Úvod > Aktuality > Velkolepé svátky historie, umění a architektury oživují Olomouc
Památky

Velkolepé svátky historie, umění a architektury oživují Olomouc

  • Vydáno7. září 2020
Dny evropského dědictví letos zahajuje Olomouc! Týden věnovaný památkám a duchovnímu odkazu našich předků má letos podtitul "20 let v UNESCO". Olomoucký program Dnů evropského dědictví trvá celý týden, od pondělka 7. září až do neděle 13. září 2020 a zapojí se do něj stovky lidí a sedm desítek památek.
OlomoucDny evropského dědictví (EHD) jsou v Olomouci spojené s bohatým kulturním programem. Pravidelně však především nabízí možnost navštívit památky, instituce a objekty, které jsou mnohdy v průběhu roku veřejnosti běžně nepřístupné.

Celých sedm dní, od 7. do 13. září 2020, je plných akcí, které mohou zaujmout nejrůznější publikum. Zájemcům jsu zpřístupněny památky a program přináší rozmanitý způsob vyžití. Olomoučané i návštěvníci města se mohou těšit na otevření olomoucké radnice, koncert Indican společně s Moravskou filharmonií, antikvariátní trhy a projekce v Letním kině. V doprovodném programu se ale objevuje i Flerjarmark nebo Letní čítárna u kašny.


Národní zahájení EHD a Modlitba za Olomouc

OlomoucNárodní zahájení se uskuteční v sobotu dopoledne 12. září a bude se jednat o vskutku mimořádnou událost. Nejen že bude v Olomouci ministr kultury Lubomír Zaorálek, ale také několik desítek starostů a primátorů z českých měst, mezi nimi i ti, kteří spravují památky UNESCO, a také zahraniční hosté.

Jedním z vrcholů oslav bude videomapping a audiovizuální show na Sloupu Nejsvětější Trojice s názvem Modlitba pro Olomouc. Světelná podívaná je inspirovaná modlitbou za planetu Zemi papeže Františka. Odehraje se hned třikrát, každou víkendovou noc od čtvrtka do soboty vždy ve 22 hodin. Horní náměstí bude celou dobu zdobit květinový koberec s barokními vzory o rozměrech 5,6 × 9,5 metru.
 

Perličky z víkendového programu otevřených památek

olomoucOlomouc nabídne mnoho zpřístupněných památek, mezi nimi nebude chybět olomoucká radnice, která se návštěvníkům otevře v sobotu 12. 9. mezi 10. a 16. hodinou. K nahlédnutí budou reprezentační prostory, kaple svatého Jeronýma, obřadní síň, ale také má kancelář a zasedací místnost. V obřadní síni návštěvníky bude třikrát čekat autor fresek Charles Wilda. Na komentovaných prohlídkách jej ztvární herec Vladimír Hrabal.

Za návštěvu stojí i vojenské a technické stavby, fakulty univerzity nebo galerie. Mezi největší taháky bude patřit freskový sál v Základní škole Komenium, Jihoslovanské mauzoleum, které se veřejnosti otevře pouze v sobotu mezi 10. a 14. hodinou, nebo fort Tafelberg, který je v areálu fakultní nemocnice. Bez zajímavosti nebude ani návštěva Pöttingea, neboli střední zdravotnické školy a zdarma se otevřou i dvě nové olomoucké galerie – Telegraph v Jungmannově ulici a Art Rubicon na Dobnerově.

Večerní OlomoucZájemci mohou nahlédnout také do katedrály sv. Václava a krypty (sobota 10:00–13:00 a 14:00–17:00). Zpřístupněn bude také Fort XIII. Nová ulice, a to v sobotu od 10:00 do 22:00. Porběhnou zde prohlídky Fortu, muzea Lagerfort XIII. a vystavené vojenské techniky. Otevřené budou i kasematy v Pekární ulici (sobota 14:00–16:00). Kryt civilní obrany v Bezručových sadech láká na prohlídku po celý týden, a to vždy v 18:30, 19:00, 19:30, 20:00 a 20:30 hodin. Pevnost poznání zpřístupní zdarma expozici Věda v pevnosti (sobota a neděle 9:00–18:00), zájemcům se otevře také Palmový skleník (sobota 19:30, 20:30, 21:30 a neděle 19:30, 20:30), kde budou probíhat komentované prohlídky exotických rostlin v unikátní noční atmosféře.
 

