Úvod > Aktuality > Velkolepé svátky historie, umění a architektury oživují Olomouc

Velkolepé svátky historie, umění a architektury oživují Olomouc

Vydáno 4. září 2019 Památky
Dny evropského dědictví mají letos podtitul Svobodná Olomouc a odkazují k událostem, které nastaly na podzim před třiceti lety. V tomto znamení se kulturní dění ve městě odehrává od 2. do 8. září 2019. Program zahrnuje desítky položek od street artu, přes koncerty, filmové projekce až po divadelní představení. Hlavní položkou je zpřístupnění celkem 76 památkových objektů, kam se běžně nelze podívat.
OlomoucDny evropského dědictví (EHD) jsou v Olomouci spojené s bohatým kulturním programem. Pravidelně však především nabízí možnost navštívit památky, instituce a objekty, které jsou mnohdy v průběhu roku veřejnosti běžně nepřístupné.

Celých sedm dní, od 2. do 8. září 2019, je plných akcí, které mohou zaujmout nejrůznější publikum. Zájemcům jsu zpřístupněny památky a program přináší rozmanitý způsob vyžití. Olomoučané i návštěvníci města se mohou těšit na knižní trhy, FlerJarmark, dílny pro děti, Sculpture Line, bohatý program Muzea umění Olomouc nebo prohlídky Arcibiskupské knihovny v jedné z nejstarších kanovnických rezidencí.


Páteční a víkendové zlaté hřeby programu EHD

OlomoucV předvečer hlavních oslav, které připadnou na sobotu 7. září, kdy je na Horním náměstí připraven celodenní program, se bude hrát Cyrano z Bergeracu. Moravské divadlo uvede pod širým nebem jedno z nejslavnějších francouzských dramat všech dob inspirované skutečnou historickou postavou. Představení se bude hrát v pátek 6. září ve 20 hodin.

V rámci sobotního hudebního programu 7. 9. 2019 se na Horním náměstí představí Folk Art Troupe of Fuchuan Yao Autonomous County Hezhou z Číny, Bodrog Sárospatak z Maďarska nebo Púčik ze Slovenska. Českou hudební scénu zastoupí The Gardeners, Imperio, Two Men a Vesna. Jako hlavní hvězda koncertů na Horním náměstí vystoupí Lenka Dusilová.

Večerní OlomoucLetošní program potěší i skutečné knihomoly. Po celý týden se mohou Olomoučané i návštěvníci města těšit na knižní trhy, letní čítárnu u kašny na náměstí Republiky. Na Dolním náměstí se rozprostře oblíbený FlerJarmark (6.–7. září 10:00–18:00), na Horním náměstí budou tvořit děti ve výtvarných nebo řemeslných dílnách a své mozkové závity roztáčet při vědeckých pokusech nebo u hlavolamů. Nejen pro rodiče s dětmi je připravena městská hra inspirovaná konceptem book game s názvem "Zachraňme Olomouc" (sobota 7. září 10:00–16:00 Horní náměstí, stánek Geniátor.cz). Účastníci na ni potřebují hlavně chuť navštívit známá i neznámá místa, důvtip, smysl pro dobrodružství a zhruba hodinu a půl času.

Olomouc želvaPro ty, kteří holdují pohledům na umění ve veřejném prostoru je určen festival Sculpture Line (2. až 8. září, Horní a Dolní náměstí, Smetanovy sady) a ani letos v programu nechybí Olomoucké lafayettovské slavnosti (7. až 13. září 2019 od 20:00, Správní archív Armády ČR a Václavské náměstí). Divadelní hry v autentických kulisách města pojednávají o osobnostech, které se trvale zapsaly do historie města, tentokrát přiblíží život generála Lafayetta a krále Václava III. Inscenace je příspěvkem k letošnímu 730. výročí narození posledního Přemyslovce na českém trůně, které si připomeneme 6. října 1289. Zájemci mohou nahlédnout také do katedrály sv. Václava a krypty (sobota 10:00–13:00 a 14:00–17:00). Podrobný program a seznam přístupných míst je zveřejněn na stránce ded.olomouc.eu a je rovněž dostupný v aplikaci pro chytré telefony.
Arcibiskupský palác Olomouc

Arcibiskupský palác Olomouc

Oficiální sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů, místo, kudy kráčely dějiny, i budova, která hostila mnoho významných osobností – to vše je Arcibiskupský palác v Olomouci, významný příklad barokní palácové architektury na Moravě.

Opevnění Olomouce – fortový věnec pevnůstek okolo města

Opevnění Olomouce – fortový věnec pevnůstek okolo města

Fortový „věnec“ je unikátním projektem podplukovníka Wurmba z roku 1850 představujícím modernizaci Olomoucké pevnosti - přeměnu bastionové pevnosti na pevnost fortovou (táborovou). Na konci 19. století byla Olomouc nedobytným městem, systém byl rozebrán až před 1. sv. válkou.

