Úvod > Aktuality > Velká výstava Jana Švankmajera potrvá až do února
Velká výstava Jana Švankmajera potrvá až do února
">
Zážitky

Velká výstava Jana Švankmajera potrvá až do února

  • Vydáno28. října 2012
Nová výstava v Domě U Kamenného zvonu představuje Švankmajerovu tvorbu v celé její šíři a poukazuje na to, kterak je jeho filmová tvorba neoddělitelně spjata s jeho ostatními výtvarnými projevy, ať už jde o kresby, koláže, frotáže, objekty či autorovu unikátní experimentaci s vnímáním uměleckých děl prostřednictvím hmatu (taktilní umění). Výstavu je možné zhlédnout ve dnech 26. 10. 2012 – 3. 2. 2013.
Výstava poodhaluje autorovy inspirační zdroje a důležitost spolupráce se ženou Evou na výtvarné stránce jednotlivých filmů. Tento komplexní pohled na tvůrčí proces postupně odkrývá i konstantní a obsedantní témata Švankmajerovy tvorby (dětství, sen, jídlo, erotismus, loutkové divadlo atd).
 
Navíc je výstava doplněna o dokumentaci k jednotlivým filmům (pracovní fotografie, filmy o filmu, ukázky z technických a kreslených scénářů, pracovní deníky, publikace, kritiky, plakáty atd.) a logickou součástí výstavy je na příslušných místech promítání ukázek z filmů; v „kině", kterým výstava končí, běží rozsáhlý televizní rozhovor mezi Janem Švankmajerem a Martinem Šulíkem, který vznikl v rámci cyklu televizních portrétů Zlatá šedesátá.
 
Výstavu bude provázet monografie věnovaná autorovu dílu v českém a anglickém jazyce. Jan Švankmajer je jediným českým umělcem zastoupeným ve stálé expozici Tate Gallery v Londýně. Jeho životním postojem je surrealismus.

Dům U Kamenného zvonu

Dům U Kamenného zvonu

Gotický dům U Kamenného zvonu se nachází v samém centru města, na Staroměstském náměstí. Je považován za nejcennější středověký měšťanský dům v Praze. Galerii hlavního města Prahy slouží jako výstavní prostor pro její významné výstavní projekty.

Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy se zaměřuje zejména na moderní a současné umění. Shromažďuje, ochraňuje a odborně zpracovává umělecké sbírky hlavního města Prahy. V současné době GHMP vystavuje v sedmi objektech.