Trhy, projekce, koncerty a doporovodný program

Olomoucké antikvariátní trhyCelý týden budou probíhat také Olomoucké antikvariátní trhy a projekce v Letním kině. Zajít můžete na filmy promítané z 35milimetrových pásů – tedy tradičně. Centrum města oživí zcela nový festival Oživ centrum. Na Horním i Dolním náměstí nabídne originální módu, design, food zónu, letní kino a kreativní dílny.V doprovodném programu se ale objevuje i Flerjarmark nebo Letní čítárna u kašny.

Stěžejní akce se uskuteční na Horním náměstí ve čtvrtek 10. září, kdy se zde bude konat koncert Indican společně s Moravskou filharmonií. Je to netradiční spojení, jehož hybnou silou je zpěvák Jiří Jirák. Ten v sobě spojuje křesťanskou, romskou a indiánskou kulturu. To vše doplněno symfonickým tělesem a audiovizuální show. Na pátek 11. září je v plánu exkluzivní baletní open air galakoncert s hvězdami baletu Moravského divadla a v sobotu 12. září hned dvě hudební lahůdky – Katarína Knechtová a koncert Ondřeje G. Brzobohatého s kapelou.

Olomouc želvaVýznamné osobnosti, které se trvale zapsaly do historie města, připomene projekt zpracovaný ve spolupráci se Street Art Festivalem. Stencils of the Famous má původ v umění ulice a graffiti. Šablony slavných zpracované moderní uměleckou formou oživí prostor ulic Lafayettova a Uhelná. Do programu Dnů evropského dědictví vklouzne i festival Vzáří s videomappingem na budovu Arcidiecézního muzea nebo Olomoucké lafayettovské slavnosti odehrávající se v jindy nepřístupném vojenském archivu na náměstí Republiky. Bude tam uveden Hrdina dvou světadílů.

Šestnáct erudovaných procházek po městě a jeho okolí nabídnou komentované prohlídky a pro děti jsou připraveny výtvarné díly na Horním náměstí a barokní vědecké dílny v podání Geniatoru. Podrobný program a seznam přístupných míst je zveřejněn na stránce ded.olomouc.eu a je rovněž dostupný v aplikaci pro chytré telefony.
Dny evropského dědictví Olomouc 2024

2.9.
8.9.
Dny evropského dědictví Olomouc 2024

Zahájení Dnů evropského dědictví v Olomouci je spojeno s bohatým kulturním programem, komentovanými prohlídkami města, koncerty aj.

Arcibiskupský palác Olomouc

Arcibiskupský palác Olomouc

Oficiální sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů, místo, kudy kráčely dějiny, i budova, která hostila mnoho významných osobností – to vše je Arcibiskupský palác v Olomouci, významný příklad barokní palácové architektury na Moravě.

Opevnění Olomouce – fortový věnec pevnůstek okolo města

Opevnění Olomouce – fortový věnec pevnůstek okolo města

Fortový „věnec“ je unikátním projektem podplukovníka Wurmba z roku 1850 představujícím modernizaci Olomoucké pevnosti – přeměnu bastionové pevnosti na pevnost fortovou (táborovou). Na konci 19. století byla Olomouc nedobytným městem, systém byl rozebrán až před 1. sv. válkou.

Bezručovy sady – sídlo Botanické zahrady v Olomouci

Bezručovy sady – sídlo Botanické zahrady v Olomouci

Výstaviště Flora Olomouc pečuje o městské parky, sbírkové skleníky, rozárium a botanickou zahradu. Botanická zahrada se nachází v Bezručových sadech, na místě tzv. Korunní pevnůstky.

Galerie města Olomouce

Galerie města Olomouce

Historický dům U Bílé růže na Dolním náměstí v Olomouci hostí Galerii města Olomouce. Galerie je jedinou reprezentativní výstavní síní na území města, která systematicky prezentuje tvorbu umělců působících v Olomouci a regionu Střední Moravy.