Pevnost Radíkov na Svatém Kopečku

Pevnost Radíkov na Svatém Kopečku

Jedná se o architektonicky a historicky unikátní pevnostní objekt, který se dochoval v jediném exempláři na území ČR. Pevnost byla součástí Císařsko královské Olomoucké pevnosti.

Muzeum olomouckého opevnění na Fortu XVII.

Muzeum olomouckého opevnění na Fortu XVII.

V Olomouci si můžete prohlédnout Muzeum olomouckého opevnění na Fortu XVII., které nabízí prohlídku jednoho ze čtyř fortů habsburské pevnosti z 2. poloviny 19. století. Prostory soukromého areálu Fortu XVII. a zde působícího zájezdního hostince Citadela je možné využít pro pořádání kulturních, firem

Vlastivědné muzeum v Olomouci - interaktivní a zábavné

Vlastivědné muzeum v Olomouci - interaktivní a zábavné

Pokud si rádi hrajete, zkoumáte a objevujete, vypravte se do Vlastivědného muzea v Olomouci. Historická a přírodovědná expozice čítají přes dva a půl tisíce exponátů. Od května 2013 lze navštívit novou expozici Příběh kamene. Dále u nás můžete potkat i hanáckého obra Drásala...

G – galerie města Olomouce

G – galerie města Olomouce

Historický dům U Bílé růže na Dolním náměstí v Olomouci hostí G – galerii města Olomouce. Galerie je jedinou reprezentativní výstavní síní na území města, která systematicky prezentuje tvorbu umělců působících v Olomouci a regionu Střední Moravy.

Katedrála sv. Václava v Olomouci

Katedrála sv. Václava v Olomouci

Katedrála sv. Václava je dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška je 102 m. Věž katedrály je zároveň nejvyšší novogotickou věží v České republice.

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny

Korunní pevnůstka na levém břehu Mlýnského potoka je součástí fortifikačního systému města, tzv. Olomoucké pevnosti. Pevnůstku nechala, stejně jako celou pevnost, vystavět Marie Terezie v letech 1745 - 1757.

Klášterní Hradisko v Olomouci

Klášterní Hradisko v Olomouci

Bývalý klášter Hradisko byl založen roku 1078 pro řád benediktýnů ze Strahova, který byl v roce 1150 vystřídán řádem premonstrátů. Klášterní komplex tvořila hlavní budova kláštera a kostel sv. Štěpána s řadou dalších objektů, z nichž se dodnes dochoval pouze bývalý hospodářský dvůr a letní refektář.

Kostel sv. Mořice v Olomouci

Kostel sv. Mořice v Olomouci

Kostel svatého Mořice je pozdně gotický trojlodní kostel s křížovou klenbou. Kostel má dvě nesymetrické hranolové věže a největší varhany ve střední Evropě, pocházející z roku 1745.

Mauzoleum slavných biskupů v Olomouci

Mauzoleum slavných biskupů v Olomouci

V katedrále svatého Václava v Olomouci můžete navštívit po rekonstrukci zpřístupněné mauzoleum slavných biskupů. Opravou prošly kromě hrobky a sarkofágů také fresky, nábytek a sochy. Na jeho vznik a další opravy získala římskokatolická farnost peníze z norských fondů.

Arcidiecézní muzeum Olomouc - obdivujte výtvarná díla olomoucké arcidiecéze

Arcidiecézní muzeum Olomouc - obdivujte výtvarná díla olomoucké arcidiecéze

Arcidiecézní muzeum Olomouc představuje místo, kde se vyjímají výtvarná díla olomoucké arcidiecéze, včetně nádherného arcibiskupského kočáru. Muzeum bylo založeno v roce 1998 jako součást Muzea umění v Olomouci.

Fortová pevnost č. XIII Nová Ulice v Olomouci

Fortová pevnost č. XIII Nová Ulice v Olomouci

Lagerfort z let 1850-1854 v Nové Ulici je velmi zachovalý, v průběhu desetiletí přišel pouze o obě kočičí uši, všechny ostatní části fortu jsou ve velmi dobrém stavu. Během druhé světové války byla ve fortu umístěna jednotka Hitlerjugend.

Bezručovy sady - sídlo Botanické zahrady v Olomouci

Bezručovy sady - sídlo Botanické zahrady v Olomouci

Výstaviště Flora Olomouc pečuje o městské parky, sbírkové skleníky, rozárium a botanickou zahradu. Botanická zahrada se nachází v Bezručových sadech, na místě tzv. Korunní pevnůstky.

Monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Barokní 35 metrů vysoký sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci je nejvelkolepější a nejvyšší stavba svého druhu v České republice.

Další aktuality

1.1.
2020
Hrad Helfštýn otevře první lednovou sobotu své brány

Hrad Helfštýn otevře první lednovou sobotu své brány

Střední Morava a Jeseníky | Památky
29.12.
2019
Připravte se na poslední prohlídky hradu Šternberk v roce 2019

Připravte se na poslední prohlídky hradu Šternberk v roce 2019

Střední Morava a Jeseníky | Památky