Úvod > Aktuality > Velké Karlovice lákají na zimní radovánky běžkaře, sáňkaře i skialpinisty
Velké Karlovice lákají na zimní radovánky běžkaře, sáňkaře i skialpinisty
"> "> "> "> "> ">
Zimní sporty

Velké Karlovice lákají na zimní radovánky běžkaře, sáňkaře i skialpinisty

Vydáno 20. ledna 2021
Velké Karlovice se díky bohaté sněhové nadílce posledních dnů proměnily v ráj milovníků zimní zábavy. Ačkoli stále nejsou v provozu lyžařské vleky, hotely s restauracemi ani wellness centra, přesto je nyní malebná valašská obec u hranice se Slovenskem oblíbeným cílem jednodenních výletníků, kteří zde nachází jiné příležitosti k vyžití. Diváci České televize mohou Velké Karlovice vidět v aktuálně vysílaném seriálu Doktor Martin s Miroslavem Donutilem v hlavní roli. Seriál se natáčel především zde.
velké karloviceAktuálně si na své přijdou hlavně běžkaři a to díky bohaté sněhové nadílce ze závěru minulého týdne. V Resortu Valachy dlouho nepamatují tak vynikající podmínky. V údolí i na hřebenech leží až 90 centimetrů sněhu. Vyhledávané jsou zejména běžkařské trasy přímo ve Velkých Karlovicích, které strojově upravuje obec. Díky nenáročnému terénu jsou totiž vhodné i pro začátečníky nebo rodiny s dětmi. Přímo u stop jsou na několika místech i parkoviště a výdejní okénka s občerstvením s sebou. Aktuálně je upraveno sedm tras, které se vzájemně prolínají, v délce přes 40 kilometrů.

Jedno z „nástupních míst“ do běžkařské stopy se nachází na parkovišti u sjezdovky Razula pod Spa hotelem Lanterna. U parkoviště mají návštěvníci k dispozici také Bistro Razula, kde si lidé mohou každý den od 8 do 18 hodin koupit s sebou čerstvou pizzu, burgery, grilovaná žebra i tradiční valašskou kyselici, borůvkové knedlíky nebo frgály, samozřejmě i nápoje. Aby se zvláště o víkendech netvořily fronty, má bistro připravena už tři výdejní okénka. Návštěvníkům zpřístupnilo i toalety.
 

Sáňkování, skialpy i výšlap k rozhledně

velké karloviceHned u bistra je navíc sjezdovka Razula, na které teď místo lyžařů řádí sáňkaři. Dokud se areál nezačne chystat na obnovení provozu vleků, tak to provozovatelům nevadí. Chápou, že rodiče s dětmi chtějí v této době využít každou příležitost k zimním radovánkám a výletům na čerstvý vzduch. Sáňkaři často míří také na sjezdovku Horal u stejnojmenného hotelu. I tam jsou výdejní okénka. Ve všední dny nabízejí teplé nápoje a hotová jídla ve skle od kuchařů hotelu Horal, což využívají hlavně majitelé rekreačních chalup. O víkendu výdejní okénko u hotelové restaurace nabízí i polévku, guláš, hot dog nebo čerstvé frgály.

velké karloviceOd uplynulého víkendu je otevřena půjčovna sportovního vybavení u sjezdovky Razula. Zájemci si mohou přes výdejní okénko půjčit nejen běžkařské sety, ale i sněžnice a skialpy. Právě pro skialpining nabízí dobré podmínky sjezdovka Razula se svou délkou 1 kilometrů a převýšením 210 metrů. V neposlední řadě se dá z parkoviště u sjezdovky Razula vyrazit i na výšlap k blízké, celoročně přístupné rozhledně Miloňová.

Pro ty, kteří před cestou autem dávají přednost autobusu, je jistě potěšující zprávou navýšení počtu spojů po aktuální změně přepravce. Do Velkých Karlovic teď míří ze Vsetína autobus minimálně jednou za hodinu. Na rozdíl od předchozího období všechny zajíždí až k hotelu Pod Javorem, ke sjezdovce Horal.
 

Doktor Martin a Velké Karlovice

kostel karloviceDiváci České televize mohou Velké Karlovice vidět v aktuálně vysílaném seriálu Doktor Martin.

V městečku díky seriálu poznáte například nádraží Velké Karlovice – zastávka, kostel Panny Marie Sněžné nebo místo, kde měl doktor Martin ordinaci (Velké Karlovice čp. 273).
Beskydská lyžařská magistrála

Beskydská lyžařská magistrála

Beskydská magistrála představuje unikátní síť upravovaných běžeckých tras v Beskydech. Propojeny jsou zde upravované trasy o délce 300 km v 9 lokalitách po celých Beskydech, které se dají využít i mimo zimní sezonu.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Rozhledna na vrchu Miloňová

Rozhledna na vrchu Miloňová

Nová dřevěná rozhledna u Velkých Karlovic na vrchu Miloňová (846 m.n.m) se tyčí do výšky 24 m a skýtá nádherné výhledy na Javorníky.

Skialpinistické trasy v Beskydech

Skialpinistické trasy v Beskydech

Spolek Beski z.s., ve spolupráci s dalšími partnery, připravil v Beskydech pro všechny příznivce pohybu na „chlupatých“ lyžích skitouringové trasy, které sice nenabízejí extrémní výstupy nebo sjezdy drsnými kuloáry, ale i v Beskydech můžete na skialpových lyžích zažít radost.

Beskydy na běžkách – běžecké trasy Velké Karlovice

Beskydy na běžkách – běžecké trasy Velké Karlovice

Velké Karlovice přináší skvělé příležitosti pro běžkaře. Celá oblast je protkána strojově upravovanými a pečlivě značenými trasami různé délky a náročnosti, větví se do několika údolí a jen páteřní silnice „od cedule k ceduli“ měří téměř 10 kilometrů.