Úvod > Aktuality > Velké rekonstrukce památek aneb na co se můžeme těšit na hradech a zámcích
Památky

Velké rekonstrukce památek aneb na co se můžeme těšit na hradech a zámcích

  • Vydáno17. února 2021
Mnohé hrady a zámky uzavřely na nějakou dobu své brány, ovšem ne kvůli pandemii koronaviru, ale aby se pustili do dlouho očekávaných rekonstrukcí. Nyní prochází obnovou například hrad Karlštejn, zámek Telč či Vimperk. Zprávy o tom, jak pokračují velké rekonstrukce těchto památek, vám přináší portál Kudy z nudy.

Hrad Karlštejn nabídne nové návštěvnické centrum

karlštejnHrad Karlštejn patří do pětice nejoblíbenějších památek ve správě NPÚ. Přesto trpěl skrytými neduhy a na „zdraví“ mu nepřidal i vysoký návštěvnický provoz. Dlouhodobě chátraly přízemní, suterénní a sklepní prostory císařského paláce, opravu potřeboval i arkádový přístavek či skalní sklep. Vše má vyřešit nákladná rekonstrukce, která probíhá na hradě od března 2020 a potrvá až do příštího roku. Proměnou projde purkrabství, v jehož východní části vznikne nové návštěvnické centrum, turisté tak již nebudou muset čekat na začátek prohlídky pod širým nebem. Rekonstrukce čeká také užitkovou zahradu na jižním parkánu a inženýrské sítě.
 
Práce se nezastavily ani v zimních měsících, navíc s uzavřením památek vlivem pandemie koronaviru se práce urychlily. I kdyby se památky otevřely, hrad Karlštejn zůstane v zimních měsících z důvodu rekonstrukce uzavřen. Kvůli zemním pracím je také zcela uzavřena pro pěší i přístupová cesta k hradu (k I. hradní bráně).
 
 

Zámek Telč letos pootevře svá vrata již v květnu

telčPlánovaná velká rekonstrukce zámku Telč, který je na seznamu UNESCO, začala roku 2019 a potrvá ještě do roku 2022. Cílem rekonstrukce prohlídkových tras zámku je umožnit celoroční provoz, což dosud nebylo možné. Návštěvníci se po obnově renesanční památky dostanou i do míst, kam zatím nemohli vstoupit. Jedná se o bývalou zámeckou kuchyni a pivovar. Právě v někdejší zámecké kuchyni vznikne nové informační centrum zámku, kde bude dostupný veškerý servis včetně malého občerstvení, toalet a prodeje vstupenek. Vznikne nová expozice Zámeckého muzea a nová prohlídková trasa Pivovar. Úpravou projde také zámecká zahrada.

Už letos, pokud se uvolní opatření, uvidí návštěvníci novou expozici v 15 místnostech zámku, která je seznámí s místní historií a dovolí nahlédnout do kaple Všech svatých s náhrobky „otce Telče“ Zachariáše z Hradce a jeho první ženy Kateřiny z Valdštejna. Trasa A nadále zůstane v péči restaurátorů, pokud to situace dovolí, telčští průvodci vás provedou trasou B, která ukazuje byt posledního majitele. Otevřít by se měla k 1. květnu 2021.
 

Na Pernštejně se otevře Vrchnostenská zahrada

pernštejnOd roku 2017 probíhala na hradě Pernštejně obnova Vrchnostenské zahrady. Během tří let se povedlo zanedbaný kus rumiště pod hradem vrátit do podoby z roku 1806, kdy podle dobového tisku patřila pernštejnská zahrada mezi patnáct nejkrásnějších zahrad na Moravě. Dělníci byli hotovi již na podzim 2020, otevření však kvůli koronaviru neproběhlo. Zahrady budou tedy otevřeny na začátku letošní sezóny.
 
Tři roky prací přinesly i unikátní objevy. Tak například georadar odhalil původní orientální zahradu, která kdysi obklopovala čínský altán. Díky dobovým popisům mohli architekti přesně obnovit tvar a vedení cest i vodní prvků. Návštěvníci v zahradě objeví nejen čínský pavilon s orientální zahradou, turecké lázně či formální zahradu se sadem, ale i dobové herní prvky jako například „střelbu ku ptáku“. Zahradníci také obnovili tradici pěstování hrušní, kterých bylo v zahradě nejméně čtyři sta. V původně užitkové části zahrady bude umístěna expozice prezentující obnovené dílo zahradního umění se zaměřením na smyslové vnímání zahrady včetně jejího haptického modelu. Ke zlepšení standardu poskytovaných služeb přispěje i nová, na terase umístěná venkovní kavárna s vyhlídkou.
 

Zámek Vimperk pozve do muzea i na klasickou prohlídku

vimperkZámek ve Vimperku prochází zevrubnou rekonstrukcí. Před příchodem dělníků šlo o zdevastovanou památku se ztrouchnivělými okny, podlahami napadenými dřevomorkou a nefunkčními elektrickými rozvody. Po roce a půl intenzivních pracích se zanedbaný zámek změnil k nepoznání. Návštěvníkům nabídne muzejní expozice Muzea Vimperska i klasickou prohlídkovou trasu zámeckými interiéry, které vyzdobí i vzácné vlámské tapiserie ze 17. století.
 
