Úvod > Aktuality > Velké kino ve Zlíně muselo být kvůli statice uzavřeno
Velké kino ve Zlíně muselo být kvůli statice uzavřeno
"> "> ">
Kultura

Velké kino ve Zlíně muselo být kvůli statice uzavřeno

  • Vydáno3. března 2016
Největší kino v České republice muselo být od 1. března 2016 uzavřeno. Funkcionalistické Velké kino čeká velká rekonstrukce, a to zejména kvůli špatnému statickému stavu objektu. Kdy se znovu otevře divákům, však zatím není známo.
Velké kino ve ZlíněVelké kino ve Zlíně již přerušilo provoz, zatím však není známo, kdy celková rekonstrukce započne a jak bude dlouhá. V havarijním stavu jsou především zdi a střecha objektu. Poslední zásah do konstrukce pamatuje biograf roku 1944, kdy bylo třeba vyspravit škody napáchané bombami spojeneckých vojsk. Kvůli uzavření kina se v něm letos neuskuteční 56. ročník mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež, který v něm měl zázemí už od roku 1961 a tradičně v kině začínal. Náhradní prostory se hledají.
 
Velké kino na náměstí Práce v centru Zlína bylo postaveno v roce 1932 firmou Baťa podle návrhu, jehož autorství je přisuzováno architektu Františku L. Gahurovi. Původní kapacita hlediště byla 2270 míst, postupně byla snížena na nynějších 1 010 sedadel. Přesto je Velké kino stále největším kinem s celoročním provozem v České republice. Podle údajů Unie filmových distributorů se Velké kino umisťuje v celkové roční návštěvnosti mezi prvními pěti z celkového počtu 154 kin v Česku. Od roku 2001 je objekt zapsán mezi nemovité kulturní památky.
 
Velké kino pamatuje také slávu velkých filmových hvězd první republiky – v létě 1940 a 1941 tu, na vrcholu své slávy, návštěvníci festivalu Filmové žně mohli potkat Natašu Gollovou, Lídu Baarovou, Adinu Mandlovou nebo Oldřicha Nového.
Velké kino ve Zlíně – nyní uzavřeno

Velké kino ve Zlíně – nyní uzavřeno

Funkcionalistickou budovu postavila v roce 1932 firma Baťa jako jedno z prvních kulturních zařízení nově budovaného města Zlína. Řadí se mezi největší kinosály v ČR a každoročně v květnu se stává dějištěm Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež Zlín. Nyní je však kvůli statice uzavřeno.

Další aktuality