Úvod > Aktuality > Velká cena cestovního ruchu pro Poutní stezky Východní Moravy
Velká cena cestovního ruchu pro Poutní stezky Východní Moravy
">
Památky

Velká cena cestovního ruchu pro Poutní stezky Východní Moravy

  • Vydáno13. ledna 2012
Na právě probíhajícím veletrhu Regiontour v Brně byla 12. ledna udělena Velká cena cestovního ruchu. Prestižní ocenění získali Zlínský kraj a Centrála cestovního ruchu Východní Moravy za produkt Poutní stezky Východní Moravy. Odborná porota složená ze specialistů na cestovní ruch a novinářů ocenila jeho nápaditost a komplexnost, ale také obchodovatelnost.
Vítězný produkt nabízí variabilní možnosti putování po Východní Moravě s návštěvami míst spojených s historií, duchovními hodnotami či legendami. Poznávání těchto míst doplňuje nabídka lokální gastronomie, umělecké zážitky, ale také relaxace v lázeňských místech.

Zlínský kraj, jako první v ČR, spustil pod názvem „Otevřené brány“ projekt průvodcovské služby ve vybraných kostelech orientovaný na turistické využití sakrálních památek. V roce 2011 dvacítku kostelů navštívilo na 100 tis. turistů, velká část z nich právě s motivací poznat historii a získat informace.

Východní Morava je výjimečná tím, že jsou v ní místa jako Radhošť, Svatý Hostýn, Štípa, Kroměříž, Provodov, Velehrad, Hora sv. Klimenta a další, která přitahují zájem a pozornost lidí po celá staletí. Jsou to místa spojená s příběhy a legendami. Poznávání takových míst je stále oblíbenější u rostoucího počtu lidí.

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad patří k nejvýznamnějším poutním místům v České republice. Chloubou farnosti je barokní bazilika s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera. V roce 1927 byl udělen zdejšímu chrámu titul a výsady menší baziliky (bazilika minor).

Mariánské poutní místo Štípa ve Zlíně

Mariánské poutní místo Štípa ve Zlíně

Asi 10 km od Zlína leží malá obec Štípa, která je poutním místem s mariánskou soškou. Milostná socha Panny Marie s Ježíškem, stojící na hlavním oltáři v poutním kostele zasvěceném Narození Panny Marie, patří mezi nejstarší mariánské sochy na Moravě.

Socha Radegasta na hoře Radhošť

Socha Radegasta na hoře Radhošť

Radegastovým domovem byla odedávna hora Radhošť v Moravskoslezských Beskydech (1129 m n.m.). Podle legendy stávala na vrcholu hory jeho modla, kterou nechali zbořit soluňští misionáři Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu údajně na Radhošť zavítali.

Svatý Hostýn – Poutní bazilika minor a muzeum na Svatém Hostýnu

Svatý Hostýn – Poutní bazilika minor a muzeum na Svatém Hostýnu

Hostýn je se svou mariánskou svatyní (Basilica minor) nejnavštěvovanějším poutním místem na Moravě a po Velehradě také nejpamátnějším. V expozicích Svatohostýnského muzea se představuje historický vývoj Hostýna od prehistorie až po současnost.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Další aktuality