Klášterní Hradisko v Olomouci

Klášterní Hradisko v Olomouci

Bývalý klášter Hradisko byl založen roku 1078 pro řád benediktýnů ze Strahova, který byl v roce 1150 vystřídán řádem premonstrátů. Klášterní komplex tvořila hlavní budova kláštera a kostel sv. Štěpána s řadou dalších objektů, z nichž se dodnes dochoval pouze bývalý hospodářský dvůr a letní refektář.

Vlastivědné muzeum v Olomouci – interaktivní a zábavné

Vlastivědné muzeum v Olomouci – interaktivní a zábavné

Pokud si rádi hrajete, zkoumáte a objevujete, vypravte se do Vlastivědného muzea v Olomouci. Historická a přírodovědná expozice čítají přes dva a půl tisíce exponátů. Od května 2013 lze navštívit novou expozici Příběh kamene. Dále u nás můžete potkat i hanáckého obra Drásala...

Fortová pevnost č. XIII Nová Ulice v Olomouci

Fortová pevnost č. XIII Nová Ulice v Olomouci

Lagerfort z let 1850-1854 v Nové Ulici je velmi zachovalý, v průběhu desetiletí přišel pouze o obě kočičí uši, všechny ostatní části fortu jsou ve velmi dobrém stavu. Během druhé světové války byla ve fortu umístěna jednotka Hitlerjugend.

Pevnost Radíkov na Svatém Kopečku

Pevnost Radíkov na Svatém Kopečku

Jedná se o architektonicky a historicky unikátní pevnostní objekt, který se dochoval v jediném exempláři na území ČR. Pevnost byla součástí Císařsko královské Olomoucké pevnosti.

Katedrála sv. Václava v Olomouci

Katedrála sv. Václava v Olomouci

Katedrála sv. Václava je dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška je 102 m. Věž katedrály je zároveň nejvyšší novogotickou věží v České republice.

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny

Korunní pevnůstka na levém břehu Mlýnského potoka je součástí fortifikačního systému města, tzv. Olomoucké pevnosti. Pevnůstku nechala, stejně jako celou pevnost, vystavět Marie Terezie v letech 1745 – 1757.

Kostel sv. Mořice v Olomouci

Kostel sv. Mořice v Olomouci

Kostel svatého Mořice je pozdně gotický trojlodní kostel s křížovou klenbou. Kostel má dvě nesymetrické hranolové věže a největší varhany na Moravě, pocházející z roku 1745. Nově zrekonstruovaný kostel sv. Mořice otevřel v roce 2021 vyhlídkovou věž.

Mauzoleum slavných biskupů v Olomouci

Mauzoleum slavných biskupů v Olomouci

V katedrále svatého Václava v Olomouci můžete navštívit po rekonstrukci zpřístupněné mauzoleum slavných biskupů. Opravou prošly kromě hrobky a sarkofágů také fresky, nábytek a sochy. Na jeho vznik a další opravy získala římskokatolická farnost peníze z norských fondů.

Monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Barokní 35 metrů vysoký sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci je nejvelkolepější a nejvyšší stavba svého druhu v České republice.

Muzeum olomouckého opevnění na Fortu XVII.

Muzeum olomouckého opevnění na Fortu XVII.

V Křelově si můžete prohlédnout Muzeum olomouckého opevnění na Fortu XVII., které nabízí prohlídku jednoho ze čtyř Fortů habsburské pevnosti z 2. pol. 19. století. Prostory areálu Fortu XVII. a hostince Citadela je možné využít pro pořádání kulturních, firemních akcí či svateb nebo teambuldingů.

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác

Po rekonstrukci Zdíkova paláce, muzea a katedrály svatého Václava, se otevřel návštěvníkům nový pohled do dějin umění. Nad barokní obrazárnou vznikla nová expozice, která interaktivní formou představuje dějiny Svatováclavského návrší v Olomouci.

