pozvání k účasti přijali vybraní lidoví výrobci z celé České republiky, včetně výrobců oceněných titulem Nositel tradice České republiky nebo Nositel Tradice Pardubického kraje.
17. červenec 2024 8:00
Památky, Pardubický kraj

Tajemství Ďáblovy bible: kdy vznikla, kdo ji napsal a kde si ji prohlédnete?

Codex gigas neboli Ďáblova bible, největší ručně psaná kniha na světě, je od července 2024 k vidění v Městském muzeu Žamberk. Přijeďte se podívat do stálé expozice a seznamte se s jedinečným příběhem díla, u jehož zrodu prý stál samotný ďábel. Nejvěrnější maketa Codexu Gigas, jaká kdy byla zhotovena, se stala hlavním exponátem ve zcela novém a moderním prostoru muzea, který připomíná historii žamberských knihařů.
16. červenec 2024 14:00
Kultura, Pardubický kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat v Pardubickém kraji

Písníky s příjemnými plážemi, tiché zatopené lomy na kámen s chladnou vodou, přehrady i populární akvaparky a koupaliště – taková je nabídka oblíbených koupacích míst v Pardubickém kraji. Udělejte si hezký den a vyrazte za slunečními paprsky k vodě!
15. červenec 2024 12:00
Letní sporty, Pardubický kraj

V Pardubicích se sešli nejlepší hráči šachu, deskových her i křížovek

Od 11. do 28. července 2024 hostí Pardubice mezinárodní festival šachu a her. Festival se skládá z několika desítek turnajů v různých hrách – např. šachy, bridž, scrabble, mariáš, piškvorky, poker, sudoku a luštění křížovek. Hlavních šachových turnajů by se mělo zúčastnit zhruba 4 500 hráčů z 43 zemí.
11. červenec 2024 11:00
Zážitky, Pardubický kraj

Král Vladislav Jagellonský bude pasovat rytíře na hradě Kunětická hora

Král Vladislav Jagellonský, cestující z Prahy do Uher, navštíví v neděli 14. 7. 2024 na Kunětické hoře svého rádce, pana Viléma z Pernštejna. V 11:00, 13:30, 15:00 a 16:30 může veřejnost zhlédnout kostýmované výklady vedené formou dialogu dvou historických postav – krále Vladislava Jagellonského a nejvyššího hofmistra Království českého Viléma II. z Pernštejna. Výklady budou spojeny s ceremonií pasování návštěvníků na rytíře.
11. červenec 2024 9:44
Zážitky, Pardubický kraj

Toulovcovy prázdninové pátky v Litomyšli jsou opět ve znamení pohody a dobré nálady

Také se vám zdá, že o prázdninách letí čas tak nějak rychleji? V Litomyšli se koná už 26. celoprázdninový festival pohádek a koncertů na Toulovcově náměstí. Prázdniny v Litomyšli jsou nyní opět ve znamení pohádek, folkových koncertů a hlavně dobré nálady. Program pro malé i velké bude probíhat každý pátek od 5. července do 30. srpna 2024.
4. červenec 2024 8:00
Zážitky, Pardubický kraj

Celníci a pašeráci: poznejte bývalé celnice jako hotely či zajímavá muzea

Na hranicích už dnes celníky nepotkáte, zato mnoho zajímavých muzeí, památníků a rozhleden ano. Ve Valticích, Králíkách nebo Rozvadově se například dozvíte, co a jak se pašovalo a jak celníci pašované předměty hledali. Pozveme vás ale i do jiných celnic: víte, že v jedné najdete hotel a v dalších zajímavé expozice, třeba o životě a službě na hranicích? Nechybí ani neobvyklý simulátor plavby na voru.
29. červen 2024 10:26
Památky, Pardubický kraj

Chrudim bude sedm dní patřit loutkám

Více než sto loutkových představení pro dětské i dospělé diváky, semináře, dílny pro veřejnost, přednášky a koncerty nabízí letošní festival Loutkářská Chrudim, který začíná v pátek 28. června a končí ve čtvrtek 4. července 2024. Kromě bohatého programu můžete dopoledne v ulicích potkat klauny a herce z improvizačního divadla Paleťáci, odpoledne pak členku skupiny Gaja Yritis na chůdách či žonglující a také performerky z interaktivní instalace Hemžení.
27. červen 2024 22:10
Kultura, Pardubický kraj