Úvod > Aktuality > Velkolepé zahájení projektu Plzeň – evropské hlavní město kultury 2015 se blíží
O víkendu 16. až 18. ledna se Plzen otevre jako Evropské hlavní mesto kultury
"> O víkendu 16. až 18. ledna se Plzen otevre jako Evropské hlavní mesto kultury "> Na ceské i zahranicní návštevníky cekají po celý víkend na mnoha místech Plzne zajímavé a nevšední zážitky ">  	Na ceremoniálu se podílí rada dalších renomovaných tvurcu
Kultura

Velkolepé zahájení projektu Plzeň – evropské hlavní město kultury 2015 se blíží

  • Vydáno12. ledna 2015
O víkendu 16. až 18. ledna se Plzeň otevře jako Evropské hlavní město kultury pro rok 2015. Velkolepé slavnostní zahájení v režii uměleckého ředitele projektu Petra Formana proběhne v sobotu 17. ledna pod širým nebem v historickém centru západočeské metropole.
Plzeň – hl. město kulturyNejprve se na náměstí Republiky sejdou čtyři průvody symbolizující plzeňské řeky, poté se na celé ploše rozehraje strhující podívaná, které se zúčastní přes 150 českých i zahraničních herců, akrobatů, hudebníků a dalších umělců. Diváci mimo jiné uvidí adrenalinové vystoupení švýcarského provazochodce Davida Dimitriho nebo největší videomapping u nás z dílny 3dsense, který na ploše 5.000 m2 oživí nejen katedrálu, ale i domy okolo.

Slavnostní zahájení doprovodí premiéra původní skladby skladatele Marka Ivanoviče Symfonie zvonů v podání Plzeňské filharmonie, která vyvrcholí prvním rozezněním nových zvonů umístěných v Katedrále sv. Bartoloměje díky veřejné sbírce Ze srdce zvon. Na ceremoniálu se podílí řada dalších renomovaných tvůrců – například kostýmní výtvarník Jan Pištěk, ředitel Barcelonské cirkusové školy Roberto Magro nebo scénárista Ivan Arsenjev.

Artista v PlzniOd 18:30 hodin ožije celé město venku i v desítkách klubů, restaurací a kaváren bohatým programem – koncerty, tančírnami, puntíkatým plesem i nejrůznějšími party. Připraveny jsou také večerní prohlídky výstav a muzeí, autorská čtení a besedy, venkovní ledový bar Františka Bálka s ledovými sochami, večerní varhanní koncert v katedrále a vystoupení několika hvězd české hudební scény, jejichž jména budou pro diváky překvapením. Kromě sobotního zahájení čekají na české i zahraniční návštěvníky po celý víkend od pátku do neděle na mnoha místech Plzně další zajímavé a nevšední zážitky – první možnost vidět rozsáhlou retrospektivní výstavu Ateliér Jiřího Trnky, netradiční procházky s výkladem po známých i neznámých místech Plzně, oslava narozenin umění Art´s Birthday, veselice v Plzeňském Prazdroji nebo setkávání s plzeňskými osobnostmi.

Dopravní omezení a opatření v centru města

PlzeňParkování je na náměstí Republiky částečně omezené už od 7. ledna, kompletní zákaz bude platit od 14. ledna. Ve dnech slavnostního zahájení bude centrum města pro automobily zcela uzavřené a organizátoři doporučují všem použít městskou hromadnou dopravu. Ta bude ale večer 16. a v sobotu 17. ledna také částečně omezena, k jejímu posílení naopak dojde po skončení akce, kdy se návštěvníci budou dopravovat domů. V určitých časových úsecích bude uzavřen i individuální průjezd městem a také pěší vstup na plochu náměstí.

Pro návštěvníky města budou 17. 1. připravena záchytná parkoviště ze směrů Praha, Karlovy Vary, Písek a Domažlice. Městská hromadná doprava z těchto parkovišť bude rovněž posílena.
Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Dominantou náměstí Republiky v Plzni je zcela určitě katedrála sv. Bartoloměje. Chrám je zřetelný již z dálky se svou téměř 103 m vysokou věží. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka.

Prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj

Prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.