Další aktuality

Na hradě Bouzov si prohlédnete během března speciální zimní okruh

Hrad Bouzov se pečlivě připravil na novou sezónu, kterou otevírají březnové Zimní prohlídky už v pátek 1. března 2024. Trasa bude přístupná každý všední den v 11:00 a 13:00 hodin. O víkendu je v provozu od 10:00 do 14:00 hodin.
Olomoucký kraj | Památky

Hrad Šternberk zahajuje o víkendu novou sezónu

Po krátké zimní přestávce se již v březnu otevírají brány hradu Šternberk na Moravě. Otevřeno bude od soboty 2. 3. 2024. Pro návštěvníky na hradě připravují na každou sobotu pravidelné prohlídky I. a II. okruhu, které jsou k dispozici od 10 do 15 hodin. Základní okruh "Šlechtické reprezentační prostory" zahrnuje prohlídku prvního patra hradu a nově také kuchyně. Druhý okruh nazvaný „Život na šlechtickém sídle“, vezme zájemce do pokojů na druhém patře hradu, kam patří např. Dámský salón, Lovecký pokoj nebo Velká jídelna.
Olomoucký kraj | Památky

Helfštýn otvírá o březnových víkendech brány hradu

Od března můžete opět navštívit středověký hrad Helfštýn, který víkend nabízí možnost obdivovat jeho prostory. Od 2. března 2024 bude na hradě otevřeno vždy o víkendech, a to od 9:00 do 16:00 hodin.
Olomoucký kraj | Památky

Duchovní Olomouc: tipy na spirituální cesty za chrámy a kostely do hanácké metropole

Olomouc je po Praze nejrozsáhlejší městskou památkovou rezervací v ČR. Jen pár kroků od Horního náměstí se tyčí výjimečná stavba gotického kostela sv. Mořice, která se pyšní jedněmi z největších varhan v Evropě. Mezi Horním a Dolním náměstím se můžete proplétat romantickými uličkami, kde narazíte na kostel sv. Michala s trojící barokních kopulí dotvářejících charakteristické panorama města nebo kapli sv. Jana Sarkandra, kde byl na místě původní věznice umučen kněz Jan Sarkander. V Dómské ulici spatříte monumentální novogotickou katedrálu sv. Václava a areál bývalého přemyslovského paláce, kde nyní sídlí Arcidiecézní muzeum. Nedaleko Václavského náměstí stojí také Arcibiskupský palác, který je jediným veřejnosti zpřístupněným sídlem arcibiskupa ve střední Evropě.
Olomoucký kraj | Památky

Lyžování v Jeseníkách: tipy z lyžařských areálů, kde si sjezdovky ještě užijete

Chystáte se na víkend, jarní prázdniny anebo zimní dovolenou do Jeseníků? Pak si s sebou určitě přibalte sjezdovou výbavu. I když to na mnohých místech Česka vypadá spíše na jarní vycházky, v Jeseníkách se stále zima drží a zdejší skiareály vás svou na své sjezdovky. Kam se vydat na svah vám poradí Kudy z nudy.
Olomoucký kraj | Zimní sporty

Česko ve filmu: Kladivo na čarodějnice, nejtemnější film režiséra Otakara Vávry

Jedním z nejznámějších filmů režiséra Otakara Vávry je Kladivo na čarodějnice z roku 1969, dramatická rekonstrukce průběhu čarodějnických procesů ve Velkých Losinách koncem 17. století podle románu Václava Kaplického. Film byl alegorií na politické procesy padesátých let a až do sametové revoluce 1989 se nesměl veřejně promítat.
Olomoucký kraj | Zážitky

Jarní prázdniny a zima v Jeseníkách a Rychlebských horách: lesní bar, lyžování a zážitky s dětmi

Chystáte se na jarní prázdniny podniknout výlet či dovolenou v severní části Jeseníků? Skvělá volba – kromě sjezdovek tam totiž objevíte spousty zajímavých míst a akcí, které váš pobyt zpestří. Inspiraci, kam vyrazit, vám přináší Kudy z nudy.
Olomoucký kraj | Životní styl

Malí navštěvníci se v Pradědově dětském muzeu o jarních prázdninách rozhodně nenudí

Dětská vesnička nabízí milion a jednu hru... na kuchaře, na doktora, na ježibabku, hokynáře i hospodského. Vejděte na náves a žijte životy obyvatel každého jesenického domečku. Ochutnejte regionální potraviny a speciality v samoobslužné kavárničce a zaplaťte do prasátka zlaťáky.
Olomoucký kraj | Zážitky