Příchozí se mohou těšit také na opravené nádvorní fasády i zcela nové návštěvnické zázemí. Zámecká prohlídková trasa bude ozvláštněna zrestaurovaným záklopovým stropem ze 17. století. Poprvé se na ni mohou milovníci památek vydat 1. května 2021.
 

Hrad Strakonice a maltézští rytíři

StrakoniceGenerální rekonstrukci dokončuje hrad Strakonice, Muzeum středního Pootaví. Naprostým unikátem bude nová expozice řádu maltézských rytířů, která vznikla v prostorách bývalé komendy maltézského řádu a její zkušební provoz začne již od února 2021. Komenda řádu sloužila od roku 1243 až do roku 1925.

V nových expozicích nebude chybět ani největší sbírka dud ve střední Evropě nebo výstavy motocyklů a zbraní. Mezi další novinky bude patřit expozice textilnictví a průmyslová výroba značky ČZ. Své místo bude mít na strakonickém hradě také tradice loutkového divadla. Prvním návštěvníkům se otevře nejspíše v červenci 2021.
 

Zámek Červené Poříčí pokračuje ve stavební obnově předzámčí

Červené PoříčíKe konci roku 2019 začala rozsáhlá stavební obnova budov předzámčí v Červeném Poříčí. Obnova se týká šestnácti vnitřních prostor v budovách včetně schodišť a chodeb, dále venkovní pohledové fasády z ulice a obnovy části ohrazení celého areálu s barokní vstupní bránou do zahrady, které bude vrácena podoba z roku 1760.

Stavební práce budou probíhat do začátku roku 2022, kdy bude východní část předzámčí otevřena návštěvníkům s expozicí na nové prohlídkové trase. Přestože část zámeckého areálu dnes připomíná staveniště, nebude provoz pro návštěvníky omezen. Dokonce budou mít možnost nahlédnout pod pokličku památkářům, kteří rozhodují nad budoucím životem historického objektu.
 

Rekonstrukce hradu Kost a zapomenutá věž

hrad kostNa hradě Kost nedaleko Jičína v roce 2019 začala rozsáhlá rekonstrukce. Přes polovinu všech prací už je hotovo, kompletně dokončená rekonstrukce by měla být na konci letošního roku 2021. Hlavními problémy bylo odvodnění hradního areálu a stabilizace skalního masivu na kterém samotný hrad stojí. Kost se sice návštěvníkům úplně neuzavřela, ale provoz památky je v sezóně omezen, a bude tomu tak i letos.

Na druhou stranu během rekonstrukčních prací došlo k zajímavému objevu. Archeologové objevili "zapomenutou" věž, která pravděpodobně pochází ze 13. století. To by znamenalo, že je hrad starší, než se dosud předpokládalo. Podle dobových záznamů nechal Petr z Vartenberka ve 14. století na skále postavit malou dřevěnou tvrz s obrannou kamennou věží. Nález věže však potvrdil, že ještě před postavením tvrze, byl na místě velký hrad. Petr z Vartenberka ho tedy musel nechat částečně zbořit a postavil na jeho místě hrad zcela nový, což se stávalo poměrně vzácně. Tuto teorii potvrzuje také starší nález brány z roku 2019 na severním parkánu. Ta se barvou malty a typem konstrukce nápadně podobá nově nalezené věži.
Zámek Telč – klenot moravské renesance

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. V létě 2023 skončila jeho rozsáhlá rekonstrukce a je otevřený celoročně.

Pohádkový hrad Pernštejn

Pohádkový hrad Pernštejn

Jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů je hrad Pernštejn, který láká turisty ze širokého okolí. Na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt.

Zámek Červené Poříčí – zámek skrytých pokladů

Zámek Červené Poříčí – zámek skrytých pokladů

Státní zámek Červené Poříčí tvoří unikátní příklad stavby ve stylu saské renesance, dochované v Plzeňském kraji. Zámek láká na pravidelné turistické prohlídky, které vás seznámí s historickým a stavebním vývojem i dobovým životem zdejších obyvatel.

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který prochází rozsáhlou obnovou. V roce 2021 byla ukončena její první etapa a zámek nyní nabízí tři prohlídkové trasy (v opravených i neopravených prostorách) a nové expozice Muzea Vimperska.

Strakonický hrad

Strakonický hrad

Celá staletí stojí na kamenném ostrohu nad soutokem Otavy s Volyňkou ve Strakonicích středověký hrad. Mohutný komplex s gotickou věží Rumpál je dnes národní kulturní památkou a tvoří nezaměnitelnou dominantu Strakonic.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Další aktuality

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky

Nad hlavou jen nebe: 10 tipů na nejzajímavější stavby se skleněnými střechami

Mít nad hlavou jen nebe, a přesto být v bezpečí a v teple. Tak by se stručně dal popsat pobyt v originálně navržených stavbách, které mají místo klasické krytiny neobyčejnou skleněnou střechu. Staveb takového druhu není mnoho, většinou se jedná o církevní budovy anebo o drobné architektonické počiny, které byly vystavěny v souladu s přírodou. V některých případech se jedná o prestižní přístavby související se sklářskou tradicí a není od věci nahlédnout také do elegantních exotických skleníků. Většina těchto míst je otevřená návštěvníkům po celý rok, takže se může jednat o zajímavý výletní cíl i mimo sezónu.
Památky

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé.
Památky